ՀՀ ՄԻՊ-ը հրապարակել է Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզեր հուլիս-օգոստոսին փաստահավաք այցերի վերաբերյալ արտահերթ զեկույց
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանումների կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված ռազմական գործողությունների արդյունքում Տավուշի ու Գեղարքունիքի մարզերում սահմանամերձ համայնքների բնակիչների համար ստեղծված խոցելի իրավիճակով պայմանավորված՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գլխավորած աշխատանքային խմբերի կողմից 2022 թվականի հուլիս-օգոստոսին այցեր են կատարվել Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզեր տեղում առկա խնդիրներին ծանոթանալու, Մարդու իրավունքների պաշտպանի սահմանադրական մանդատի շրջանակներում դրանց լուծման ուղղությամբ գործողությունների ձեռնարկման, ինչպես նաև փաստահավաք աշխատանքների իրականացման նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, կազմվել է զեկույց, որում ներկայացված են փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները, ձեռք բերված փաստերի նկատմամբ կիրառելի իրավական վերլուծությունները, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկությունները բարձրացված խնդիրների առնչությամբ:
«Զեկույցն ամփոփվել և պետք է հրապարակվեր սեպտեմբեր ամսվա վերջին, սակայն Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի իրականացրած հարձակումը փոխեց իրավիճակը՝ Պաշտպանի աշխատակազմի համար առաջացնելով ավելի հրատապ արձագանքման աշխատանքի անհրաժեշտություն։
Չնայած դրան, ուշագրավ է, որ զեկույցի տարբեր հատվածներում վերլուծված փաստերը, որոնք մատնացույց են անում հատկապես Գեղարքունիքի մարզում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սահմանամերձ համայնքների բնակիչների նկատմամբ տևական և շարունակական հոգեբանական ճնշումների գործադրումը, խաղաղ բնակիչների սեփականության իրավունքի կոպիտ խախտումները։ Վերլուծված են նաև նման ապօրինի արարքների խորքային պատճառը հանդիսացող էթնիկ հիմքով ատելության օրինակները, ի մասնավորի՝ ադրբեջանցի պատգամավորների հայատյաց ելույթներն ու ուժի սպառնալիքի վերաբերյալ հայտարարությունները»,- ասվում է հաղորդագորթյան մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Տավուշի մարզ կատարված մշտադիտարկման այցերի ընթացքում ուսումնասիրվել են բնակիչներին բժշկական օգնության տրամադրման և բուժսպասարկման հնարավորություններն ու խնդիրները, բնակիչների սոցիալ-տնտեսական իրավունքների հետ կապված մի շարք հարցեր։ Այցերի շրջանակներում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել երեխաների կրթության իրավունքի իրացման պայմանների, կարիքների, ներառական միջավայրի ձևավորման համար առկա հնարավորությունների ուսումնասիրմանը։ Առանձնազրույցներ են իրականացվել տարածքային ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաև բնակիչների հետ, քննարկումներ են տեղի ունեցել նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների, կրթական հաստատությունների պատասխանատուների, ինչպես նաև տեղական մի շարք հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ։

Офис омбудсмена Армении опубликовал внеочередной доклад о визитах в Тавуш и Гегаркуник с целью сбора фактов
В связи с ситуацией, сложившейся для жителей приграничных населенных пунктов Тавушской и Гегаркуникской областей в результате военного нападения вооруженных сил Азербайджана 27 сентября 2020 года, рабочие группы во главе с защитником прав человека Армении посетили Тавуш и Гегаркуник в июль-августе 2022 года для ознакомления с проблемами на месте, принятия мер по их решению в рамках конституционных полномочий офиса защитника прав человека, а также проведения мероприятий по установлению фактов.
Как сообщает Арменпресс, в докладе офиса омбудсмена представлены результаты работы по установлению фактов, правовой анализ полученных фактов, а также рекомендации защитника прав человека по затронутым вопросам.
Доклад подытожен и должен был быть опубликован в конце сентября, но нападение, совершенное Азербайджаном на Армению 12-13 сентября, изменило ситуацию, вызвав необходимость более срочных ответных действий офиса защитника.
Несмотря на это, следует отметить, что факты, проанализированные в разных главах Доклада, указывают на применение азербайджанскими вооруженными силами длительного и непрерывного психологического давления на жителей приграничных населенных пунктов и грубые нарушения прав собственности гражданских лиц, особенно в Гегаркуникской области. Также анализируются примеры межнациональной розни, которая является первопричиной подобных противоправных действий, в частности, антиармянские выступления и заявления азербайджанских депутатов относительно угрозы применения силы.
В ходе мониторинговых визитов в Тавушскую область были изучены возможности и вопросы оказания медицинской помощи жителям, а также ряд вопросов, связанных с соблюдением социально-экономических прав жителей. В рамках визитов особое внимание уделялось изучению условий, потребностей и возможностей создания инклюзивной среды для реализации права детей на образование. Были проведены частные беседы с областными и местными органами самоуправления, а также с жителями, проведены беседы с руководителями дошкольных и других образовательных учреждений, а также с представителями ряда местных общественных организаций.