ՌԴ ՊՆ-ն հաստատել է Ադրբեջանի ԶՈւ-ի կողմից հրադադարի խախտումը, ինչի հետևանքով հայ զինծառայող է վիրավորվել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի հատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՌԴ ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ անցած մեկ օրում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում Գեղարքունիքի մարզի Սոթք շրջանում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի մեկ խախտում է արձանագրվել, որի հետևանքով վիրավորվել է Հայաստանի զինված ուժերի մեկ զինծառայող:
«Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների հրամանատարության կողմից ադրբեջանական և հայկական կողմերի հետ փոխգործակցությամբ այս միջադեպը կարգավորվել է, կողմերի շփման գծի խախտումներ թույլ չեն տրվել»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ, Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ օգոստոսի 6-ի երեկոյան հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածում տեղակայված մարտական դիրքում հակառակորդի կրակոցից հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Նվեր Արմենի Գևորգյանը:

МО РФ подтвердило нарушение ВС Азербайджана режима прекращения огня, вследствие чего ранение получил военнослужащий РА
Минобороны РФ подтвердило нарушение режима прекращения огня Вооруженными силами Азербайджана на участке Сотк Гегаркуникской области. Как передает «Арменпресс», в сообщении Минобороны РФ говорится, что за прошедшие сутки в зоне ответственности российских миротворческих сил в районе Сотка Гегаркуникской области зафиксировано одно нарушение режима прекращения огня Вооруженными силами Азербайджана, в результате чего один военнослужащий ВС Армении получил ранение.
«Данный инцидент был урегулирован путем переговоров миротворческого командования Российской Федерации с азербайджанской и армянской сторонами, нарушений линии соприкосновения сторон не допущено», - говорится в сообщении МО РФ.
Ранее Минобороны Армении сообщало, что вечером 6 августа на боевой позиции, расположенной в восточной части армяно-азербайджанской границы, огнем противника был ранен рядовой Нвер Арменович Геворкян, призывник N-й воинской части Министерства обороны РА.