Սոթք-Կուտական հատվածում Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները հրադադարը խախտում են նախ՝ կրակելով միմյանց, ապա՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ. ՀՀ ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մարտական շփման գծում, մասնավորապես` Սոթք-Կուտական հատվածում, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումների ծառայության գիշերային դիտարկման և վերլուծության արդյունքում պարզվել է, որ նրանց ստորաբաժանումները հրադադարը խախտում են նախ կրակելով միմյանց, ապա՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՀՀ Պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից:
«Այդպիսով, Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն, նախ ստեղծում է տպավորություն, որ հայկական կողմն է կրակում իր հենակետերի ուղղությամբ, ապա սկսում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակ բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ իբր ի պատասխան հայկական կողմից բացված կրակի»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Surveillance shows Azeri military is staging false flag attacks as pretext for shelling Armenian outposts
YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. The Armenian Ministry of Defense said that surveillance of Azerbaijani military activity at nights revealed that the Azerbaijani forces are violating the ceasefire by starting to intentionally shoot at each other and then only target the Armenian positions.
“In the combat line of contact, particularly in the Sotk-Kutakan section, the nighttime surveillance and analysis of Azerbaijani military activity revealed that their units are violating the ceasefire first by shooting at each other, then in the direction of Armenian positions. By doing so, the Azerbaijani military is creating the impression as if the Armenian side is shooting at their outposts, and then begin to shoot at Armenian positions using various caliber small arms falsely claiming it to be a response to gunfire from Armenian side,” the Armenian Ministry of Defense said.