Հռոմի Պապը սուրբծննդյան իր ուղերձում անդրադարձել է ռազմագերիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Սուրբ Ծննդյան տոնի առթիվ դեկտեմբերի 25-ին Հռոմի Պապն իր ամենամյա «Քաղաքին և աշխարհին» ավանդական ուղերձում խոսել է նաև ռազմագերիների մասին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, Հռոմի Պապն իր ուղերձով մարդկությանը հրավիրել է երկխոսության, միասնության և խաղաղության։
Նա իր խոսքում անդրադարձել է աշխարհում գործող հակամարտություններին, երկխոսությունից հրաժարվելու վտանգներին, իրենց տները հարկադրված լքածներին հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու անհրաժեշտությանը։
Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոսը մասնավորապես նշել է.
«Բեթղեհեմի որդի, թույլ տուր, որ վերջին հակամարտությունների բազմաթիվ ռազմագերիները` քաղաքացիական անձինք ու զինվորականները, ինչպես նաև քաղաքական դրդապատճառներով բանտարկվածները շուտով տուն վերադառնան»:

В своем рождественском послании Папа Римский упомянул военнопленных
В связи с Рождеством 25 декабря Папа Римский в своем ежегодном послании «Городу и миру» упомянул о проблеме военнопленных.
Как сообщилиАрменпрессв посольстве Армении в Святом Престоле, своим посланием Папа Римский пригласил человечество к диалогу, единству и миру.
В своей речи он коснулся существующих в мире конфликтов, опасностей отказа от диалога, необходимости оказания гуманитарной помощи вынужденно покинувшим свои дома.
Его Святейшество Франциск, в частности, отметил:"Сын Вифлеема, позволь, чтобы многие военнопленные последних конфликтов-гражданские лица и военные, а также заключенные по политическим мотивам скоро вернулись домой".