Պատերազմի մասնակիցների համար պետությունը զբաղվածության ծրագրեր է առաջարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռազմական գործողությունների հետևանքով վնասվածք ստացած և հաշմանդամություն ունեցող անձ ճանաչված նախկին զինծառայողներին աշխատանքի տեղավորած գործատուին պետությունը տրամադրում է աջակցություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
- Աջակցություն՝ առավելագույնը 100,000 դրամի չափով աշխատավարձից հաշվարկված եկամտային հարկի համար՝ եռամսյակային կտրվածքով՝ առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով,
- Միանվագ փոխհատուցում՝ ոչ ավելի, քան 500,000 դրամի չափով՝ աշխատատեղի հարմարեցման անհրաժեշտության դեպքում։
Համագործակցություն՝
- Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ՝ ռազմական գործողություններին մասնակից ավելի քան 100 շահառուի «JavaScript» ծրագրավորման լեզվի մասնագիտական ուսուցման դասընթաց անցնելու հնարավորություն (կրթություն ստանալու և որոշակի գործիքակազմի տիրապետելով)՝ հետագայում աշխատանք գտնելու նպատակով։
- «Սոֆթ Կոնստրակտ» ՓԲԸ-ի հետ՝ 2020 թ․ ռազմական գործողություններին մասնակցած առնվազն 100 շահառուի համար մասնագիտական ուսուցման կազմակերպման, աշխատանքային պրակտիկայի և աշխատանքի տեղավորման նպատակով։ Մինչ հիմնական աշխատանքի անցնելը՝ ծախսերը հոգալու համար յուրաքանչյուր ամիս շահառուներին վճարվում է առնվազն 80,000 դրամ։
- Գյումրու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ՝ 2020թ․ արցախյան պատերազմի առնվազն 100 մասնակցի և նրանց ընտանիքների մասնագիտական ուսուցման ու վերապատրաստման, աշխատաշուկայում մրցունակության բարձրացման և կայուն զբաղվածության ապահովման նպատակով։

Государство предлагает программы трудоустройства для участников войны
ЕРЕВАН, 22 НОЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Государство оказывает помощь бывшим военнослужащим, получившим травму в результате боевых действий и признанным инвалидами. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в сообщении Министерства труда и социальных дел.
- Помощь в уплате подоходного налога, исчисляемого максимумом в 100 000 драмов РА ежеквартально в течение максимум одного года.
- Единовременная компенсация в размере не более 500,000 драмов РА в случае необходимости приспособления рабочего места.
Сотрудничество
• С Министерством высокотехнологичной промышленности - возможность более 100 бенефициаров, участвующих в военных операциях, пройти курс профессионального обучения языку программирования «JavaScript " (получение образования и владение определенным инструментарием) для дальнейшего поиска работы.
• С ЗАО «Софт Констракшн» - для организации профессионального обучения, стажировок, трудоустройства не менее 100 льготников, принимавших участие в боевых действиях в 2020 году. Бенефициарам выплачивается не менее 80 000 драмов в месяц для покрытия расходов до перехода к основной работе.
• С гюмрийским Центром информационных технологий - с целью профессионального обучения и переподготовки как минимум 100 участников Арцахской войны и их семей, повышения конкурентоспособности на рынке труда и обеспечения стабильной занятости.