ԿԳՄՍ նախարարության, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան և ՔՈԱՖ-ի միջև հուշագիր է ստորագրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 13-ին ՔՈԱՖ-ի անգլերենի «Աքսես» ծրագրի ավարտական միջոցառմանը Հայաստանի մանուկներ բարեգործական հիմնադրամի (ՔՈԱՖ) գործադիր տնօրեն Կորյուն Խաչատուրյանը, Հայաստանում Ամերիկայի դեսպան Լին Թրեյսին և ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը ստորագրեցին եռամյա փոխըմբռնման հուշագիր՝ ուղղված «Անգլախոս գյուղական դպրոցներ» պիլոտային նախաձեռնության տարածմանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատնից, նախաձեռնության նպատակն անգլերենի ուսուցումը Հայաստանի Լոռու մարզի 22 գյուղական համայնքների 24 դպրոցներում խրախուսելն ու տարածելն է։
Նշվում է, որ ընդհանրություններ ունենալով ՔՈԱՖ-ի ներկայիս անգլերենի «Աքսես» ծրագրի հետ՝ այս նոր համագործակցությունը անգլերենի կրթության ոլորտում կողմերի ներկայիս ջանքերը կընդլայնի արտադպրոցական ծրագրերի շրջանակներից դուրս:
«Հայաստանում անգլերենի իմացությունը զարգացնելը առանցքային նշանակություն ունի տեղական և միջազգային շուկաներում մրցունակ լինելու ու աշխատաշուկայում տեղ գտնելու համար։
Բիզնեսի համաշխարհային լեզուն տարածելով և մշակութային բազմազանություն բերելով Հայաստանի ամենաանտեսված համայնքներին՝ ՔՈԱՖ-ն ու ԱՄՆ դեսպանատունը սերտորեն համագործակցել են վերջին 10 տարիների ընթացքում և ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր՝ խթանելու անգլերենի իմացությունը։ Մասնակից ուսանողների թիվը 100-ից հասել է 1465-ի»,- նշված է դեսպանատան տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ընդգծվում է, որ կրթության նախարարության հետ նոր համագործակցությունը կընդլայնի նախաձեռնության աշխարհագրական շրջանակը՝ օգնելու ավելի քան 2400 ուսանողների՝ ձեռք բերել անգլերենի իմացության C1 մակարդակ: Միաժամանակ, ուսուցիչների որակավորումը բարձրացնելու, անգլերենի իմացությունն ու մասնագիտական հմտությունները բարելավելու համար 24 տեղացի ուսուցիչներ կմասնակցեն Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի «Անգլերենի՝ որպես օտար լեզվի դասավանդման» (CTEFL) ծրագրին։
Դասավանդման ժամանակակից մեթոդներին զուգահեռ՝ որակավորման բարձրացման շնորհիվ ուսուցիչներըԿԳՄՍ նախարարությանկողմիցպարտադիր ատեստավորման շրջանակներումկրեդիտներ ձեռքբերելու հնարավորություն կստանան։
Միջոցառման օրը անգլերենի «Աքսես» ծրագրի ավելի քան 300 մասնակիցներ կավարտեն ծրագիրը՝ ճանապարհ հարթելով հաջորդ սերնդի մասնակիցների համար։

Armenia’s ministry of education, US Embassy and COAF sign memorandum of understanding
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. On 13 November, at the graduation ceremony of COAF’s English Access program, Children of Armenia Fund (COAF) Managing Director Koryun Khachaturyan, U.S. Ambassador to Armenia Lynne M. Tracy, and Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan signed a three-year Memorandum of Understanding extending the pilot initiative “English-Speaking Rural Schools”, the US Embassy in Armenia told Armenpress.
The new venture aims to drive forward the promotion and dissemination of English language at formal education level across 24 schools and 22 rural communities in the Lori region of Armenia. By running parallel to COAF’s ongoing extracurricular English Access programs, this new deal will extend the present efforts of COAF and the U.S. Embassy on English education beyond the scope of after-school programs.
Building English language proficiency in Armenia is critical to strengthening competitiveness and employment opportunities in local and international markets. To help develop skills and competencies in the world’s language of business and bring cultural diversity to Armenia’s most overlooked communities, COAF and the U.S. Embassy have collaborated closely for the past 10 years and taken necessary steps to promote English proficiency: what started with 100 students has grown to reach 1,465 rural youth.
The new partnership with the Ministry of Education will expand the geographical coverage of this initiative to help over 2,400 students attain an advanced level of English proficiency (C1). Simultaneously, to enhance the teachers’ qualifications, English language and professional skills substantially and sustainably, 24 local teachers will participate in the Certification to Teach English as a Foreign Language (CTEFL) Program offered by the highly acclaimed American University of Armenia. Alongside nurturing modern methods of teaching, this certification will enable teachers to obtain credits within the framework of compulsory attestation by the Ministry of Education and Science.
As a fitting tribute to this joyous initiative, over 300 attendees of COAF’s extracurricular English Access Program graduated on the day of the signing, paving the way for the next generation of participants to join our ongoing Access programs in 7 rural communities in January 2022.