Պահեստազորայինների վարժական հավաքները 3 ամսվա փոխարեն կտևեն 25 օր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հայտարարեց, որ հրաժարվում են պահեստազորայինների եռամսյա վարժական հավաքներից, փոխարենը այն կտևի 25 օր։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Պապիկյանն այս մասին հայտարարեց հոկտեմբերի 13-ի հերթական նիստի ժամանակ։
«Մեր նպատակը հետևյալն է՝ մենք հրաժարվում ենք եռամսյա հավաքներից, հավաքները դառնում են 25-օրյա։ 21 օրը հիմնական ծառայությունն է, որից 7 օրը քաղաքացի անցնում է պատրաստություն, 14 օր անցկացնում է մարտական հերթապահություն։ Շուտով կարգը կլինի, մենք դրա մասին կհայտարարենք։ Առաջիկա հավաքները լինելու են 25-օրյա, այլևս հրաժարվելու ենք եռամսյա հավաքներից, բայց սա լինելու է պարտադիր Հայաստանի Հանրապետության բոլոր զինապարտ քաղաքացիների համար։ Այստեղ մեծ ուշադրություն կխնդրեմ իրավապահ մարմիններից, որովհետև շատ են խոսակցությունները, որ մշտապես շեշտը դրվում է այն մարդկանց վրա, ովքեր միշտ պատրաստակամ են եղել, բայց սա պետք է լինի պարտադիր բոլորի համար»,- ընդգծեց Պապիկյանը։
Պաշտպանության նախարարը շեշտեց, որ զինապարտներին հնարավորություն է ընձեռվելու ընտրել հավաքին մասնակցելու ժամկետը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին ասաց, որ շատ երկար ժամանակ պահեստազորը չէր հրավիրվել եռամսյա հավաքների մասնակցության, և Կառավարությունը որոշեց իրականացնել եռամսյա հավաքների քաղաքականությունը:
«Այդ ընթացքում պարզվեց, որ խնդրահարույց է, քանի որ մարդիկ աշխատում են: Որոշեցինք հրավիրել այն մարդկանց, որոնք աշխատանք չունեին՝ դրանով լուծելով սոցիալական խնդիր, քանի որ եռամսյա հավաքի մասնակիցները նաև վճարվում են, բայց հետագայում եկանք եզրակացության, որ արդյունավետ չէ, և որոշեցինք այն դարձնել մեկամսյա և պարտադիր բոլորի համար»,- ասաց Փաշինյանը։

Учебные сборы резервистов будут проводиться в течение 25 дней вместо 3 месяцев
Министр обороны Сурен Папикян сообщил, что учебные сборы резервистов будут проводиться в течение 25 дней вместо 3 месяцев. Как передает «Арменпресс», об этом Папикян сказал на очередном заседании 13 октября.
«Цель в следующем: мы отказываемся от трехмесячных сборов, сборы становятся 25-дневными. 21 день - это основная служба, из них 7 дней предусмотрено на подготовку, 14 дней – на боевые дежурства. В ближайшее время мы сообщим об этом. Предстоящие сборы будут 25-дневными, трехмесячных больше не будет. Но сборы будут обязательными для всех военнообязанных граждан РА. Попрошу, чтобы правоохранительные органы уделяли этому больше внимания, так как говорится, что упор делается на тех, кто всегда проявляет готовность, но это должно быть обязательным для всех», - подчеркнул Папикян.
Министр обороны подчеркнул, что будет предоставляться возможность выбрать сроки участия в сборах.
Премьер-министр Никол Пашинян, в свою очередь, отметил, что резервистов уже давно не призывали на трехмесячных сборах, и правительство приняло решение ввести политику трехмесячных сборов.
«Но это оказалось проблематичным, потому что люди работают. Мы решили призывать тех, кто не работал, решив тем самым и социальную проблему, ведь участники трехмесячных сборов оплачиваются, но позже пришли к выводу, что это неэффективно и решили сделать их одномесячными и обязательными для всех», - сказал Пашинян.