«Արմենպրես»-ը նույն պատվախնդրությամբ իրականացնում է կարևոր իրադարձությունների վավերագրման իր առաքելությունը. ԿԳՄՍ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը արդեն մեկ դարից ավելի մասնագիտական բարձր պատասխանատվությամբ անդրադառնում է հանրությանը հուզող կարևորագույն խնդիրներին: Շնորհավորելով «Արմենպրես»-ի հիմնադրման 103-ամյակի առթիվ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը նշել է, որ այն Հայաստանի պատմական անցյալի բազմոլորտ իրադարձությունների յուրօրինակ պահոցն է:
««Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը դեկտեմբերի 18-ին տոնում է իր 103-ամյակը: Այն ստեղծվել է 1918 թվականի դեկտեմբերի 18-ին՝ Հայաստանի առաջին հանրապետության Ազգային Խորհրդի որոշմամբ՝ որպես Հայկական հեռագրական գործակալություն։ Եվ արդեն 1 դարից ավելի է՝ մասնագիտական բարձր պատասխանատվությամբ անդրադառնում է հանրությանը հուզող կարևորագույն խնդիրներին: Վստահությամբ պետք է արձանագրել, որ այն մեր պատմական անցյալի բազմոլորտ իրադարձությունների յուրօրինակ պահոցն է:
Լինելով Հայաստանի մեդիա ոլորտի առաջատարներից՝ «Արմենպրես»-ն այսօր ևս հավատարիմ է լրատվական դաշտին բնորոշ սկզբունքներին. այն նույն պատվախնդրությամբ, նվիրվածությամբ ու վարպետությամբ, ազատ խոսքի ճիշտ ընկալմամբ շարունակում է իրականացնել երկրի կարևորագույն իրադարձությունների վավերագրման իր առաքելությունը՝ հանրությանը պատշաճ ներկայացնելով քաղաքական, տնտեսական, կրթական, մշակութային, մարզական և այլ ոլորտներին առնչվող նորություններն ու խնդիրները: Գործակալությունը նաև ամուր օղակ է հասարակական տարբեր շերտերի խնդիրների և պատկան մարմինների միջև՝ դրանց լուծմանն ուղղված նպատակակետով: Անգնահատելի է «Արմենպրես» լրատվական գործակալության դերը նաև Հայաստանը տեղեկատվական աշխարհում ներկայացնելու, միջազգային հարթակներում հանրահռչակելու գործում՝ մեզ աշխարհին լսելի դարձնելու առաքելությամբ:
Սրտանց շնորհավորում եմ «Արմենպրեսի» ողջ անձնակազմին, լրագրողական թիմին, ընթերցողներին: Մաղթում եմ երկար տարիների ստեղծարար աշխատանք, անխափան գործունեություն և ուժ ու եռանդ այդ բարդ ճանապարհին»,-ասված է նախարարի շնորհավորական ուղերձում:

ARMENPRESS marks 103rd birthday
YEREVAN, DECEMBER 18, ARMENPRESS. On the occasion of the 103rd birthday of ARMENPRESS, the Minister of Education, Science, Culture and Sport Vahram Dumanyan congratulated the state news agency’s staffers and readers, describing ARMENPRESS as a “unique depository of multi-sector events of Armenia’s historical past.”
ARMENPRESS was founded on December 18 in 1918. Back then, it was known as the Armenian Telegraph Agency.
“For more than a century ARMENPRESS is covering with high professional responsibility the most important issues of public life,” Dumanyan said in a message.
He praised ARMENPRESS for its “dedication and professionalism in fulfilling its mission of documenting the important events of the country and duly presenting to the public the news and issues in politics, economy, education, culture, sports and other areas.”
“ARMENPRESS’s role is invaluable also in presenting Armenia in the information world, in international arenas, reaching our voice worldwide.”
In turn, academician Ashot Melkonyan described ARMENPRESS as the “heavyweight” and one of the most esteemed news agencies in the Armenian media sectors.
Melkonyan, the Director of the Institute of History of the National Academy of Sciences said that ARMENPRESS has become “one of the most important attributes of Armenian statehood.”
He praised the news agency for maintaining its principles and esteem despite the widespread problematic impacts of yellow press and social media in the news media sector.