Սոթքի բնակիչ Սարգիս Հարությունյանի տնտեսությունը լուրջ վնասներ է կրել ադրբեջանական ագրեսիայից
ԳԱՎԱՌ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի Սոթք գյուղի բնակիչ, մեխանիզատոր Սարգիս Հարությունյանի տնտեսությունը լուրջ վնասներ է կրել 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված ագրեսիայի հետևանքով։ Ինչպես տեղում «Արմենպրես»-ին ներկայացրեց Սարգիս Հարությունյանը, 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերից թշնամու կողմից հրթիռահրետանային կրակոցներով թիրախավորվել են իր տունն ու բակը, ինչի հետևանքով ավերվել է իր բնակարանը, վնասվել անձնական օգտագործման մեքենան, 6 միավոր գյուղտեխնիկա՝ կոմբայն եւ տարբեր տրակտորներ, սատկել է երկու գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուն, 3 հեկտար կարտոֆիլի բերք էլ մնացել է հակառակորդի ուղիղ նշանառության տակ։
«Հրետակոծության հետեւանքով փլվել է տանիքի մի հատվածը, վնասվել են լուսամուտներն ու պատերը, արկերի բեկորները տարածվել են սենյակներով ու բակով մեկ։ Վնասվել է ձեռքս եւ գլուխս, բարեբախտաբար, տան մյուս անդամները կարողացան հրաշքով պրծնել այդ աղետից։ Վնասների չափը շատ մեծ է, դա կարող են հաստատել համապատասխան կառույցները, սակայն այդ վնասներին գումարվում է եւս մեկը՝ թշնամու ուղիղ նշանառության տակ հայտնված 3 հեկտար կարտոֆիլի բերքը, որից չհասցրի թեկուզ 1 կիլոգրամ հավաքել ու երաշխիք էլ առայժմ չունեմ, թե բերքահավաքի համար անվտանգ պայմաններ կստեղծվեն, քանի դեռ այս լարված իրավիճակն է տիրելու»,-ներկայացրեց Սարգիս Հարությունյանը։
Նա ցույց տվեց այն փոսերը, որոնք առաջացել են արկերի պայթյուններից, սենյակներով մեկ՝ անգամ անկողինների մեջ, լցված արկերի բեկորները, դրանցից ծակծկված պատերը, տեխնիկաները՝ նկարագրելով հրետակոծության ընթացքում եւ դրան հաջորդած օրերի ապրումները։
«Հրետակոծության առաջին ակնթարթներից անակնալի եկանք, սարսափի մեջ հայտնվեցինք միանգամից, պատսպարվեցինք առաջին պատահած անկյուններում ու թե ինչ հրաշքով ողջ մնացինք՝ դժվարանում եմ հասկանալ։ Երեխաներին ուղարկել ենք Վարդենիս քաղաք, ես ու կինս մնացել ենք՝ ապահովելու մեր տնտեսության պահպանությունն ու խնամքը։ Իհարկե, դա մեծ ռիսկի հետ է կապված, քանի որ ամեն ակնթարթ թշնամին կարող է կրակել կամ հարձակվել: Բայց մենք այլ տարբերակ չունենք, պետք է դիմանանք, պետք է պաշտպանվենք, պետք է շարունակենք աշխատել ու արարել։ Այս տնտեսությունը ես ստեղծել եմ տարիների ջանքերի գնով՝ 1989 թվականից մինչ օրս։ Մեկ անգամ բռնագաղթել եմ, տեսել դրա սարսափները, երկրորդ անգամ չեմ ուզում նույնը տեսնել։ Ես այստեղ բնակություն հաստատել եմ Ադրբեջանի Խանլարի շրջանի Միրզիկ գյուղից՝ այնտեղ թողնելով շեն տուն ու տնտեսություն։ Հիմա ո՞ւմ թողնեմ այս տունը, տարիների ջանքերով ստեղծված ապրուստի միջոցները, ո՞ւր գնամ, գնալու տեղ չունեմ։ Մենակ խաղաղություն հաստատվի, մնացած վնասները՝ ոչինչ, վերականգնվելու են»,-ասաց Սարգիս Հարությունյանը։
Սարգիս Հարությունյանի տնտեսությանը հասցված վնասները սեպտեմբերի 29-ի այցի ընթացքում տեղում դիտարկել են ՀՀ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը, Վարդենիս համայնքի ղեկավար Ահարոն Խաչատրյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում դիվանագիտական առաքելություն իրականացնող բազմաթիվ երկրների դեսպաններ կամ դեսպանատան ներկայացուցիչներ, զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներ։

Хозяйство жителя Сотка Саркиса Арутюняна сильно пострадало от азербайджанской агрессии
Хозяйство Саркиса Арутюняна, жителя села Сотк общины Варденис Гегаркуникской области, сильно пострадало от азербайджанской агрессии, совершенной 13 сентября 2022 года. Саркис Арутюнян рассказал «Арменпресс», что с полуночи 13 сентября 2022 года противник обстреливал его дом, в результате чего дом был разрушен, были повреждены его личный автомобиль, 6 единиц сельхозтехники, был уничтожен скот, под прямым огнем противника осталось 3 га посевов картофеля.
«В результате обстрела обрушилась часть кровли дома, повреждены окна и стены, осколки снарядов разлетались по комнатам и двору. У меня были повреждены рука и голова, к счастью, остальным членам дома чудом удалось уцелеть. Масштаб ущерба очень большой, соответствующие структуры могут это подтвердить, но кроме этого под прямым огнем противника оказалось поле с урожаем картофеля площадью в 3 га, с которого мне не удалось собрать и 1 килограмма. Нет никаких гарантий, что будут созданы безопасные условия для уборки урожая, пока будет оставаться такая напряженная ситуация», - представил Саркис Арутюнян.
Он показал пробоины от разрывов снарядов по всем комнатам, кровати, заполненные осколками снарядов, пробитые ими стены, описал их переживания во время обстрелов и в последующие дни.
«Обстрел был внезапным, мы были в ужасе, укрылись где попало, и каким-то чудом выжили. Мы с женой отправили детей в город Варденис, сами остались, чтобы обеспечить защиту нашего хозяйства. Конечно, это связано с большим риском, ведь в любой момент противник может начать стрельбу или атаковать. Но у нас нет другого выхода, мы должны перетерпеть, мы должны защищаться, мы должны продолжать работать. Я создал это хозяйство ценой многолетних усилий, с 1989 года по настоящее время. Я один раз уже был перемещен, видел все ужасы, и не хочу видеть то же самое во второй раз. Я переселился сюда из села Мирзик Ханларского района Азербайджана, оставив там дом и хозяйство. Теперь кому должен оставить этот дом, средства к существованию, созданные годами усилий, куда мне идти, мне некуда идти. Лишь был бы установлен мир, повреждения будут восстановлены», - сказал Саркис Арутюнян.
Последствия обстрела и ущерб, нанесенный хозяйству Саркиса Арутюняна, в ходе визита, совершенного 29 сентября, был рассмотрен министром ТУИ РА Гнелом Саносяном, губернатором Гегаркуникской области Кареном Саркисяном, главой общины Варденис Агароном Хачатряном, послами и дипломатами многих стран и представители СМИ.