Այլ երկրի սուվերենության և տարածքային ամբողջականության խախտումը չի կարող երբևէ ընդունելի լինել. ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում Իռլանդիայի ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Իռլանդիայի ներկայացուցիչՔեյթ Մորանը (Cait Moran) ՄԱԿ-ի ԱԽ հրատապ նիստի ժամանակ նշել է, որ Իռլանդիան խորը մտահոգված է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակով, ներառյալ քաղաքացիական օբյեկտներին հարվածները ՀՀ տարածում, ինչն արգելված է միջազգային հումանիտար իրավունքով։
«Մենք ողջունում ենք այս պահին կրակի դադարեցման մասին լուրերը։ Խստորեն կոչ ենք անում դադարեցնել կրակը և հետևել ավելի վաղ ձեռք բերված միջազգային համաձայնությանը: Ընդգծում ենք , որ պետք է հետևել ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը, այլ երկրի սուվերենության և տարածքային ամբողջականության խախտումը չի կարող երբևէ ընդունելի լինել, պետք է վերադառնալ այն դիրքերը, որոնք եղել են մինչ այս էսկալացիան։ Հարկավոր է վերադառնալ դիվանագիտական ճանապարհով հակամարտության հանգուցալուծման»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է նա։

Нарушение суверенитета и территориальной целостности страны никогда не может быть приемлемым: представитель Ирландии
Представитель Ирландии в Совбезе ООН Кейт Моран заявила в ходе экстренного заседания Совбеза ООН, что Ирландия глубоко обеспокоена ситуацией на армяно-азербайджанской границе, в том числе ударами по гражданским объектам в Армении, что запрещено международным гуманитарным правом.
«Мы приветствуем новость о прекращении огня на данный момент. Мы решительно призываем к прекращению огня и соблюдению достигнутых ранее международных договоренностей. Подчеркиваем, что необходимо следовать Уставу ООН, иначе нарушение суверенитета и территориальной целостности страны никогда не может быть приемлемым, необходимо вернуться к позициям, существовавшим до этой эскалации. Необходимо вернуться к разрешению конфликта дипломатическим путем», - как сообщает Арменпресс, отметила Моран.