Թռիչքների ավելացում, տուրօպերատորների փոխադարձ այցեր. ինչ կտա Եգիպտոսի քաղաքացիների համար վիզայի դյուրացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի կազմակերպությունները շատ կարևոր քայլ են համարում Եգիպտոսի քաղաքացիների համար ՀՀ մուտքի արտոնագիր ստանալու գործընթացը դյուրացնելը: «Անռիվա-Տուր» ընկերությունը, որը «Air Cairo» ավիաընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչն է Հայաստանում, արդեն 5 տարի կանոնավոր չվերթներ է իրականացնում դեպի Եգիպտոս: Ընկերությունն ակնկալում է, որ վիզայի դյուրացման քայլը զբոսաշրջային մեծ հոսք կապահովի դեպի Հայաստան: «Անռիվա-Տուր» ընկերության տնօրեն Լիլիթ Մուրադյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ այդ քայլը դրական իմաստով կանդրադառնա Հայաստանի տնտեսության վրա:
«Հայաստանից բավական մեծ քանակով զբոսաշրջիկներ ենք տանում Եգիպտոս, շատ ավելի լավ կլինի, որ այնտեղից էլ գան մեր երկիր, հնարավորություն ունենան բացահայտելու այն: Նախկինում մուտքի արտոնագրի բարդ ընթացակարգ էր գործում, հիմա փաստորեն Եգիպտոսի քաղաքացիները վիզայի համար կարող են դիմել էլեկտրոնային համակարգով, ինչպես նաև այցելել Հայաստանի դիվանագիտական կառույց: Դրանից բացի, Եգիպտոսի այն քաղաքացիները, որոնք ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի ու մի շարք այլ երկրների վիզա ունեն, կարող են «Զվարթնոց» օդանավակայնում ստանալ ՀՀ մուտքի արտոնագիրը: Ինչպես տեսնում եք, բավական հեշտացվում է գործընթացը: Նոր կարգավորումներն ուժի մեջ են մտնում հուլիսի 11-ին, պետք է սպասենք գործարկվի, հասկանանք, թե քանի օրում են պատասխան տալիս, ըստ այդմ էլ, կազմակերպենք մեր աշխատանքը»,-ասաց Լիլիթ Մուրադյանը:
Լիլիթ Մուրադյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստանում հանգիստը կազմակերպելու համար Եգիպտոսի քաղաքացիներից բավական շատ հարցումներ են ունեցել, մանավանդ Ամանորի շրջանում: Քանի որ վիզայի նախկին ընթացակարգը բարդ էր, երկար էր տևում, ռիսկերը գնահատելով, չէին կարողանում հասկանալ` ինչպես կարգավորել գործընթացը:
«Հիմա շատ լավ առիթ է, որ Եգիպտոսից մեծ թվով զբոսաշրջիկներ գան Հայաստան: Մեր երկրի, տուրերի մասին տեղեկատվությունը Եգիպտոսում տարածում ենք հայ համայնքի, մեր գործընկեր կազմակերպությունների շնորհիվ: Ուղարկել ենք փաթեթներ միջինացված գներով: Արդեն իսկ աշխատում ենք, հիմա առավել ինտենսիվ դա կանենք, որովհետև ամենամեծ խոչընդոտը վիզաների հետ կապված, կարծես թե, հաղթահարված է»,-ասաց Լիլիթ Մուրադյանը: Նրա խոսքով՝ ուղևորների հոսքի մեծացմանը զուգահեռ դիտարկում են նաև թռիչքների ավելացումը:
Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը ևս Եգիպտոսի քաղաքացիների համար ՀՀ վիզայի տրամադրման գործընթացը դյուրացնելը կարևոր քայլ է համարում: Նրա խոսքով` այս ուղղությամբ առաջարկությունը դեռ տարիներ առաջ էր եղել:
«Եգիպտոսը շատ մեծ շուկա է, այն 100 միլիոնից ավելի բնակչություն ունեցող երկիր է: Չմոռանանք, որ պաշտոնական տվյալներով 10 մլն ղպտիներ են ապրում: Շատ աշխատանք ունենք անելու Եգիպտոսի զբոսաշրջիկների ուշադրությունը Հայաստանի վրա հրավիրելու համար: Ասեմ, որ ունենք նախաձեռնություն, որի շրջանակում նախատեսում ենք տուրօպերատորների փոխադարձ ճանաչողական այցեր կազմակերպել: Եգիպտական զբոսաշրջային օպերատորները կգան Հայաստան, կներկայացնենք մեր տուրիստական հնարավորությունները: Ֆեդերացիայի անդամ ընկերությունները հյուրընկալվեն Եգիպտոսում: Այնտեղ կներկայացվեն Եգիպտոսի պատմամշակութային, ճանաչողական տուրիզմի հնարավորությունները, որպեսզի ամբողջ զբոսաշրջային արդյունքին տեղում ծանոթանանք: Փոխադարձ ակտիվությունը մեծ նշանակություն կունենա մեր երկրի տնտեսության վրա: Դեպի Եգիպտոս չվերթներ կազմակերպողները միակողմանի չեն աշխատի, միայն ՀՀ-ից տուրիստ չեն տանի, այլ այնտեղից զբոսաշրջիկներ կբերեն: Արդյունքում կակտիվացվեն ավիափոխադրողները, թռիչքները կլինեն հաճախակի»,-ասաց Մեխակ Ապրեսյանը:
Նա ընդգծեց, որ Եգիպտոսի զբոսաշրջային շուկայում կա մեծ ներուժ, որն իրացված չէ, այժմ վիզայի հետ կապված գործընթացը դյուրացված է, ինչը լուրջ խթան կհանդիսանա:
2022 թվականի հուլիսի 11-ից Եգիպտոսի քաղաքացիների համար պարզեցվում է վիզային ռեժիմը։ Մասնավորապես, Եգիպտոսի քաղաքացիներն այլևս ՀՀ ոստիկանության կամ Արտաքին գործերի նախարարության կողմից տրված հրավերի կարիք չեն ունենա։ Այսպիսով, վերոնշյալ օրվանից Եգիպտոսի քաղաքացիները կարող են վիզայի համար դիմել անմիջապես Եգիպտոսում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն կամ Հայաստանի Հանրապետության ցանկացած այլ դիվանագիտական ներկայացուցչություն։
Դրանից բացի, Եգիպտոսի քաղաքացիները կարող են մուտքի արտոնագիր ստանալ Հայաստանի սահմանային հսկողության ցանկացած կետ ժամանելուն պես, եթե ունեն կացության կարգավիճակ կամ վիզա՝ հետևյալ երկրներում. ԵՄ անդամ պետություններ, Շենգենյան գոտու երկրներ, ԱՄՆ, Ավստրալիա, Նոր Զելանդիա, Կորեայի Հանրապետություն, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն, Կանադա, Ռուսաստան, Ճապոնիա, Սաուդյան Արաբիա, Քուվեյթ, ԱՄԷ, Կատար, Բահրեյն, Օման։

Увеличение рейсов, взаимные визиты туроператоров. Что даст упрощение визового режима гражданам Египта?
