Փակուղու առաջ են կանգնած. ԱԺ նախագահը՝ ընդդիմության գործողությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը անդրադարձավ ընդդիմության գործողություններին և հունիսի 3-ի արտահերթ նիստին «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության չմասնակցելու մասին հայտարարությանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում Ազգային ժողովի նախագահը նախ ներողություն խնդրեց քաղաքացիներից, որ ընդդիմության բողոքի ակցիայի հետևանքով ստիպված են լինում խցանումների մեջ լինել:
«Խնդրում եմ մի քիչ դիմացեք և այս ամենը կավարտվի»,- հավելեց Սիմոնյանը:
Ըստ ԱԺ նախագահի՝ ընդդիմության գործելաոճը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի գործողություններ հետ համահունչ են:
«Ակնհայտ է, որ այդ գործողությունները համատեղ են իրականացվում: Ինձ համար առնվազն ակնհայտ է»,- ավելացրեց Սիմոնյանը:
Ինչ վերաբերվում է հունիսի 3-ի արտահերթ նիստին, Ալեն Սիմոնյանը դա համարում է ընդդիմության հերթական փորձը ստեղծված իրավիճակից ելք գտնելու համար:
«Այն որ Իշխան Սաղաթելյանը բեմից ամեն անգամ ինչ-որ ժամկետներ է նշում՝ օրեր մնացին, ժամեր մնացին, մի քիչ էլ դիմացեք, նրանք չե՞ն հասկանում, որ իրենց այդ բառերով մտնում են փակուղի և կանգնել են փակուղու առաջ: Հիմա փորձում են այդ փակուղուց ինչ-որ ելք գտնել, բայց ամեն անգամ իրենց երթերը, ցույցերը, ելույթները լսելով՝ ուղղակի ապշում եմ, թե ոնց կարելի է անընդմեջ 20-30 տարվա սխալների ցիկլի մեջ ընկնել ու կրկնել: Ես նրանց հաջողություն եմ մաղթում, դա նրանց պետք է»,- ասաց Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահը հունիսի 3-ի արտահերթ նիստը կեղծ գործընթաց է որակում, նշելով, որ այն միտված է ընդդիմության երեսը փրկելու, քանի որ իրենք հայտարարել են, որ դուրս են գալիս փողոց և հետ չեն վերադառնալու:
«Մենք Արցախի բանակցությունների հետ կապված բոլոր գործընթացները մաքսիմալ թափանցիկ ներկայացրել ենք: Ինչո՞ւ եմ ասում մաքսիմալ, որովհետև կան ինչ-որ բաներ, որ չես կարող ինչ-որ պահի ասել, որպեսզի բանակցային գործընթացը չխաթարվի, բայց ընդհանուր առմամբ մեր ժողովրդին ամեն ինչ ասվում է, և վարչապետը բազմիցս ասել է, որ որևիցե գործընթաց, որը չի ներառի Արցախի ժողովրդի կարծիքը, չի ներառի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների կարծիքը, չի լինելու և չկա»,- եզրափակեց Սիմոնյանը:
ԱԺ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները, որոնք շուրջ մեկ ամիս է, ինչ փողոցային պայքար են սկսել իշխանափոխության պահանջով, հունիսի 3-ին ԱԺ արտահերթ նիստ են նախաձեռնել, որի օրակարգում հայտարարության նախագիծ Է Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հայկական կողմի կարմիր գծերի և հիմնական սկզբունքների վերաբերյալ: Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը հայտարարել է, որ չի մասնակցելու ընդդիմության նախաձեռնած արտահերթ նիստին:

Speaker of Parliament Alen Simonyan accuses opposition in coordinating work with Azeri President
YEREVAN, MAY 31, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan accused the opposition in coordinating their actions with Azeri President Ilham Aliyev.
Simonyan said the opposition’s conduct is in line with Aliyev’s actions.
“It is obvious that these actions are carried out jointly. At least it is obvious for me,” Simonyan said.
Both opposition factions of the Armenian parliament are holding demonstrations in Yerevan for already a month demanding the resignation of PM Nikol Pashinyan.
Speaking on the upcoming June 3 extraordinary session of parliament that is to be convened at the initiative of the opposition, Simonyan said convening the session is the opposition’s attempt to find a way out of the current situation.
“The fact that Ishkhan Saghatelyan is voicing some timeframes, saying that days are left, hours are left, don’t they understand that with their words they are entering a deadlock and are now facing a deadlock? And now they are trying to find some way out of the deadlock, but every time I look at their marches, protests and speeches I get astonished how one can fall into the cycles of mistakes of 20-30 years and repeat it all the time. I wish them good luck, they need it,” Simonyan said.
Simonyan said the June 3 emergency session of parliament is a fake process by which the opposition tries to save its face because they had announced that they are taking to the streets and won’t return.
The June 3 emergency session of parliament will be convened at the initiative of the opposition, which seeks to adopt a resolution on Artsakh. However, the ruling Civil Contract party announced that it won’t participate in the session. If Civil Contract doesn’t take part, there will be no quorum and the session won’t be convened.
The opposition’s draft resolution of parliament states, among others, that “Armenia will support the full exercise of the right to self-determination of the people of Artsakh, Artsakh will never be part of Azerbaijan, there must be reliable land connection between the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh: Artsakh will not be an exclave, the delimitation and demarcation must be carried out with the precondition of Azerbaijan withdrawing its troops from sovereign Armenian territory, Armenia is the guarantor of security and the right to self-determination of the people of Artsakh, the breach of the territorial integrity of Armenia is ruled out as a result of delimitation and demarcation, any agreement in the Armenian-Turkish normalization process that would question the Armenian Genocide is ruled out, and that the unblocking of roads with Azerbaijan and Turkey cannot happen in the logic of a corridor.”