Այլ երկրի սուվերենության և տարածքային ամբողջականության խախտումը չի կարող երբևէ ընդունելի լինել. ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում Իռլանդիայի ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Իռլանդիայի ներկայացուցիչՔեյթ Մորանը (Cait Moran) ՄԱԿ-ի ԱԽ հրատապ նիստի ժամանակ նշել է, որ Իռլանդիան խորը մտահոգված է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակով, ներառյալ քաղաքացիական օբյեկտներին հարվածները ՀՀ տարածում, ինչն արգելված է միջազգային հումանիտար իրավունքով։
«Մենք ողջունում ենք այս պահին կրակի դադարեցման մասին լուրերը։ Խստորեն կոչ ենք անում դադարեցնել կրակը և հետևել ավելի վաղ ձեռք բերված միջազգային համաձայնությանը: Ընդգծում ենք , որ պետք է հետևել ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը, այլ երկրի սուվերենության և տարածքային ամբողջականության խախտումը չի կարող երբևէ ընդունելի լինել, պետք է վերադառնալ այն դիրքերը, որոնք եղել են մինչ այս էսկալացիան։ Հարկավոր է վերադառնալ դիվանագիտական ճանապարհով հակամարտության հանգուցալուծման»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է նա։

Violations of sovereignty and territorial integrity of states are never acceptable - Ireland at UNSC
Violations of sovereignty and territorial integrity of states are never acceptable -  Ireland at UNSC
YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPRESS. Ireland is deeply concerned by the serious fighting that has broken out along the Armenia-Azerbaijan border in recent days, including reports of attacks directed at critical civilian infrastructure inside Armenian territory, which are prohibited under international humanitarian law, Representative of Ireland at the UN Security Council session Cait Moran said in remarks, welcoming the ceasefire.
“It is vital that the sides exercise maximum restraint and refrain from a further escalation in violence. We urge them to commit to this ceasefire, and respect prior international agreements.We emphasise the absolute need to adhere to the UN Charter. Violations of the sovereignty and territorial integrity of states are never acceptable.
All forces must urgently return to the positions they held before this regrettable escalation in hostilities,” Moran said.