Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության բյուջեն կավելանա մոտ 90 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2022 թվականի պետբյուջեի նախագծով նախատեսվում է Էկոնոմիկայի նախարարության բյուջեն ավելացնել 26.9 տոկոսով, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը՝ 31.6 տոկոսով, իսկ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը՝ 89.4 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝ ԱԺ տնտեսական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում կայացած բյուջետային քննարկումների ժամանակ:
«Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության համար 2022-ի պետբյուջեի նախագծով նախատեսված ունենք 17 մլրդ 278 մլն դրամ, որը 2021-ի 9 մլրդ 123 մլն դրամի նկատմամբ ավելի է 8 մլրդ 155 մլն դրամով, կամ աճը կազմում է 89.4 տոկոս»,- ասաց Խաչատրյանը:
Անդրադառնալով Էկոնոմիկայի նախարարությանը հատկացվելիք բյուջեին՝ նա ասաց, որ ներկայացված է 13 ծրագիր, որում ընդգրկում են 56 միջոցառումներ: «Ընդհանուր առմամբ ունենք 2022-ի պետբյուջեի նախագծով նախատեսված 41 մլրդ 8 մլն դրամ ծախսեր, որոնք 2021-ին հաստատված 32 մլրդ 319 մլն դրամի նկատմամբ ավել են 26.9 տոկոսով կամ 8 մլրդ 689 մլն դրամով»,- ասաց Ֆինանսների նախարարը:
Նա հավելեց՝ 2021-ին նախարարության գծով պետբյուջեի ծախսերը ենթարկվել են պարբերական ճշտումների և ավելացումների՝ պայմանավորված իրականացվող ծրագրերի ծավալային փոփոխություններով: Այս պահին 2021-ի համար ճշտված բյուջեով նախարարության գծով կան 39 մլրդ 177 մլն դրամի նախատեսված ծախսեր:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության համար նախատեսված է 22 ծրագիր, որոնք ընդգրկում են 129 միջոցառում: Պետբյուջեի նախագծով նախարարության համար նախատեսված են 278 մլրդ 590 մլն դրամի չափով ծախսեր, 2021-ին պետբյուջեի մասին օրենքով հաստատված է եղել 211 մլրդ 667 մլրդ դրամ, աճը 2021-ի նկատմամբ կազմում է 66 մլրդ 922 մլն դրամ կամ 31.6 տոկոս: Խաչատրյանը նշեց՝ 2022-ի բյուջեն առանձնահատուկ է հատկապես ենթակառուցվածքային ներդրումների ուղղությամբ զգալի ավելացող ծավալներով իրականացվող ծրագրերով: Աճը կազմում է 31.6 տոկոս:

Бюджет Министерства высокотехнологичной промышленности увеличится примерно на 90%
Проект государственного бюджета на 2022 год в Армении предусматривает увеличение бюджета Министерства экономики на 26,9%, Министерства территориального управления и инфраструктур на 31,6% и Министерства высокотехнологичной промышленности на 89,4%.
Как сообщает «Арменпресс», об этом при обсуждении бюджета, состоявшегося на совместном заседании постоянных комиссий НС по экономическим, финансово-кредитным и бюджетным вопросам заявил министр финансов РА Тигран Хачатрян.
«В проекте государственного бюджета на 2022 год запланировано Министерству высокотехнологичной промышленности выделить 17 млрд 278 млн драмов, что на 8 млрд 155 млн драмов больше, суммы, предоставленной в 2021 году - 9 млрд 123 млн драмов, или на 89,4%», - сказал Хачатрян.
Касательно бюджета, который будет выделен Минэкономики, он сказал, что было представлено 13 программ, в которых 56 мероприятий. «В целом будет выделено 41 млрд 8 млн драмов, предусмотренных проектом государственного бюджета на 2022 год, что на 26,9% или 8 млрд 689 млн драмов больше утвержденных в 2021 году 32 млрд 319 млн драмов», - сказал министр финансов.
Он добавил, что в 2021 году расходы госбюджета на министерство периодически корректировались и увеличивались в связи с изменением объемов реализуемых программ. На данный момент согласно скорректированному бюджету на 2021 год для министерства запланировано 39 млрд 177 млн драмов.
Министерство территориального управления и инфраструктур представило 22 программы, включающие 129 мероприятий. Проект госбюджета предусматривает расходы министерства в размере 278 миллиардов 590 миллионов драмов. В 2021 году было 211 миллиардов 667 миллиардов драмов, рост составляет 66 миллиардов 922 миллиона драмов. Хачатрян отметил, что бюджет на 2022 год особенный, исходя из программ, которые реализуются со значительно увеличивающимися объемами в области инвестиций в инфраструктуру. Рост составляет 31,6%.