Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է ՀՀ անկախության 31-րդ տարեդարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի երրորդ Հանրապետությունը սեպտեմբերի 21-ին նշում է անկախության 31-րդ տարեդարձը: 31 տարի առաջ հայ ժողովուրդը հանրաքվեի միջոցով իր վճռական Այո-ն ասաց Հայաստանի անկախությանը: Հայաստանի չափահաս բնակչության 95% մասնակցության պարագայում ընտրողների 99.5%-ը «Համաձա՞յն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի ժողովրդավարական անկախ պետություն` ԽՍՀՄ կազմից դուրս» հարցին դրական պատասխան տվեց: Երկու օր անց` սեպտեմբերի 23-ին, երկրի Գերագույն խորհուրդը Հայաստանը հռչակեց անկախ, ինքնիշխան հանրապետություն:
Նորանկախ Հայաստանի հռչակմամբ սկիզբ դրվեց Հայաստանի երրորդ Հանրապետության պատմությանը։ Արդեն 30 տարի Հայաստանի տարածքում գործում են միայն ՀՀ սահմանադրությունը եւ օրենքները:
Այս տարի ՀՀ անկախության 31-ամյակին նվիրված միջոցառումները, Ադրբեջանի՝ սեպտեմբերի 12 լույս 13-ին Հայաստանի դեմ իրականացրած ագրեսիայի պատճառով Կառավարությունը հետաձգել է:
Երրորդ հանրապետության առաջին Սահմանադրությունն ընդունվել է 1995 թ. հուլիսի 5-ին` համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքում: Գործող Սահմանադրությունն ընդունվել է 2015 թ. նոյեմբերի 6-ին՝ դարձյալ համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքում: Հայաստանի Հանրապետության դրոշը եռագույն է՝ կարմիր, կապույտ, ծիրանագույն, նորանկախ Հայաստանի զինանշանը` Հայաստանի առաջին Հանրապետության /1918-1920 թթ./ զինանշանն է, որի հեղինակներն են ճարտարապետ Ալեքսանդր Թամանյանը և նկարիչ Հակոբ Կոջոյանը: Հայաստանի օրհներգը ևս Հայաստանի առաջին Հանրապետության օրհներգն է: Տեքստի հեղինակը Միքայել Նալբանդյանն է, երաժշտությանը՝ Բարսեղ Կանաչյանը:

Армянство всего мира отмечает 31-летие независимости Армении
21 сентября Третья Республика Армения отмечает 31-летие своей независимости. 31год назад армянский народ на референдуме сказал решительное «да» независимости Армении. При 95%-м участии взрослого населения Армении 99,5% избирателей дали положительный ответ на вопрос «Согласны ли Вы с тем, что Республика Армения является демократическим независимым государством за пределами СССР?» Двумя днями позже, 23 сентября, Верховный совет страны объявил Армению независимой суверенной республикой.
История Третьей Республики Армения началась с провозглашения новой независимой Армении. Уже 31год в Армении действуют только Конституция и законы РА.
В этом году мероприятия, посвященные 31-летию независимости РА, из-за агрессии Азербайджана против Армении 12-13 сентября, правительство отложило.
Первая Конституция Третьей республики была принята в 1995 году, 5 июля - по итогам всенародного референдума. Действующая Конституция принята в 2015 году, 6 ноября - вновь в результате всенародного референдума. Флаг Республики Армения трехцветный: красный, синий, абрикосовый, герб новой независимой Армении - герб Первой Республики Армения (1918-1920 гг.), авторы которого - архитектор Александр Таманян. и художник Акоп Коджоян. Гимн Армении - гимн первой Республики Армения. Автор текста - Микаел Налбандян, автор музыки - Барсег Каначян.