Made in Armenia-ն՝ որակի չափանիշ. PROFAL-ի արտերկրյա խոշոր նախագծերը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում արտադրության ոլորտի առաջատարներից PROFAL ընկերությունն իր 20 տարվա գործունեության ընթացքում լայնածավալ ու բազմապրոֆիլ ծառայություններով հանդես է եկել ինչպես հայկական, այնպես էլ արտասահմանյան շուկայում։ 2013 թվականից ընկերության արտադրանքը ներկայացված է նաև Վրաստանի և Սաուդյան Արաբիայի շուկաներում, իսկ արդեն 2018 թվականից՝ ԵԱՏՄ երկրներում, ԱՄՆ-ում, Պուերտո Ռիկոյում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում և Կարիբյան կղզիներում։ Բարձրակարգ արտադրանքի շնորհիվ հայկականն արտերկրում իր պահանջարկն ունի։
PROFAL-ի կողմից իրականացված արտերկրյա խոշոր նախագծերի մասին զրուցել ենք Ընկերության Միջազգային նախագծերի ղեկավար Հովհաննես Աղաջանյանի և Գլխավոր ճարտարագետ Ասատուր Աղախանյանի հետ։
Ռուսաստան․ Парк«Патриот»
«Մեր թիմին վստահվել էր պետական մասշտաբի լայնածավալ աշխատանք ՌԴ-ում։ PROFAL-ն է իրականացրել Համաշխարհային 2-րդ պատերազմի 75-ամյակի առթիվ մերձմոսկովյան «Պատրիոտ» մշակույթի և հանգստի ռազմահայրենասիրական զբոսայգում բացված «Հիշատակի ուղի» թանգարանի հատակի ապակեպատումը։ Նախագծով մենք սկսել ենք զբաղվել 2020 թվականին և ընդամենը 2 ամսում այն հաջողությամբ ավարտին հասցրել։ Ինչպես արտերկրյա մյուս, այնպես էլ այս նախագծի իրականացման ամենաբարդ փուլը փոխադրում էր, քանի որ բացի նրանից, որ համավարակով պայմանավորված սահմանային սահմանափակումներ կային, նաև ամեն երկիր ունի նյութերի փոխադրման եղանակների իր չափանիշները։ Այնուամենայնիվ, մենք առաջարկեցինք ամենաճիշտ ընտրված կոնստրուկցիան, և շատ կարճ ժամանակահատվածում ամենաարագ ու պարզ լուծումը տալով՝ մեզ հաջողվեց նախագիծը կյանքի կոչել»,-նշում է Ասատուր Աղախանյանը։
«Հիշատակի ուղի» հուշահամալիրի պատկերասրահն ունի 1418 մետր երկարություն, որի յուրաքանչյուր ապակու տակ ներկայացված է Հայրենական մեծ պատերազմի մեկ օրվա պատմությունը։
Պուերտո Ռիկոյի համալսարան
«Սա այն նախագծերից էր, երբ մեր առջև դրված էին երկրի բնակլիմայական պայմանների հետ կապված հստակ ու խիստ պահանջներ։ Պուերտո Ռիկոյի համալսարանին ապահովել ենք ապակեպատ կոնստրուկցիաներով, որոնց համար պարտադիր պայման էր փոթորիկներին դիմացկուն լինելը։ Ինժեներական նախագծմանը հաջորդել են առաքման ու տեղադրման փուլերը, որոնք եղել են թիմի անմիջական մասնակցությամբ։ Այս երկրում աշխատելիս նաև շատ հետաքրքիր փորձառություն ենք ունեցել, քանի որ մեր թիմի մասնագետներն ակտիվորեն աշխատել են այնտեղի վարպետների հետ, վերապատրաստել, կիսվել մեր փորձով ու հմտություններով։ Նախագծի փայլուն իրականացման շնորհիվ վերջերս տեղի ունեցած փոթորիկի ժամանակ PROFAL-ի կողմից տրամադրված կոնստրուկցիաներն անվնաս են մնացել։
Համալսարանի նախագծին զուգահեռ նաև ծովափնյա առանձնատան նախագիծ էինք իրականացնում։ Դա առաջին փորձն էր, երբ կոնստրուկցիայի տեղադրման պրոցեսում PROFAL-ը վերահսկողի դերում էր, այսինքն՝ մեր մասնագետները հետևում էին կոնստրուկցիաների մոնտաժման ճշգրիտ ընթացքին։ Պուերտո Ռիկոյի նման երկրում առաջնահերթություն էր տրվում վստահելի և փորձառու գործընկերներ ունենալուն։ Այս առումով PROFAL-ին հաջողվեց Հայաստանը լավագույնս ներկայացնել»,-վստահեցնում է Հովհաննես Աղաջանյանը։
Սաուդյան Արաբիա