ЕРЕВАН, 8 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Организации туристического сектора Армении считают очень важным шагом облегчить процесс получения разрешения на въезд для граждан Египта. Компания "Анрива-Тур", являющаяся официальным представителем авиакомпании "Эйр Каир" в Армении, уже 5 лет осуществляет регулярные рейсы в Египет. Компания рассчитывает, что шаг по упрощению визового режима обеспечит большой поток туристов в Армению. Как заявила «Арменпресс» директор компании "Анрива-тур" Лилит Мурадян, этот шаг окажет положительное влияние на экономику Армении.
«Мы возим довольно большое количество туристов из Армении в Египет, было бы гораздо лучше, если бы они приехали в нашу страну оттуда и имели возможность открыть для себя ее. Раньше была сложная визовая процедура, теперь, по сути, граждане Египта могут обращаться за визой через электронную систему, а также посещать дипломатические учреждения Армении. Кроме того, граждане Египта, имеющие визы ЕС, США и ряда других стран, могут получить разрешение на въезд в Армению в аэропорту «Звартноц». Как видите, процесс довольно упрощен. Новый регламент вступает в силу с 11 июля, надо дождаться его реализации, понять, через сколько дней дадут ответ, и соответствующим образом организовать свою работу", - сказала Лилит Мурадян.
Лилит Мурадян сообщила, что у них достаточно много обращений от граждан Египта по организации отдыха в Армении, особенно в новогодний период. Поскольку предыдущая процедура получения визы была сложной, длилась долго, оценивая риски, они не могли понять, как регламентировать процесс.
«Сейчас очень хорошая возможность для большого количества туристов из Египта приехать в Армению. Мы распространяем информацию о нашей стране и турах в Египте благодаря армянской общине и нашим партнерским организациям. Мы отправили предложения по средним ценам. Мы уже работаем, теперь будем делать это более интенсивно, потому что самое большое препятствие, связанное с визами, похоже, преодолено", - сказала Лилит Мурадян. По его словам, параллельно с увеличением потока пассажиров рассматривается и увеличение рейсов.
Важным шагом считает также облегчение процесса выдачи виз РА для граждан Египта президент Федерации туризма Армении Мехак Апресян. По его словам, предложение в этом направлении было сделано несколько лет назад.
«Египет — очень большой рынок, это страна с населением более 100 миллионов человек. Не будем забывать, что по официальным данным там проживают 10 миллионов коптов. Нам предстоит большая работа, чтобы привлечь внимание египетских туристов к Армении. Скажу, что у нас есть инициатива, в рамках которой мы планируем организовать взаимные ознакомительные визиты туроператоров. Египетские туроператоры приедут в Армению, мы представим наши туристические возможности. Компании-члены Федерации будут размещены в Египте. Будут представлены возможности историко-культурного, познавательного туризма Египта, чтобы мы могли ознакомиться со всем туристическим результатом на месте. Взаимная деятельность будет иметь большое значение для экономики нашей страны. Организаторы рейсов в Египет не будут работать в одностороннем порядке, они будут не только брать туристов из Армении, но и привозить туристов оттуда. В результате будут активизированы авиаперевозчики, полеты станут частыми", - сказал Мехак Апресян.
Он подчеркнул, что на туристическом рынке Египта есть большой потенциал, который не реализован, сейчас упрощен визовый процесс, что станет серьезным толчком.
С 11 июля 2022 года визовый режим для граждан Египта будет упрощен. В частности, гражданам Египта больше не потребуется приглашение, выданное Полицией РА или Министерством иностранных дел. Таким образом, с вышеуказанной даты граждане Египта могут обращаться за визой непосредственно в посольство Республики Армения в Египте или любое другое дипломатическое представительство Республики Армения.
Граждане Египта могут подать заявление на получение визы через электронную визовую систему https://evisa.mfa.am/.
Кроме того, граждане Египта могут получить разрешение на въезд по прибытии в любой пункт пограничного контроля в Армении, если они имеют вид на жительство или визу в следующих странах: Государства-члены ЕС, страны Шенгенской зоны, США, Австралия, Новая Зеландия, Республика Корея, Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии, Канада, Россия, Япония, Саудовская Аравия, Кувейт, ОАЭ, Катар, Бахрейн, Оман.