Խոշտանգումների մասին հայտնել են գրեթե բոլոր վերադարձած գերիները. ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցները հոկտեմբերի 6-ին առանձին հանդիպումներ ու զրույցներ են ունեցել ՀՀ վերադարձած 17 գերիներից 16-ի հետ,որի արդյունքներովկներկայացնեն առանձին զեկույց: Այնտեղկարձանագրվեն բոլոր այն փաստական տվյալները, որոնք հայտնել են տղաները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեցՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը։
Նա նաև ընդգծեց, որ հայ զինծառայողներն անգամ բժիշկների կողմից են վատ վերաբերմունքի արժանացել։
«Մեկ տղա կա, որն այս պահին հոսպիտալում է գտնվում, նրա հետ այսօր առանձնազրույց կունենանք։ Մենք առանձին զեկույց կներկայացնենք, որտեղ կարձանագրենք այն փաստական տվյալները, որոնք հայտնել են տղաները։ Այդ հարցազրույցներով մենքներկայացրել ենք փաստեր խոշտանգումների, վատ վերաբերմունքի, նվաստացումների վերաբերյալ»,–ասաց Գրիգորյանը` հավելելով, որ խոշտանգումների մասին հայտնել են գրեթե բոլոր գերիները։
Նրա խոսքով` 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո հայրենիք վերադարձած գերիների հետ նույնպես առանձնազրույց էին ունեցել և առանձին զեկույց են հրապարակել։ Գրիգորյանը նշեց, որ ադրբեջանական կողմի ձեռագիրը չի փոխվել։

О пытках рассказывали почти все возвращенные пленные: Омбудсмен Армении
6 октября сотрудники Офиса Защитника прав человека провели приватные встречи и беседы с 16 из 17 возвращенных в Армению военнопленных, по результатам которых они представят отдельный отчет. Там будут задокументированы все фактические данные, которые сообщили возвращенные в Армению военнопленные.
Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами сообщила Омбудсмен РА Кристине Григорян.
Она подчеркнула, что к армянским военнослужащим плохо относились даже врачи.
«Сегодня мы поговорим с парнем, который сейчас находится в госпитале. Мы представим отдельный отчет, где зафиксируем фактические данные, которые сообщили эти ребята. Мы представим факты о пытках, жестоком обращении и унижении, то, что рассказали нам эти ребята», - сказала Кристине Григорян, добавив, что почти все пленные сообщили о пытках.
По ее словам, они провели приватные беседы и с военнопленными, вернувшимися на родину после 44-дневной войны 2020 года, и опубликовали отдельный отчет. Кристине Григорян отметила, что почерк азербайджанцев не изменился.