«Սաուդիան Արաբիայում նախագծեր իրականացնում ենք 2013 թվականից։ Նախ տեղի է ունեցել ինժեներական այց, որին հաջորդել է արտադրության փուլը, այնուհետև տեղադրման գործընթացը, որը ևս իրականացվել է մեր թիմի կողմից։ Այնտեղ մեծ կարևորություն են տալիս շինությունների՝ ավազի նկատմամբ հերմետիկությանը, իսկ այդ ժամանակ տեղի կոնստրուկցիաներն այնքան էլ չէին համապատասխանում պահանջներին։ PROFAL-ի առջև մեծ փորձություն էր դրված. անհրաժեշտ էր արտադրել քամուն դիմակայող կոնստրուկցիաներ։ Առաջադրանքը փայլուն իրականացվել է, և ստացված իդեալական արդյունքն էլ այլ նախագծերի հիմք է հանդիսացել։ Մի շարք կազմակերպություններ սկսել են հետաքրքրվել մեզանով, փորձել մեզ հետ կապ հաստատել և համագործակցության նոր առաջարկներ հայտնել։ Դրանց թվին է պատկանում 68 առանձնատան շրջանակներում խոշոր նախագիծը, երբ երկու-երեքհարկանի շինությունների ամբողջ կոնստրուկցիաները կրկին չափագրվել են, արտադրվել և ուղարկվել Սաուդյան Արաբիա։ Համագործակցության սկզբնական շրջանում PROFAL-ը տրամադրում էր ալյումինե դռներ ու պատուհաններ, որից հետո ծառայությունների շրջանակն աստիճանաբար ընդլայնվել է՝ ընդգրկելով ինտերիերային միջնորմեր, սանհանգույցի ու խոհանոցի կահույք, պերգոլաներ, ֆասադային կոնստրուկցիաներ ու երդիկներ»,-նշում է Հովհաննես Աղաջանյանը։
«Ներկայում էլ Հայաստան-Սաուդյան Արաբիա-Իտալիա» բանակցություններ են տեղի ունենում։ Առանձնատան նախագիծ է, որը կրկին շատ լուրջ պահանջներ է թելադրում՝ ֆորմատից դուրս ապակիներ, մեծ քաշի սահող կոնստրուկցիաներ, որոնք անհրաժեշտ է մեծ պանորամայով բացել, հավաքել, վերահավաքել, դրանց տալ անկյունային թեքումներ և այլն։ Սա տեխնիկապես բարդ խնդիր է, այդ պատճառով էլ աշխատանքներն ընթանում են իրենց ճարտարապետական թիմի հետ։
Սաուդյան Արաբիայում մեր կողմից իրականացվող ևս մեկ նախագիծ մոնտաժման փուլում է գտնվում։ Համակարգված աշխատանքի շնորհիվ, որոնք տեղի են ունենում կոորդինատորի անմիջական մասնակցությամբ, կարողանում ենք ճշգրիտ չափագրումներ ու նախագծում իրականացնել։ Արդյունքում դեպի Սաուդյան Արաբիա հաճախակի այցելելու անհրաժեշտություն չի առաջանում, աշխատանքներն ընթանում են արագ և օպերատիվ կերպով»,- հավելում է Ասատուր Աղախանյանը։
Նշված երկրներում PROFAL-ի կողմից իրականացվել են նաև տարբեր մասշտաբների այլ աշխատանքներ։ Եվս մեկ համագործակցություն արդեն իսկ իրագործման փուլում է, այս անգամ Բերմուդյան կղզիներում։
PROFAL-ն իր որակյալ արտադրանքով, բարձրակարգ սպասարկմամբ և պրոֆեսիոնալ մոտեցումով հայկականը ներկայացնող լավագույն այցեքարտն է։ Բազմաթիվ խոշոր շուկաներում արդեն գիտեն՝ եթե որակյալ կոնստրուկցիաներ և անթերի աշխատանք, ապա հայկական ընկերություն և մասնավորապես՝ PROFAL

YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. During its 20 years of activity, PROFAL, a leading company in production sector in Armenia, has provided large-scale and multi-profile services both in the Armenian and the international markets. Since 2013, the company’s production has been represented in the Georgian and Saudi Arabian markets, and from 2018 – in the countries of the Eurasian Economic Union (EAEU), the United States, Puerto Rico, the United Arab Emirates and the Caribbean Islands. Thanks to its high-quality productions, Made in Armenia has its demand abroad.
