Կորոնավիրուսի հիվանդացության աճը պայմանավորված է ճամփորդությունների ակտիվացման հետ. Ավանեսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում վերջին մեկ ամսվա ընթացքում կորոնավիրուսի հիվանդացության ցուցանիշի աճ է նկատվում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ կառավարության նիստից հետո՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը: Նախարարը նկատեց, որ դա պայմանավորված է ճամփորդությունների ակտիվացմամբ:
«Ինչպես գիտեք եվրոպական երկրներում ալիքը բավական ակտիվ բարձրանում է, և մենք կանխատեսում էինք, որ ճամփորդությունների ակտիվացմանը զուգահեռ վարակի որոշակի ներթափանցում կարող է լինել մեր երկիր: Մենք ուշադիր հետևում ենք զարգացումներին և մեր առողջապահական համակարգը պատրաստ է ցանկացած զարգացման»,-ասաց նախարարը:
Առաջին երկու շաբաթվա ընթացքում պարզ կլինի՝այս վարակի ալիքը տարածվելու միտում ունի, թե կգնա դեպի կայունացում: Նախարարը չբացառեց, որ համաճարակային իրավիճակի սրացմանը զուգահեռ սահմանափակումների կարիք լինի:
«Մեր խորհուրդն է՝ բժշկական կենտրոններ այցելելիս կրել դիմակ: Այն անձանց, ովքեր ստացել են երկու դեղաչափ պատվաստանյութ, խորհուրդ ենք տալիս մինչև սեպտեմբեր ստանան խթանիչ դեղաչափը, որպեսզի օրգանիզմն աշնան ալիքներին պատրաստ լինի: Շոգ եղանակը հակացուցում չէ պատվաստման համար»,-ասաց Անահիտ Ավանեսյանը:

Рост заболеваемости COVID-19 связан с активизацией поездок: Анаит Аванесян
В Армении в последний месяц наблюдается рост заболеваемости COVID-19. Как сообщает «Арменпресс», после заседания правительства РА об этом в беседе с журналистами об этом заявила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян. Министр отметила, что это связано с активизацией поездок.
«Как вам известно, в европейских странах новая волна довольно активна, мы прогнозировали, что наряду с активизацией поездок возможно и некоторое проникновение инфекции в нашу страну. Мы внимательно следим за развитием событий и наша система здравоохранения готова к любым развитиям», - сказала министр.
В последующие две недели станет ясно, имеет ли эта волна инфекции тенденцию к распространению или она стабилизируется. Министр не исключила необходимости введения ограничений наряду с обострением эпидемической ситуации.
«Мы советуем при посещении медицинских центров носить маску. Тем, кто получил два компонента вакцины, мы рекомендуем получить к сентябрю и бустер, чтобы организм был готов к осенней волне. Жаркая погода для вакцинации не является противопоказанием», - отметила Анаит Аванесян.