ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնը նախատեսում է առաջիկայում Վետերանների հոսպիտալ բացել։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 29-ին տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտնեց «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը։
Մինասյանը նշեց, որ Վետերանների հոսպիտալը լինելու է համադրված ծառայություններով հագեցած բազմապրոֆիլ բուժհաստատություն, մեկ վայրում կլուծվեն տղաների բոլոր խնդիրները:
«Այն ամբողջությամբ հարմարեցված է լինելու հաշմանդամություն ունեցող անձանց. թե՛ այն տղաներին, որոնք կույր են, թե՛ նրանց, որոնք ունեն հոգեկան առողջության խնդիրներ»,- հավելեց Մինասյանը:
«Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնի տնօրենի խոսքով ՝ ծրագրի ընդհանուր բյուջեն 25 մլն դոլար է լինելու, առաջին դրամահավաքն արդեն ԱՄՆ-ում անցել է, հավաքվել է շուրջ 500 հազար դոլար: Առաջիկայում ևս սպասվում է համահայկական դրամահավաք։
«Վիրավոր զինվորների ու զինհաշմանդամների հետ կապված ծրագրի «փաթեթը» կփակվի այն ժամանակ, երբ կունենան բոլոր տիպի ծառայությունները: Պարտադիր զինվորական ծառայությանը կհետևի պարտադիր օգնությունը, քանի որ ոչ մի զինվոր բուժման կարիք ունենալու դեպքում չպետք է գլուխը ցավեցնի, թե ինչպես այդ խնդրին լուծում տա»,– եզրափակեց Հայկուհի Մինասյանը։

YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS. The Zinvori Tun (Soldier’s Home) Rehabilitation Center is planning to open a Veterans Hospital soon, the Director of the Soldier’s Home Rehabilitation Center Haykuhi Minasyan said at a press conference.
She said the new hospital will be a multi-profile medical facility offering combined services to members of the armed forces who require treatment. “[The hospital] will be fully adjusted for persons with disabilities, those who have lost eyesight or who require psychiatric treatment,” Minasyan said.
The project will cost 25,000,000 dollars.
A fundraiser organized in the United States raised nearly 500,000 dollars for the project, and another pan-Armenian fundraiser is expected soon.
“The package of the program relating to wounded servicemen and veterans with disabilities will be completed when they will have all types of services. The mandatory military service will be followed by mandatory assistance, because no soldier should worry about how to solve treatment issues when in need,” Minasyan said.