Աննախադեպ ավելացել են օտարերկրյա պետություններում բնակվող հայերի դիմումները ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար. Ոստիկանություն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ոստիկանությունը հայտարարություն է տարածել, որի մեջ նշվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունը և տարածքային անձնագրային ծառայություններն աշխատում են գերծանրաբեռնված ռեժիմով, ինչը պայմանավորված է մի շարք գործոնների միաժամանակյա առկայությամբ։
«Տեղեկացնում ենք, որ հիմնականում ամռան ամիսներին, սեզոնային առանձնահատկություններով պայմանավորված, կտրուկ մեծանում է անձնագիր ստանալու կամ փոխանակելու համար դիմողների քանակը։ Մասնավորապես, աճում են ինչպես մեր հայրենակիցների կողմից հանգստանալու նպատակով արտերկիր մեկնելու համար անձնագիր ձեռք բերելու, դրանում օտարերկրյա պետություններում վավերականության նշում կատարելու համար դիմելու դեպքերը, այնպես էլ օտարերկրյա պետություններից Հայաստան ժամանած ՀՀ քաղաքացիների կողմից անձնագիր ստանալու կամ փոխանակելու դիմումները։
Սակայն 2022 թվականն էապես տարբերվում է նախկին տարիներից, քանի որ աննախադեպ ավելացել են օտարերկրյա պետություններում բնակվող մեր հայրենակիցների ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար դիմումները։ Համեմատության համար անհրաժեշտ է նշել, որ եթե 2021 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու դիմումների քանակը կազմել է 3448, ապա 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի համար այն կազմել է 9917 (մոտ երեք անգամ ավելի)։
Անհամեմատ մեծացել են նաև ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ստանալու /փոխանակելու/ համար ներկայացվող դիմումները։ Դիմումատուների մեծ քանակ են կազմում օտարերկրյա պետություններում բնակվող ՀՀ քաղաքացիները, որոնք ամռան ընթացքում գտնվելով Հայաստանի Հանրապետությունում՝ դիմում են ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ստանալու կամ իրենց ժամկետանց անձնագրերը փոխանակելու համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մասնավորապես նշված է հայտարարության մեջ:
Բացի վերը թվարկվածից, այս տարի ավելացել է նաև երկար ժամանակով Հայաստանում բնակվելու և աշխատելու նպատակով ՀՀ ժամանող օտարերկրացիների թիվը, որոնք ՀՀ-ում իրենց բնակությունն օրինականացնելու, հաշվառվելու, ինչպես նաև հանրային ծառայությունների համարանիշ ստանալու նպատակով դիմում են անձնագրային և վիզաների վարչություն կամ տարածքային անձնագրային ծառայություններ՝ անհրաժեշտ փաստաթղթերը ձևակերպելու համար։
Մեծացել են ՀՀ քաղաքացիություն և ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ստանալու նպատակով օտարերկյա պետություններում գտնվող ՀՀ դիվանագիտական մարմիններ դիմողների քանակը, ինչով պայմանավորված՝ դեսպանություններում և հյուպատոսական հիմնարկներում կատարվում է քաղաքացիների էլեկտրոնային հերթագրում։
Նշվում է, որ դիմելիության մեծ աճով պայմանավորված՝ նշված մարմիններում արդեն առաջիկա 2-3 ամիսների համար սպառվել է հերթագրվելու հնարավորությունը, ուստի, ինչպես ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու, այնպես էլ անձնագիր ստանալու կամ փոխանակելու համար անձինք գերադասում են ժամանել Հայաստանի Հանրապետություն՝ տեղում անհրաժեշտ գործողություններ կատարելու նպատակով։
Վերը թվարկված, ինչպես նաև մի շարք այլ գործոններ, օրինակ՝ երեխաներին դպրոց ընդունելու համար հաշվառումների իրականացում, հաշվառման և հանրային ծառայությունների համարանիշի ստանալու տեղեկանքների տրամադրում և այլ հանգամանքներ ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունում և տարածքային անձնագրային ծառայություններում առաջացրել են մեծ հերթեր։
Անձնագրային և վիզաների վարչությունն իր մարդկային և նյութական ռեսուրսների շրջանակում ձեռնարկում է բոլոր հնարավոր միջոցները՝ ապահովելու դիմումատուների պատշաճ սպասարկումը և օրենքով սահմանված ժամկետներում ու կարգով գործերի ընթացքը, ինչպես նաև քննարկվում են որոշ ծառայություններ էլեկտրոնային եղանակով մատուցելու հնարավորության հարցերը:
