Հայաստանը ՄԻԵԴ է ներկայացրել նոր միջպետական ամբողջական գանգատ՝ ընդդեմ Ադրբեջանի
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022 թվականի հուլիսի 27-ին Հայաստանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել նոր միջպետական ամբողջական գանգատ՝ ընդդեմ Ադրբեջանի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, նշված գանգատն, ի թիվս այլնի, վերաբերում է 2022 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության Խրամորթ և Փարուխ գյուղերի ուղղությամբ ձեռնարկված ագրեսիայի հետևանքով քաղաքացիական բնակչության իրավունքների խախտմանը, Արցախի Հանրապետության սահմանամերձ գյուղերի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող իրական սպառնալիքներին, ինչպես նաև 2021-2022 թվականների ընթացքում Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության նկատմամբ ուժի կիրառման դեպքերին, որոնց արդյունքում խախտվել է անձանց կյանքի իրավունքը:

YEREVAN, AUGUST 2, ARMENPRESS. On July 27, 2022, Armenia submitted to the European Court of Human Rights (ECHR) a new interstate complete complaint against Azerbaijan, the Office of the Representative of Armenia on International Legal Issues said in a statement.
The complaint particularly relates to the violation of rights of civilians of Artsakh as a result of the Azerbaijani aggression launched in the direction of Artsakh’s Khramort and Parukh villages this year, the real threats made by Azerbaijan towards the residents of border villages of Artsakh, as well as the cases of use of force by the Azerbaijani armed forces against the civilians of Artsakh in 2021-2022, as a result of which the person’s right to life has been violated.