«Արմենպրես»-ը նույն պատվախնդրությամբ իրականացնում է կարևոր իրադարձությունների վավերագրման իր առաքելությունը. ԿԳՄՍ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը արդեն մեկ դարից ավելի մասնագիտական բարձր պատասխանատվությամբ անդրադառնում է հանրությանը հուզող կարևորագույն խնդիրներին: Շնորհավորելով «Արմենպրես»-ի հիմնադրման 103-ամյակի առթիվ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը նշել է, որ այն Հայաստանի պատմական անցյալի բազմոլորտ իրադարձությունների յուրօրինակ պահոցն է:
««Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը դեկտեմբերի 18-ին տոնում է իր 103-ամյակը: Այն ստեղծվել է 1918 թվականի դեկտեմբերի 18-ին՝ Հայաստանի առաջին հանրապետության Ազգային Խորհրդի որոշմամբ՝ որպես Հայկական հեռագրական գործակալություն։ Եվ արդեն 1 դարից ավելի է՝ մասնագիտական բարձր պատասխանատվությամբ անդրադառնում է հանրությանը հուզող կարևորագույն խնդիրներին: Վստահությամբ պետք է արձանագրել, որ այն մեր պատմական անցյալի բազմոլորտ իրադարձությունների յուրօրինակ պահոցն է:
Լինելով Հայաստանի մեդիա ոլորտի առաջատարներից՝ «Արմենպրես»-ն այսօր ևս հավատարիմ է լրատվական դաշտին բնորոշ սկզբունքներին. այն նույն պատվախնդրությամբ, նվիրվածությամբ ու վարպետությամբ, ազատ խոսքի ճիշտ ընկալմամբ շարունակում է իրականացնել երկրի կարևորագույն իրադարձությունների վավերագրման իր առաքելությունը՝ հանրությանը պատշաճ ներկայացնելով քաղաքական, տնտեսական, կրթական, մշակութային, մարզական և այլ ոլորտներին առնչվող նորություններն ու խնդիրները: Գործակալությունը նաև ամուր օղակ է հասարակական տարբեր շերտերի խնդիրների և պատկան մարմինների միջև՝ դրանց լուծմանն ուղղված նպատակակետով: Անգնահատելի է «Արմենպրես» լրատվական գործակալության դերը նաև Հայաստանը տեղեկատվական աշխարհում ներկայացնելու, միջազգային հարթակներում հանրահռչակելու գործում՝ մեզ աշխարհին լսելի դարձնելու առաքելությամբ:
Սրտանց շնորհավորում եմ «Արմենպրեսի» ողջ անձնակազմին, լրագրողական թիմին, ընթերցողներին: Մաղթում եմ երկար տարիների ստեղծարար աշխատանք, անխափան գործունեություն և ուժ ու եռանդ այդ բարդ ճանապարհին»,-ասված է նախարարի շնորհավորական ուղերձում:

АРМЕНПРЕСС с той же честью выполняет миссию по документированию важнейших событий. Министр ОНКС
Информационное агентство Арменпресс более века с профессиональной ответственностью реагирует на важнейшие вопросы, волнующие общественность.Поздравив Арменпресс со 103-й годовщиной со дня основания, министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян отметил, что это информационное агентство —уникальное хранилище многогранных событий исторического прошлого Армении.
«Информационное агентство АРМЕНПРЕСС 18 декабря отмечает свое 103-летие.Оно было учреждено 18 декабря 1918 года решением Национального совета Первой Республики Армении как Армянское телеграфное агентство.И вот уже более века АРМЕНПРЕСС с высокой профессиональной ответственностью реагирует на важнейшие вопросы, волнующие общественность.Надо с уверенностью сказать, что это уникальное хранилище многогранных событий нашего исторического прошлого.
Являясь одним из лидеров медиа-сферы Армении, АРМЕНПРЕСС сегодня придерживается принципов, характерных для информационного пространства:с той же честью, достоинством, преданностью и мастерством, с правильным пониманием свободы слова, он продолжает выполнять свою миссию по документированию наиболее важных событий в стране, надлежащим образом представляя общественности новости и вопросы, связанные с политикой, экономикой, образованием, культурой, спортом и другими сферами.Агентство также является прочным связующим звеном между проблемами разных слоев общества исоответствующими органами— с целью их решения.
Неоценима роль информационного агентства АРМЕНПРЕСС в достойном представлении Армении в информационном мире, ее популяризации на международных площадках—чтобы донести наш голосдо мировой общественности.
От всего сердца поздравляю весь коллектив информационного агентстваАРМЕНПРЕСС, журналистскую команду и читателей.Желаю долгих лет творческой работы, бесперебойной деятельности, сил и энергии на этом нелегком пути», - говорится в поздравлении министра.