We have talked about the large projects implemented by PROFAL abroad with company’s international projects manager Hovhannes Aghajanyan, and chief engineer Asatur Aghakhanyan.
Russia: Patriot Park
“Our team was entrusted with a large-scale state program in Russia. PROFAL has carried out the glazing of the floor of the Road of Memory Museum which opened at Patriot military recreational park on the occasion of the 75th anniversary of the World War II. We have started to implement the project in 2020 and completed it successfully within just 2 months. Like in other projects abroad, in this project as well the most difficult part was the transportation because in addition to pandemic-related border restrictions, each country also has its own criteria for the methods of transportation of raw materials. Nevertheless, we proposed the correctly selected construction and managed to implement the project by giving the fastest and simple solution in a very short period of time”, Asatur Aghakhanyan said.
The Road of Memory Museum’s gallery is 1418 meters long, under every glass of which the history of one day of the Great Patriotic War is depicted.
University of Puerto Rico
“This is one of the projects when we had concrete and strict requirements connected with the climate conditions of that country. We have provided the University of Puerto Rico with glass-enclosed constructions, which must have been storm resistant. The engineering designing was followed by delivery and transportation stages which have been at the direct participation of the team. We also had a very interesting experience while working in this country because the specialists of our team have actively worked with the masters there, trained and shared our experience and skills. Thanks to the wonderful implementation of the project, the constructions provided by PROFAL stayed safe during the recent storm.
Along with the University project, we were also implementing a seaside mansion project. It was the first experience when PROFAL was in a role of a supervisor during the installation process of constructions, in other words, our specialists were following the accurate process of assembly constructions. Having reliable and experienced partners was a priority in a country like Puerto Rico. In this respect PROFAL managed to present Armenia at best”, Hovhannes Aghajanyan said.
Saudi Arabia
“We have been implementing projects in Saudi Arabia since 2013. At first, an engineering visit took place, followed by production stage and then by installation process which again was carried out by our team. There, great importance is attached to the hermeticity of buildings with regards to the sand, and the local constructions that time were not meeting the required standards. PROFAL had a big test to do: it had to produce wind-resistant constructions. The task was carried out efficiently, and the ideal result served as a base for other projects. Several companies have started to be interested in us, tried to contact us and make new proposals for cooperation. Among them is the 68 private house major project, when the entire constructions of two or three-story buildings have again been re-measured, produced and sent to Saudi Arabia. At the initial stage of the cooperation, PROFAL was providing aluminum doors and windows, then the number of services has gradually expanded, including interior partitions, bathroom and kitchen furniture, pergolas, facade constructions and dormer windows”, Hovhannes Aghajanyan said.
“Currently, Armenia-Saudi Arabia-Italy talks are underway. It’s a private house project which again has very serious demands, such as out-of-format glasses, heavy sliding constructions which need to be opened with a panorama, assembled, re-assembled, give them angular bends, etc. This is a difficult task technically, that’s why the works are being held with their architectural team.
Another project that we implement in Saudi Arabia is currently at an assembly stage. Thanks to a coordinated work, which are being held at the direct participation of the coordinator, we are able to do right measurements and designing. As a result, there is no need to frequently visit Saudi Arabia, the works are being carried out fast and in an operational way”, Asatur Aghakhanyan said.
PROFAL has also carried out other projects in different scale in these countries. One more cooperation is also at a stage of implementation, this time in the Bermuda islands.
With its high-quality production, service and professional approach, PROFAL is the best visiting card representing Armenian. Many big markets already know if quality constructions and flawless work, then an Armenian company and in particular PROFAL.