Հայաստանը ՄԻԵԴ է ներկայացրել նոր միջպետական ամբողջական գանգատ՝ ընդդեմ Ադրբեջանի
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022 թվականի հուլիսի 27-ին Հայաստանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել նոր միջպետական ամբողջական գանգատ՝ ընդդեմ Ադրբեջանի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, նշված գանգատն, ի թիվս այլնի, վերաբերում է 2022 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության Խրամորթ և Փարուխ գյուղերի ուղղությամբ ձեռնարկված ագրեսիայի հետևանքով քաղաքացիական բնակչության իրավունքների խախտմանը, Արցախի Հանրապետության սահմանամերձ գյուղերի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող իրական սպառնալիքներին, ինչպես նաև 2021-2022 թվականների ընթացքում Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության նկատմամբ ուժի կիրառման դեպքերին, որոնց արդյունքում խախտվել է անձանց կյանքի իրավունքը:

Армения представила в ЕСПЧ новый межгосударственный полный иск против Азербайджана
27 июля 2022 года Армения подала в Европейский суд по правам человека новый межгосударственный полный иск против Азербайджана.
Как стало известно «Арменпресс», из сообщения, распространенного Офисом представителя Армении по международным правовым вопросам, указанный иск, в частности, касается нарушения прав гражданского населения, произошедшего в результате агрессии, совершенной Азербайджаном в направлении сел Храморт и Парух Республики Арцах в 2022 году, реальных угроз со стороны Азербайджана в отношении населения приграничных сел Республики Арцах, а также случаев применения силы азербайджанскими вооруженными силами в отношении мирного населения Республики Арцах в 2021-2022 годах, в результате чего нарушено право лиц на жизнь.