Միևնույն ժամանակ Ոստիկանությունից հորդորում են Անձնագրային և վիզաների վարչություն կամ տարածքային անձնագրային ծառայություններ դիմած քաղաքացիներին՝ նկարագրված իրավիճակի պայմաններում դրսևորել քաղաքացիական բարձր պատասխանատվություն և իրենց գործողություններով ավելի չբարդացնել իրավիճակը, մասնավորապես. անձնագրային ծառայություններում տեղադրված հերթերը կանոնակարգող սարքավորումներից չստանալ մեկից ավելի կտրոններ, ստանալ հերթի կտրոն՝ միայն իր համար. առանց ծանոթների կամ բարեկամների համար հերթագրվելու, հերթում դրսևորել պատշաճ վարքագիծ։

Беспрецедентно выросло число заявлений проживающих в зарубежных странах армян на получение гражданства РА: Полиция
«Сообщаем вам, что в основном в летние месяцы, в связи с сезонными особенностями, резко увеличивается количество заявителей на получение или обмен паспортов. В частности, количество обращений наших соотечественников за получением паспорта для выезда за границу с целью отдыха и для отметки его действия в зарубежных странах, а также обращений граждан РА, прибывающих в Армению из зарубежных стран, для получения или обмена паспортов становится больше.
Однако 2022 год существенно отличается от предыдущих лет, потому что количество заявлений на получение гражданства РА от наших соотечественников, проживающих в зарубежных странах, беспрецедентно возросло. Для сравнения следует отметить, что если в январе-июне 2021 г. количество заявлений на получение гражданства РА составляло 3448, то за тот же период 2022 г. – 9917 (примерно в три раза больше).
Несопоставимо увеличилось и количество заявлений, поданных на получение/обмен/паспорта гражданина РА. Большое количество заявителей составляют проживающие в зарубежных странах граждане Армении, которые, находясь летом в Республике Армения, обращаются за получением паспорта гражданина РА или заменой просроченных паспортов», - сообщает Арменпресс.
Помимо вышеперечисленного, в этом году также увеличилось число иностранцев, прибывающих в Армению для проживания и работы в Армении на длительное время, которые обращаются в паспортно-визовый отдел или региональные паспортные службы с целью легализации своего проживания в Армении. пройти регистрацию, а также получить госномер для оформления документов.
Увеличилось количество лиц, обращающихся в дипломатические органы РА в зарубежных странах для получения гражданства РА и паспорта гражданина РА, в связи с чем посольства и консульские учреждения проводят электронную очередь граждан.
Отмечается, что в связи с большим увеличением обращений возможность постановки на очередь в указанных органах исчерпана на ближайшие 2-3 месяца, поэтому люди предпочитают приезжать в Республику Армения, чтобы получить Гражданство РА, а также для получения или обмена паспорта, для совершения необходимых действий на месте.
Перечисленные выше, а также ряд других факторов, например, осуществление прописок для зачисления детей в школу, предоставление справок о прописке и получении госномеров и другие обстоятельства вызвали большие очереди в паспортно-визовом отделе Полиции РА и региональных паспортных служб.
Паспортно-визовый отдел принимает все возможные меры в рамках своих кадровых и материальных ресурсов для обеспечения надлежащего обслуживания заявителей и рассмотрения дел в сроки и порядке, установленных законодательством, а также обсуждается вопрос о возможности оказания некоторых услуг в электронной форме.
В то же время Полиция призывает граждан, обратившихся в региональные паспортные службы, проявить высокую гражданско-правовую ответственность в описанной ситуации и не усложнять ситуацию своими действиями, в частности: не получать более одного билета из аппаратуры управления очередью, установленной в паспортных службах, получать билет в очереди только на себя.