ԱՄՆ-ն շարունակելու է աջակցել տևական խաղաղության համաձայնագրին ուղղված ջանքերին․ Բայդենի խորհրդական
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը ողջունել է Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների ազատ արձակման փաստը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին նա գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր էջում։
«Մենք ողջունում ենք Ադրբեջանի կողմից վերջին ռազմական գործողությունների հետևանքով գերեվարված 17 հայերի վերադարձը։ Միացյալ Նահանգները շարունակելու է աջակցել տևական խաղաղության համաձայնագրին հասնելուն ուղղված շարունակական ջանքերին»,- նշել է նա։
Ադրբեջանական կողմն ԱՄՆ միջնորդությամբ հոկտեմբերի 4-ին հայկական կողմին է վերադարձրել 17 հայ ռազմագերիների:

США продолжат поддерживать усилия по достижению продолжительного мирного соглашения: Джейк Салливан
Советник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан приветствовал освобождение Азербайджаном 17 армянских военнопленных. Как сообщает «Арменпресс», об этом он написал на своей странице в Twitter.
«Мы приветствуем возвращение 17 армян, захваченных Азербайджаном в результате недавних военных операций. Соединенные Штаты будут продолжать поддерживать усилия по достижению продолжительного мирного соглашения», - написал Джейк Салливан.
4 октября азербайджанская сторона при посредничестве США возвратила армянской стороне 17 армянских военнопленных.