ՀՀ ՄԻՊ-ը Վաշինգտոնում կոնգրեսականներին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից էթնիկ ու կրոնական հիմքով ատելության խրախուսման ու տարածման քաղաքականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կապիտոլիումի շենքում hունիսի 16-ին կայացել է հանդիպում-քննարկում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանի և Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի մի շարք անդամների միջև։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանության գրասենյակից, նշելով, որ հանդիպմանը ներկա են եղել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ` Ֆրենք Փալլոնը, Ջեքի Սփիրը, Դեյվիդ Վալադաոն, Ջուդի Չուն, Լինդա Սանչեսը, Գրեյս Մենգը և Ջոն Սարբեյնսը։
Հանդիպման ընթացքում Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրել է Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության իրավիճակը՝ կենտրոնանալով Պաշտպանի հաստատության առաջնահերթությունների վրա։ Պաշտպանը կոնգրեսականներին է ներկայացրել ՄԻՊ հաստատության կողմից ռազմագերիների ու պահվող քաղաքացիական անձանց ընտանիքների հետ կատարվող աշխատանքները, ներկայացրել ընտանիքներին հուզող ամենակարևոր՝ Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների ու այլ քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման հարցը, ինչն Ադրբեջանի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություն է։ Հումանիտար հարցերի շարքում Պաշտպան Գրիգորյանը ներկայացրել է անհետ կորած անձանց ընտանիքների և տեղահանված անձանց խնդիրները։
Զրուցակիցների հարցերին ի պատասխան Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրել է ընտանեկան բռնության, դրա դեմ պայքարի խնդիրներն ու հաստատության հետևությունները, ինչպես նաև՝ Կառավարությանն ու Ազգային ժողովին ներկայացված առաջարկությունները։ Կողմերը քննարկել են նաև հաշմանդամության հիմքով խտրականության դեպքերին առնչվող հարցեր՝ կենտրոնանալով հաշմանդամություն ունեցող երեխաների խնդիրների վրա։ Կոնգրեսականները շնորհակալություն են հայտնել Մարդու իրավունքների պաշտպանին կարևոր հարցերով հետևողական աշխատանքի համար և խնդիրների լուծման ուղղությամբ իրենց ջանքերը շարունակելու պատրաստակամություն հայտնել։
Նույն օրը Մարդու իրավունքների պաշտպանը քննարկում է ունեցել Ատլանտյան Խորհուրդ միջազգային վերլուծական կենտրոնում։ Քննարկման ընթացքում Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրել է ադրբեջանական քաղաքական ղեկավարության կողմից էթնիկ ու կրոնական հիմքով ատելության խրախուսման ու տարածման քաղաքականությունը, որն ուղղակի հակասում է այդ պետության կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններին ու միջազգային իրավունքի նորմերին։
Զրուցակիցները հետաքրքրվել են Հայաստանում տեղի ունեցող հավաքների ընթացքից, որին ի պատասխան Պաշտպան Գրիգորյանը ներկայացրել է Պաշտպանի հաստատության կողմից կատարվող աշխատանքներն ու իրադարձություններին տրված գնահատականները։ Այս համատեքստում Քրիստիննե Գրիգորյանը շեշտել է ոստիկանության ոլորտի նախանշված բարեփոխումների հետևողական իրականացման կարևորությունը՝ որպես ժողովրդավարական իրավակարգը սպասարկող պրոֆեսիոնալ իրավապահ համակարգ ունենալու գրավական։

Armenian Ombudsperson presents Azerbaijan’s policy of spreading ethnic and religious hatred to US Congressmen
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. Human Rights Defender of Armenia Kristinne Grigoryan met with a number of members of the US Congressional Armenian Caucus in the United States Capitol, the Ombudsperson’s Office said.
The meeting was attended by US Congressmen Frank Pallone, Jackie Speier, Judy Chu, David Valadao, Linda Sanchez, Grace Meng and John Sarbanes.
During the meeting Ombudsperson Grigoryan presented the situation of human rights in Armenia, focusing on the priorities of the Defender’s institution. She introduced the Congressmen on the actions taken by her Office with the families of prisoners of war and civilian persons held in Azerbaijan, presented the issue of the immediate repatriation of POWs and other civilian captives, which, she said, is an international obligation assumed by Azerbaijan. In the context of humanitarian problems, she presented the issues of the families of missing persons and the displaced people.
The sides also discussed the cases of discrimination based on a disability, focusing on the problems of children with disability. The US Congressmen thanked the Armenian Ombudswoman for the consistent work on key matters and expressed readiness to continue their efforts for solving the problems.
On the same day the Armenian Ombudswoman also had a discussion at the Atlantic Council think tank, presenting the Azerbaijani leadership’s policy of promoting and spreading ethnic and religious-based hatred.
The meeting sides asked the Ombudwosman about the current rallies in Armenia, and in response Kristinne Grigoryan presented the activities being carried out by her Office and the assessments to the incidents. She highlighted the importance of consistent implementation of police reforms.