Բերդ համայնքում ՏԻՄ ընտրություններին քարոզչության հարկադրելու համար երկու անձի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված, ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել են ՀՀ Տավուշի մարզի Բերդի համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի և նույն համայնքի Ներքին Կարմիրաղբյուր բնակավայրի վարչական ղեկավարի կողմից՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Բերդ համայնքում կայանալիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին քարոզչություն կատարելուն հարկադրելու դեպքի մի շարք հանգամանքներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից, քննությամբ պարզվել է, որ վերոնշյալ անձինք, 2022 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Բերդ համայնքում կայանալիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին սատարելով «Զորավոր համայնք» դաշինքին, օգտագործելով իրենց տրված իշխանական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը, Բերդ համայնքի ղեկավարի և «Ներքին Կարմիաղբյուրի մանկապարտեզ» ՀՈԱԿ-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարի միջև կնքված աշխատանքային պայմանագիրը լուծելու և պայմանագրի ժամկետը դադարեցնելու սպառնալիքով, 2022 թվականի օգոստոսին վերջինիս հարկադրել են ընդգրկվել հիշյալ դաշինքում և նույն դաշինքի օգտին կատարել քարոզչություն՝ այդ կերպ հարկադրելով նրան հրաժարվել իր նախընտրած կուսակցության օգտին նախընտրկան քարոզչություն կատարելուց:
Ըստ աղբյուրի՝ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ ՀՀ Տավուշի մարզի Բերդի համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի և նույն համայնքի Ներքին Կարմիրաղբյուր բնակավայրի վարչական ղեկավարի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 5-րդ կետերով նախատեսված առերևույթ հանցանքի հատկանիշներով հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում:
Նշվում է, որ նախաքննության ընթացքում որոշում է կայացվել ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալներին ձերբակալելու մասին, որի կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության համապատասխան ծառայողներին:
Նախաքննությունը շարունակվում է :
Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ,քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

В Берде в отношении 2 лиц возбуждено уголовное преследование за принуждение к пропаганде на выборах в ОМС
В рамках уголовного дела, расследуемого Следственным управлением Следственного комитета РА по Тавушской области, в результате следственных и производственных действий, инициированных следственным департаментом Службы национальной безопасности РА, был выявлен ряд обстоятельств по случаю принуждения секретаря аппарата муниципалитета Берда Тавушской области РА и административного руководителя поселка Неркин Кармирахпюр той же общины к проведению агитационной кампании на выборах в органы местного самоуправления, которые проходят 25 сентября 2022 года в общине Берд.
Как сообщили Арменпресс в Следственном комитете РА, следствием установлено, что вышеуказанные лица, поддерживая блок "Сильная община" на предстоящих 25 сентября 2022 года выборах в ОМС в общине Берд, используя предоставленные им властные полномочия и обусловленное ими воздействие, с угрозой расторжения трудового договора, заключенного между руководителем общины Берд и временно исполняющим обязанности директора ГНКО "Детский сад Неркин Кармиахпюр", в августе 2022 года последнего вынудили войти в упомянутый блок и провести агитацию в пользу этого блока, тем самым вынудив его отказаться от предвыборной агитации в пользу предпочитаемой им партии.
Согласно источнику, по совокупности полученных доказательств возбуждено уголовное дело против секретаря аппарата Бердской общины Тавушской области РА и главы администрации поселка Неркин Кармирахпюр по признакам явного преступления, предусмотренного пунктами 3 и 5 ч. 2 ст. 211 Уголовного кодекса РА.
Отмечается, что в ходе предварительного следствия было принято решение об аресте этих лиц, находящихся на свободе, исполнение чего возложено на соответствующих сотрудников Тавушского областного управления Полиции РА.