Հայոց ցեղասպանության մեղավորների պատիժն է, որ կարող է կանխարգելել ապագայի ոճրագործությունները. ՀՀ ՄԻՊ-ի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն ուղերձը Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի կապակցությամբ՝ նշելով, որ Հայոց ցեղասպանության դատապարտումը, մեղավորների պատիժն ու արդարության վերականգնումն է, որ կարող են կանխարգելել ապագայի ոճրագործությունները։ «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Ուղերձում նշված է. «Ապրիլի 24-ին կլրանա Հայոց մեծ Եղեռնի ոճրագործության 107-րդ տարելիցը, սակայն մինչ օրս արդարությունը վերականգնված չէ։ Վերականգնված չեն սպանված ու խեղված տղամարդկանց, կանանց ու ծերերի, որբացած երեխաների, իրենց հայրենի տնից բռնի տեղահանված հայերի, կրոնի և էթնիկ պատկանելության հիմքով անմարդկային կտտանքների և տանջանքների ենթարկվածների իրավունքները։ Նրանցից շատերն ամբողջ կյանքում այդ դժոխային տեսարաններն աչքի առջև մահացան հարազատների ու հայրենիքի կարոտով, սպասումով, որ գոնե ապագա սերունդներն ականատես կլինեն արդարության վերականգնմանը։
Անառարկելի իրողությունների նկատմամբ ժխտողական քաղաքականությունը, որը Թուրքիան վարում է արդեն մեկ դարից ավելի, շարունակում է լրջագույն մարտահրավեր մնալ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների դատապարտման, կանխարգելման ու հետապնդման համընդհանուր նորմեր սահմանող միջազգային իրավակարգի իրագործման համար։
Առաջին աշխարհամարտից հետո նոր թափ առած մարդու իրավունքների պաշտպանության, իրավունքի գերակայության ու արդարադատության միջազգային համընդհանուր մեխանիզմների կատարելագործմանը միտված ջանքերը շարունակում են ստվերված մնալ թուրքական պետության խիստ դատապարտելի այս քաղաքականությամբ։
Անպատժելիությունը ծնում ու արդարացնում է նոր հանցագործությունները։
Ցավալիորեն էթնիկ ու կրոնական ատելության հիմքով ցեղասպանական քաղաքականության վտանգներն ի չիք չեն դարձել մեր ժողովրդի համար։ Սրա ցավալի ու ամենաթարմ ապացույցները 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում ադրբեջանաթուրքական տանդեմի փաստագրված հանցագործություններն են՝ ուղղված էթնիկ հայերի դեմ։ Էթնիկ ու կրոնական հիմքով ատելության քարոզն ու դրանով մոտիվացված հանցավոր գործողություններն ադրբեջանական պետության կողմից պետական մակարդակով այժմ էլ իրականացվում են արցախահայության նկատմամբ՝ նպատակ ունենալով հայաթափել Արցախն իր բնիկ ժողովրդից, վերացնել հայկական բազմադարյա մշակույթի կոթողներն ու նմուշները, ջնջել հայկականության հետքը, անհնարին դարձնել իրենց բնօրրանում ապրող հայերի կյանքը։
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում Հայոց մեծ եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակին և վերահաստատում, որ հանցագործության դատապարտումը, մեղավորների պատիժն ու արդարության վերականգնումն է, որ կարող են կանխարգելել ապագայի ոճրագործությունները»։

It is the punishment of the perpetrators of the Armenian Genocide that can prevent future crimes. Ombudsman’s message
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Human Rights Defender of Armenia Kristine Grigoryan delivered a message on the occasion of the 107th anniversary of the Armenian Genocide, noting that only the condemnation of the Armenian Genocide, the punishment of those responsible and the restoration of justice can prevent future crimes, ARMENPRESS was informed from the Office of the Human Rights Defender.
The message reads: “April 24 marks the 107th anniversary of the Armenian Genocide, but justice has not been restored so far. The rights of killed and mutilated men, women and old people, orphans, Armenians who were forcibly expelled from their homes, subjected to inhuman torture on religious or national grounds, have not been restored. Many of them dies with all these in front of their eyes throughout their lives, longing for their relatives and homeland, hope that at least future generations will witness the restoration of justice.
The policy of denial of indisputable realities, which Turkey has been pursuing for more than a century, continues to be a serious challenge to the implementation of international legal system establishing universal norms for the condemnation, prevention and prosecution of crimes against humanity.
Efforts to protect human rights, the rule of law and the universal international justice system, which gained momentum after the First World War, continue to be overshadowed by this extremely reprehensible policy of the Turkish state.
Impunity breeds and justifies new crimes.
Unfortunately, the dangers of genocidal policy on the basis of ethnic and religious hatred have not vanished for our people. The saddest and most recent evidence of this is the documented crimes of the Azerbaijani-Turkish tandem against ethnic Armenians during the 2020 war. The propaganda of ethnic and religious hatred and the criminal acts motivated by it are being carried out by the Azerbaijani state at the state level against the Armenians of Artsakh even now, aiming to evict Artsakh of its native people, eliminate the monuments and samples of centuries-old Armenian culture, erase the traces of Armenianism, make life of Armenians living in their homeland impossible.
Today we pay tribute to the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide, reaffirming that it is the condemnation of the crime, the punishment of the guilty and the restoration of justice that can prevent future crimes."