ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակությունն այցելել է Վարդենիսի՝ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տուժած բնակավայրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակությունը, գնդապետ Վահրամ Գրիգորյանի և Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանի ուղեկցությամբ, այցելել է Վարդենիսի սահմանամերձ բնակավայրեր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառման միջոցով տեղեկացրել է մարզպետը:
«Հոկտեմբերի 18-ին ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակությանը ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար գնդապետ Վահրամ Գրիգորյանի և Վարդենիս համայնքի ղեկավար Ահարոն Խաչատրյանի հետ ուղեկցել ենք Վարդենիս համայնքի՝ 2022 թվականի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տուժած Տրետուք եւ Կուտական բնակավայրերի սահմանամերձ գոտիներ։
Հանգամանալից ներկայացրի թշնամու ձեռնարկած ագրեսիայի հետևանքով Ճամբարակ եւ Վարդենիս խոշորացված համայնքներում տուժած 12 բնակավայրի մասին տեղեկատվություն, որոնցից բազմաթիվ վնասներ կրել են Սոթք եւ Կութ բնակավայրերը։ 148 շենք-շինություն վնասվել է Սոթքում, 12 բնակարան՝ Կութում, 2 բնակարան՝ Վերին Շորժայում։ Ունենք վնասված երկու դպրոց, մեկ մանկապարտեզ, բնակավայրերի վարչական շենքեր, գրադարան եւ բուժկետ։ Ունենք հրետակոծությունից տուժած 8 բնակարան, որոնք պետք է կառուցվեն հիմնովին։ Վնասվել են նաեւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, մոտ 40 տոկոսով ռիսկային է դարձել գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացումը»,- ասված է գրառման մեջ:
Նշվում է, որ ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար Վահրամ Գրիգորյանը ԵՄ պատվիրակության անդամներին տեղում ներկայացրել է զեկույց 2021 թվականի մայիսի 12-ին եւ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինուժի կողմից Հայաստանի Հանրապետության դեմ ձեռնարկված ագրեսիայի հետևանքները։
Դիտարկումներն իրականացվել են չափիչ սարքերի միջոցով։
ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակության անդամները վստահեցրել են, որ կիրականացնեն խորը ուսումնասիրություններ և պարբերաբար կներկայացնեն զեկույցներ։
Հայկական կողմը հավաստիացրել է, որ ԵՄ առաքելության պատվիրակության դիտորդական աշխատանքներին կցուցաբերվի մշտական աջակցություն և կծավալվի ակտիվ համագործակցություն:

Делегация миссии ЕС по технической оценке посетила общины Вардениса, пострадавшие в результате азербайджанской агрессии
Делегация миссии ЕС по технической оценке в сопровождении полковника Ваграма Григоряна и губернатора Гегаркуникской области Карена Саркисяна посетила приграничные населенные пункты Вардениса. Как передает «Арменпресс», об этом губернатор сообщил на своей странице в Facebook.
«18 октября я вместе с командиром 2-го армейского корпуса ВС РА полковником Ваграмом Григоряном и главой общины Варденис Аароном Хачатряном сопровождал делегацию миссии технической оценки ЕС в приграничные зоны: поселки Третук и Кутакан общины Варденис, пострадавшие при азербайджанской агрессии 2022 года.
Я представил информацию о 12 пострадавших населенных пунктах Чамбаракской и Варденисской укрупненных общин, в которых большой ущерб был нанесен поселкам Сотк и Кут. В Сотке повреждено 148 домов, в Куте - 12, в Верин Шоржа - 2. Повреждены две школы, один детский сад, административные здания поселков, библиотека и медицинский пункт. Пострадали и гражданские инфраструктуры, выполнение сельскохозяйственных работ стало опасным», - говорится в сообщении.
Отмечается, что командующий 2 армейским корпусом ВС РА Ваграм Григорян на месте представил членам делегации ЕС доклад о последствиях агрессии, предпринятой ВС Азербайджана против Республики Армения 12 мая 2021 года и 13 сентября 2022 года.
Армянская сторона заверила, что наблюдательная деятельность делегации миссии ЕС с их стороны постоянно будет поддерживаться, и будет налажено активное сотрудничество.