Սեպտեմբերին եվրոգոտում գնաճը ռեկորդային աճ Է ցույց տվել 13 տարվա ընթացքում. Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերին եվրոգոտում գնաճը, հոկտեմբերի 1-ին Եվրոստատի հրապարակած նախնական տվյալներով՝ կազմել Է 3,4 տոկոս տարեկան արտահայտությամբ՝ օգոստոսի ցուցանիշի համեմատությամբ ավելանալով 0,4 տոկոսով: Ինչպես պնդում Է Bloomberg գործակալությունը, դա գնաճի ամենաբարձր մակարդակն Է միությունում 2008 թվականից ի վեր, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սեպտեմբերին ամենից շատ աճել են Էներգակիրների գները (17,4 տոկոսով, օգոստոսին՝ 15,4 տոկոսով), դրանց հտեւում են արդյունաբերական արպրանքները (2,1 տոկոսով, օգոստոսին՝ 2,6 տոկոսով), այնուհետեւ գալիս են մթերքները, ալկոհոլը եւ ծխախոտը (2,1 տոկոսով, 2 տոկոսով), ինչպես նաեւ ծառայությունները (1,7 տոկոսով, 1,1 տոկոսով): Անցյալ ամսին գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել Է Էստոնիայում (6,4 տոկոս), Լիտվայում (6,3 տոկոս) եւ Սլովակիայում (5,1 տոկոս), ամենացածրը՝ Մալթայում (0,7 տոկոս), Պորտուգալիայում (1,3 տոկոս), Հունաստանում եւ Ֆինլանդիայում (2,1 տոկոս):
Սեպտեմբերի 13-ին Եվրոպայի կենտրոնական բանակի (ԵԿԲ) գործադիր խորհրդի անդամ Իզաբել Շնաբելը հայտարարել Է, որ այս տարի եվրոգոտում գնաճի մակարդակը կշարունակի աճել, բայց 2022 թվականին կարող Է զգալիորեն նվազել: Սեպտեմբերի 9-ին ԵԿԲ-ի ղեկավար Քրիստին Լագարդը մամուլի ասուլիսում հայտնել Է, որ 2021 թվականին միությունում գնաճի մեծացման ակտուալ կանխատեսումն այժմ կազմում Է 2,2 տոկոս, 2022-ին՝ 1,7 տոկոս, 2023-ին 1,5 տոկոս: Բացի դրանից, նա նշել Է, որ եվրոգոտու տնտեսությունը վերականգնվում Է նոր կորոնավիուսային վարակի դեմ բնակչության պատվաստման համեմատ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Bloomberg: инфляция в еврозоне в сентябре показала рекордный рост за 13 лет
Инфляция в еврозоне в сентябре, по опубликованным в пятницу предварительным данным Евростата, составила 3,4% в годовом выражении, увеличившись на 0,4% по сравнению с показателем за август. Как утверждает агентствоBloomberg, это самый высокий уровень инфляции в объединении с 2008 года.
Больше всего в сентябре цены выросли на энергоносители (на 17,4%; в августе - на 15,4%), за ними следуют промышленные товары (на 2,1%; в августе - на 2,6%), далее идут продукты, алкоголь и табак (на 2,1%; на 2%), а также услуги (на 1,7%, на 1,1%),сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Наиболее высокий показатель инфляции в прошлом месяце был зафиксирован в Эстонии (6,4%), Литве (6,3%) и Словакии (5,1%), самый низкий - на Мальте (0,7%), в Португалии (1,3%), Греции и Финляндии (по 2,1%).
13 сентября член исполнительного совета Европейского центрального банка (ЕЦБ) Изабель Шнабель заявила, что уровень инфляции в еврозоне в этом году продолжит расти, но в 2022 году может заметно снизиться.
9 сентября глава ЕЦБ Кристин Лагард на пресс-конференции сообщила, что актуальный прогноз по росту инфляции в объединении в 2021 году теперь составляет 2,2%, в 2022 - 1,7%, в 2023 - 1,5%. Кроме того, она отметила, что экономика еврозоны восстанавливается по мере вакцинации населения от новой коронавирусной инфекции.