ՀՀ ՄԻՊ-ը հրապարակել է Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզեր հուլիս-օգոստոսին փաստահավաք այցերի վերաբերյալ արտահերթ զեկույց
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանումների կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված ռազմական գործողությունների արդյունքում Տավուշի ու Գեղարքունիքի մարզերում սահմանամերձ համայնքների բնակիչների համար ստեղծված խոցելի իրավիճակով պայմանավորված՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գլխավորած աշխատանքային խմբերի կողմից 2022 թվականի հուլիս-օգոստոսին այցեր են կատարվել Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզեր տեղում առկա խնդիրներին ծանոթանալու, Մարդու իրավունքների պաշտպանի սահմանադրական մանդատի շրջանակներում դրանց լուծման ուղղությամբ գործողությունների ձեռնարկման, ինչպես նաև փաստահավաք աշխատանքների իրականացման նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, կազմվել է զեկույց, որում ներկայացված են փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները, ձեռք բերված փաստերի նկատմամբ կիրառելի իրավական վերլուծությունները, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկությունները բարձրացված խնդիրների առնչությամբ:
«Զեկույցն ամփոփվել և պետք է հրապարակվեր սեպտեմբեր ամսվա վերջին, սակայն Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի իրականացրած հարձակումը փոխեց իրավիճակը՝ Պաշտպանի աշխատակազմի համար առաջացնելով ավելի հրատապ արձագանքման աշխատանքի անհրաժեշտություն։
Չնայած դրան, ուշագրավ է, որ զեկույցի տարբեր հատվածներում վերլուծված փաստերը, որոնք մատնացույց են անում հատկապես Գեղարքունիքի մարզում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սահմանամերձ համայնքների բնակիչների նկատմամբ տևական և շարունակական հոգեբանական ճնշումների գործադրումը, խաղաղ բնակիչների սեփականության իրավունքի կոպիտ խախտումները։ Վերլուծված են նաև նման ապօրինի արարքների խորքային պատճառը հանդիսացող էթնիկ հիմքով ատելության օրինակները, ի մասնավորի՝ ադրբեջանցի պատգամավորների հայատյաց ելույթներն ու ուժի սպառնալիքի վերաբերյալ հայտարարությունները»,- ասվում է հաղորդագորթյան մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Տավուշի մարզ կատարված մշտադիտարկման այցերի ընթացքում ուսումնասիրվել են բնակիչներին բժշկական օգնության տրամադրման և բուժսպասարկման հնարավորություններն ու խնդիրները, բնակիչների սոցիալ-տնտեսական իրավունքների հետ կապված մի շարք հարցեր։ Այցերի շրջանակներում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել երեխաների կրթության իրավունքի իրացման պայմանների, կարիքների, ներառական միջավայրի ձևավորման համար առկա հնարավորությունների ուսումնասիրմանը։ Առանձնազրույցներ են իրականացվել տարածքային ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաև բնակիչների հետ, քննարկումներ են տեղի ունեցել նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների, կրթական հաստատությունների պատասխանատուների, ինչպես նաև տեղական մի շարք հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ։

The Human Rights Defender of Armenia published Ad Hoc Public Report on fact-finding visits to Gegharkunik and Tavush
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. Conditioned by the vulnerable situation created for the residents of border communities in Tavush and Gegharkunik provinces as a result of the military attack by the Azerbaijani armed forces on September 27, 2020, the working groups led by the Human Rights Defender visited Tavush and Gegharkunik provinces in July-August 2022 to get acquainted with the issues on spot, take actions towards their solution within the framework of the constitutional mandate of the Human Rights Defender, as well as to carry out fact-finding activities, ARMENPRESS was informed from the Office of the Human Rights Defender of Armenia.
The Report presents the results of the fact-finding activities, the legal analyses applicable to the obtained facts, as well as the recommendations of the Human Rights Defender referring to the raised issues.
The Report is summarized and should have been published at the end of September, but the attack carried out by Azerbaijan on Armenia on September 12-13 changed the situation, causing the need for more urgent response activities for the Defender’s Office.
Despite this, it is noteworthy that the facts analyzed in different chapters of the Report, point out the use of lasting and continuous psychological pressures by the Azerbaijani armed forces against the residents of border communities and gross violations of the property rights of civilians, especially in the Gegharkunik province. The examples of ethnic hatred, which is the root cause of such illegal acts, are also analyzed, in particular, the anti-Armenian speeches and statements regarding the threat of using force of the Azerbaijani MPs.
During the monitoring visits to the Tavush province, the opportunities and issues of providing medical assistance and medical care to the residents, as well as a number of issues related to the socio-economic rights of the residents were studied. Within the framework of the visits, special attention was paid to the study of the conditions, needs and possibilities for the creation of an inclusive environment for children's right to education. Private interviews were held with regional and local self-government bodies, as well as with residents, discussions were held with heads of pre-school educational institutions and other educational institutions, as well as with representatives of a number of local non-governmental organizations.