ԶՊՄԿ-ն վերաբացել է 3 տարի չգործող Սիսիանի քարի գործարանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զանգեզուրի պնձամոլիբդենային կոմբինատի տնօրենության, ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Սիսիանի VH Stone ընկերության վերաբացման արարողությունը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Զանգեզուրի պնձամոլիբդենային կոմբինատի մամուլի ծառայությունից:
VH Stone ընկերությունը հիմնադրվել է 2000 թվականին։ 2015 թվականից ընկերությունը պատկանում է ԶՊՄԿ-ին: Նախկինում շուրջ 120 աշխատատեղ ապահոված ձեռնարկությունը դադարեցրել է գործունեությունը 2019 թվականին և չէր գործում ավելի քան 3 տարի։ Այս տարի ԶՊՄԿ-ի նոր ղեկավարությունը ռազմավարական որոշում է կայացրել գործարանը վերագործարկել՝ հաշվի առնելով ընկերության նշանակությունը Սիսիան քաղաքի համար, ինչպես նաեւ որպես ԶՊՄԿ բոլոր ձեռնարկությունների արդյունավետության բարձրացման, տնտեսական ազդեցության ընդլայնման ծրագրի մաս։
Վերագործարկման նախապատրաստական աշխատանքները սկսվել են 2022 թվականի մայիսին։ Գործարանն այս պահին ունի 40 աշխատատեղ։ Արտադրության ծավալը կազմում է ամսական 2500 քմ արտադրանք։ Գործարանը հնարավորություն ունի ընդլայնելու իր արտադրական հզորությունը մինչև 5000 քմ՝ ապահովելով մինչև 80-100 աշխատատեղ։ Աշխատողների գրեթե 100%-ը տեղացիներ են։
Գործարանի բացման արարողությանը ներկա են գտնվել ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրեն, Գեոպրոմայնինգ ընկերությունների խմբի նախագահ Ռոման Խուդոլին, ՀՀ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը, Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, ԶՊՄԿ ղեկավար անձնակազմը։
Բացման արարողությանը Ռոման Խուդոլին ասել է. «Այն նպատակը, որի համար մենք այսօր հավաքվել ենք այստեղ, շատ կարևոր է Սիսիան քաղաքի, այս տարածաշրջանի, մեր կոլեկտիվի և անձամբ ինձ համար։ Այսօր մենք վերաբացում ենք մի գործարան, որը տասնյակ մարդկանց աշխատանքով կապահովի։ Սա ռազմավարական որոշում է, ապահովել արդյունաբերական հզորությունների վերականգնումը եւ չապավինել միայն սոցիալական ծրագրերին։ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը վերաբացում է այս գործարանը՝ հավատալով, որ արժանապատիվ աշխատանքի հնարավորություն ունենալով՝ այս տարածաշրջանի բնակչությունը կարող է կերտել իր ապագան և իր ձեռքով ու աշխատանքով զարգացնել իր քաղաքը եւ տարածաշրջանը»։
«VH Stone» քարի վերամշակման գործարանը միակ գործող արդյունաբերական ձեռնարկությունն է Սիսիանում։ Գործարանի արտադրանքն արտահանվում է Ռուսաստանի Դաշնություն։ Նախատեսվում է վերականգնել արտահանումը դեպի եվրոպական մի շարք երկրներ եւ Հարավային Կորեա։

YEREVAN, AUGUST 24, ARMENPRESS. The Sisian-based VH Stone has reopened.
VH Stone, a stone processing plant, was founded in 2000. Since 2015 VH Stone has been owned by the Zangezur Copper Molybdenum Combine. Once employing over 120 people, the factory ceased operations in 2019.
In 2022, the new leadership of Zangezur Copper Molybdenum Combine made a strategic decision to re-launch the plant given its significance for the town of Sisian, and as part of a program to increase efficiency of all enterprises owned by Zangezur Copper Molybdenum Combine and expansion of economic impact.
Preparations for the re-launch began in May of 2022. Now, the plant employs 40 people. Output stands at 1500 sq.m. of product monthly. VH Stone has the capability to expand its industrial capacity up to 5000 sq.m. and open 80-100 jobs. Nearly 100% of the employees are Sisian locals.
Zangezur Copper Molybdenum Combine CEO, President of the GeoProMining Group of Companies Roman Khudoliy, the Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan, Governor of Syunik Robert Ghukasyan and staffers of Zangezur Copper Molybdenum Combine attended the reopening ceremony.
“The reason why we are here today is very important for the town of Sisian, this region, for our staff and personally for me. Today we are reopening a factory which will provide jobs for manypeople. This is a strategic decision, to ensure the restoration of industrial capacity and not rely solely on social program. The Zangezur Copper Molybdenum Combine is reopening this factory believing that by having the chance for dignified work the population of this region can shape their future and develop their city and region with their own hands and work,” CEO Khudoliy said.
VH Stone is the only active industrial enterprise in Sisian.
The product of the factory is exported to Russia. VH Stone is planning to restore exports to several European countries, as well as South Korea.