Սոթք-Կուտական հատվածում Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները հրադադարը խախտում են նախ՝ կրակելով միմյանց, ապա՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ. ՀՀ ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մարտական շփման գծում, մասնավորապես` Սոթք-Կուտական հատվածում, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումների ծառայության գիշերային դիտարկման և վերլուծության արդյունքում պարզվել է, որ նրանց ստորաբաժանումները հրադադարը խախտում են նախ կրակելով միմյանց, ապա՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՀՀ Պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից:
«Այդպիսով, Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն, նախ ստեղծում է տպավորություն, որ հայկական կողմն է կրակում իր հենակետերի ուղղությամբ, ապա սկսում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակ բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ իբր ի պատասխան հայկական կողմից բացված կրակի»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

ВС Азербайджана нарушают режим прекращения огня, вначале стреляя по своим позициям, затем по армянским: МО РА
В результате ночного наблюдения и анализа несения службы подразделений ВС Азербайджана на линии соприкосновения, в частности, на направлении Сотк-Кутакан, выяснилось, что их подразделения нарушают режим прекращения огня, вначале ведя стрельбу по своим позициям, а затем в направлении армянских позиций. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение Министерства обороны Республики Армения.
«Таким образом, Вооруженные силы Азербайджана вначале создают впечатление, что армянская сторона ведет огонь в направлении их позиций, затем сами открывают огонь в направлении армянских позиций из огнестрельного оружия разного калибра, якобы в ответ на огонь с армянской стороны», - говорится в сообщении МО РА.