ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնը նախատեսում է առաջիկայում Վետերանների հոսպիտալ բացել։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 29-ին տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտնեց «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը։
Մինասյանը նշեց, որ Վետերանների հոսպիտալը լինելու է համադրված ծառայություններով հագեցած բազմապրոֆիլ բուժհաստատություն, մեկ վայրում կլուծվեն տղաների բոլոր խնդիրները:
«Այն ամբողջությամբ հարմարեցված է լինելու հաշմանդամություն ունեցող անձանց. թե՛ այն տղաներին, որոնք կույր են, թե՛ նրանց, որոնք ունեն հոգեկան առողջության խնդիրներ»,- հավելեց Մինասյանը:
«Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնի տնօրենի խոսքով ՝ ծրագրի ընդհանուր բյուջեն 25 մլն դոլար է լինելու, առաջին դրամահավաքն արդեն ԱՄՆ-ում անցել է, հավաքվել է շուրջ 500 հազար դոլար: Առաջիկայում ևս սպասվում է համահայկական դրամահավաք։
«Վիրավոր զինվորների ու զինհաշմանդամների հետ կապված ծրագրի «փաթեթը» կփակվի այն ժամանակ, երբ կունենան բոլոր տիպի ծառայությունները: Պարտադիր զինվորական ծառայությանը կհետևի պարտադիր օգնությունը, քանի որ ոչ մի զինվոր բուժման կարիք ունենալու դեպքում չպետք է գլուխը ցավեցնի, թե ինչպես այդ խնդրին լուծում տա»,– եզրափակեց Հայկուհի Մինասյանը։

Реабилитационный центр "Дом солдата" планирует в ближайшее время открыть госпиталь для ветеранов
Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 29 января сообщила директор реабилитационного центра "Дом солдата" Айкуи Минасян.
Минасян отметила, что госпиталь для ветеранов будет многопрофильным медицинским учреждением, оснащенным многопрофильными услугами, где в одном месте будут решены все проблемы раненых.
«Он будет полностью адаптирован к потребностям людей с ограниченными возможностями: и тех ребят, которые слепы, и тех, у кого проблемы с психическим здоровьем", - добавила Минасян
По словам директора реабилитационного центра "Дом солдата", общий бюджет программы составит 25 млн. долларов, первый сбор средств уже прошел в США, собрано около 500 тыс. долларов. В ближайшее время также ожидается Всеармянский сбор средств.
«Пакет программы, связанной с ранеными военнослужащими, закроется тогда, когда будут все виды услуг. За обязательной военной службой последует обязательная помощь, поскольку ни для одного солдата, нуждающегося в лечении, не должностать головной болью то, как решить эту проблему», - заключила Айкуи Минасян.