ՀՀ դպրոցականները 2 արծաթե և 4 բրոնզե մեդալ են նվաճել Մաթեմատիկայի 63-րդ միջազգային օլիմպիադայում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օսլոյում հուլիսի 6-16-ն անցկացված Մաթեմատիկայի 63-րդ միջազգային օլիմպիադային մասնակցել է 104 երկրի 589 աշակերտ, որոնցից 521-ը՝ արական, 68-ը՝ իգական սեռի ներկայացուցիչ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, Հայաստանի թիմը ներկայացրել է վեց աշակերտ՝ հինգը Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցից, մեկը՝ «Քվանտ» վարժարանից: Ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի սաներ Վահագն Հովհաննիսյանը և Ռուբեն Համբարձումյանն արժանացել են արծաթե, իսկ նույն դպրոցի աշակերտներ Հայկ Կարապետյանը, Վահրամ Ասատրյանն ու Արեգ Մկրտչյանը, ինչպես նաև «Քվանտ» վարժարանի սան Արայի Խալաթյանը՝ բրոնզե մեդալների։ Թիմային հաշվարկում մեր թիմը զբաղեցրել է 26-րդ հորիզոնականը։
Հայաստանի թիմը ղեկավարել են Սմբատ Գոգյանը (ԳԱԱ, «Քառակուսի» կրթական հիմնադրամ) և Գուրգեն Ասատրյանը (ՀՊՄՀ)։
Նախարարությունից հիշեցնում են, որ Մաթեմատիկայի 62-րդ միջազգային օլիմպիադայում, որն անցկացվում էր առցանց ձևաչափով, Հայաստանի թիմն արժանացել էր 2 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալների։

Школьники Армении завоевали 2 серебряные и 4 бронзовые медали на 63-й Международной олимпиаде по математике
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве образования, науки, культуры и спорта, сборную Армении представляли шесть студентов - пятеро из них из специальной физматшколы им. А.Шахиняна, один из колледжа "Квант". Ученики спецшколыфизмат Ваагн Ованнисян и Рубен Амбарцумян завоевали серебряные медали, а учащиеся этой же школы Айк Карапетян, Ваграм Асатрян, Арег Мкртчян, а также учащийся школы «Квант» Арай Халатян – бронзовые медали. Наша команда заняла 26 позицию в общекомандном зачете.
Армянскую команду возглавили Смбат Гогян (НАН, Образовательный фонд «Квадрат») и Гурген Асатрян (АГПУ).
Министерство напоминает, что сборная Армении завоевала 2 серебряные и 3 бронзовые медали на 62-й Международной олимпиаде по математике, которая проходила онлайн.