Իրանի Մեջլիսի պատգամավորներն այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Իրանի Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանի գլխավորած պատվիրակության անդամները դեկտեմբերի 21-ին այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գևորգ Պապոյանի ուղեկցությամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտից:
Հյուրերին դիմավորել և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի թանգարանային աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը: Նա հյուրերին ներկայացրել է նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում տեղադրված երեք խաչքարերի պատմությունը, որոնք նվիրված են անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի տարածքում հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների ընթացքում զոհված հայերի հիշատակին:
Իրանից ժամանած պատվիրակության անդամները, որոնց թվում էին նաև Իրանի Մեջլիսի երկու հայազգի պատգամավորներ Արա Շավերդյանը և Ռոբերտ Բեգլարյանը, ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակը:
Նրանք շրջել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացել մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին:

Депутаты Меджлиса Ирана посетили Мемориал Геноцида армян
ЕРЕВАН, 21 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Члены делегации во главе с руководителем группы дружбы Иран-Армения парламента Ирана Сейедом Мехди Фаршаданом, прибывшим в Армению с рабочим визитом, 21 декабря в сопровождении главы группы дружбыАрмении-Иран НС РА Георгием Папояном посетили Мемориал геноцида армян. Об этом «Арменпресс» сообщили из Музея-института Геноцида армян.
Заместитель директора по музейным работам Музея-института Геноцида армян Лусине Абраамян представила гостям историю создания мемориала. Он также представил гостям историю о трех хачкарах, расположенных в районе Цицернакаберда, которые посвящены памяти армян, погибших во время этнической чистки армянского населения в Азербайджане в конце прошлого века.
Члены делегации Ирана, в том числе два депутата парламента Ирана Ара Шавердян и Роберт Бегларян, возложили цветы к Вечному огню и почтили минутой молчания память священных жертв Геноцида армян.