Միքայել Արզումանյանին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Միքայել Արզումանյանի նկատմամբ կալանքի միջնորդություն է ներկայացվել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է ՔԿ մամուլի խոսնակ Վարդան Թադևոսյանը՝ հավելելով, որ քանի որ Միքայել Արզումանյանի ձերբակալման ժամկետը լրացել է, նա ազատ է արձակվել:
Արզումանյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը իր հերթին նշել է, որ Արզումանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությունը կքննվի օգոստոսի 31-ին ժամը 19.00-ին։
Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Միքայել Արզումանյանին մեղադրանք է առաջադրվել զինվորական պաշտոնեական անփութության համար:
Ըստ հաղորդագրության՝ իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ գեներալ-լեյտենանտը պատերազմի ընթացքում, հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 30-ից մինչև նոյեմբերի 9-ը, Շուշի քաղաքի և հարակից շրջանների պաշտպանության կազմակերպման ընթացքում անփույթ վերաբերմունք է դրսևորել իր ծառայողական պարտականությունների նկատմամբ՝ չկատարելով և ոչ պատշաճ կատարելով դրանք, որպիսի գործողություններն անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ. հակառակորդի զինված ուժերն ամբողջությամբ իրենց վերահսկողության տակ են վերցրել Շուշի քաղաքը և մատույցները, յուրային ստորաբաժանումները կրել են զոհեր և վիրավորներ։

Investigators request court to jail ex-Artsakh military leader on suspicion of negligence resulting in fall of Shushi
YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS. Investigators filed a motion to the Yerevan Court of General Jurisdiction on remanding into custody Lt. General Mikayel Arzumanyan, the former commander of the Defense Army of Artsakh.
The Investigative Committee spokesperson Vardan Tadevosyan said that Arzumanyan was arrested and subsequently released as the maximum arrest period expired.
Arzumanyan’s lawyer Yerem Sargsyan said that the court will examine the motion on remanding his client at 19:00, August 31.
Arzumanyan is charged with military negligence. Investigators said that during the war, in conditions of martial law, from October 30 to November 9 of 2020, Arzumanyan displayed negligent attitude for his duties during organizing the defense of the town of Shushi and nearby regions and failed to fulfill or improperly fulfilled his duties which led to severe consequences: enemy forces captured Shushi and nearby areas and the Armenian forces suffered casualties.