Անկախության տոնին նվիրված միջոցառումը զուսպ էր, ճաշակով և տեղին. Ռուբեն Ռուբինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության սեպտեմբերի 8-ի նիստի ժամանակ ՀՀ վարչապետը հայտարարեց՝ թեև տրամադրությունը տոնական անվանել չի կարելի, բայց որոշվել է Անկախության 30-րդ տարեդարձը պատշաճ ձևով նշել: Այս որոշումը քաղաքական և հանրային դաշտում շատերին վրդովեցրեց, պահանջում էին չեղարկել սեպտեմբերի 21-ի տոնակատարությունը՝ հատկապես, որ վարչապետն իր խոսքում միջոցառումն անվանել էր «գունագեղ»:
Այնուամենայնիվ, սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ անկախության տոնը նշվեց Հանրապետության հրապարակում: Վարչապետի խոսքով՝ այն առաջին հերթին նվիրված էր ՀՀ անկախության, անվտանգության, ինքնիշխանության և Արցախի համար կյանքը զոհած մեր նահատակների հիշատակին:
«Արմենպրես»-ը թեմայի շուրջ զրուցել է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի հետ: Անդրադարձել ենք նաև խաղաղության դարաշրջան բացելու տեսլականին:
– Պարոն Ռուբինյան, վերջին շրջանում շատ էր քննարկվում պատերազմից հետո անկախության տոնը նշել-չնշելու հարցը: Ինչպե՞ս կգնահատեք երեկ տեղի ունեցած միջոցառումը։
– Կարծում եմ, ճիշտ որոշում էր Անկախության 30-ամյակն այսպես նշելը, որովհետև, ի վերջո, ոչ միայն այս երեսուն տարիների, այլ նաև նախորդած մի քանի դարերի մեր բոլոր զրկանքները հենց անկախության համար են եղել: Գտնում եմ՝ նման քննարկումներ ընդհանրապես պիտի չլինեին: Մենք չպիտի թույլ տանք, որ որևէ զրկանք, որևէ կորուստ սասանի մեր հաստատակամությունը՝ կառուցելու ազատ և անկախ հայրենիք: Մեր նախնիները հարյուրամյակներով պայքարել են այն բանի համար, որ մենք այսօր կարողանանք ունենալ և նշել այս օրը, և կարծում եմ, երեկվա միջոցառումը զուսպ էր, ճաշակով և տեղին։
– Հիմա շատ է խոսվում խաղաղության դարաշրջան բացելու մասին, բայց մենք անընդհատ տեսնում ենք միջադեպեր, որոնք կասկածի տակ են դնում, թե որքանով է դա հնարավոր, հենց թեկուզ Քասախի երկու բնակիչների հետ վերջերս Որոտանiի մոտ տեղի ունեցած միջադեպը:
- Այո, ցավոք, այս ընթացքում ականատես ենք եղել բազմաթիվ ապակառուցողական խոսքերի և քայլերի, որոնք ստիպում են մտածել, որ խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելը անիրատեսական է: Բայց կարծում եմ՝ պետք է ամուր նյարդեր ունենանք ու համբերատար առաջ տանենք մեր օրակարգը՝ հիմնված մեր պետական շահի վրա: Այս համատեքստում գուցե պետք է փորձենք նշանակություն տալ նաև փոքրիկ դրական քայլերին: Հենց թեկուզ ձեր նշած միջադեպը: Բացասական փաստ է, որ մեր մոլորված քաղաքացիներին Ադրբեջանի զինված ուժերի կամ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները բերման ենթարկեցին: Բայց դրական էր, որ գործնականում մեկուկես օր անց Ադրբեջանը նրանց վերադարձրեց, ընդ որում՝ իրենց իսկ վկայությամբ, Ադրբեջանում գտնվելու ընթացքում իրենք որեւէ վատ վերաբերմունքի չեն արժանացել: Հույս ունենք, որ նմանատիպ շարունակական քայլերով հնարավորություն կստեղծվի առաջ շարժվել խաղաղության օրակարգով:

Мероприятие по случаю Дня Независимости было со вкусом, сдержанным и уместным: Рубен Рубинян
Премьер-министр Армении на заседании правительства 8 сентября заявил, что хотя настроение нельзя назвать праздничным, но принято решение 30-летие Независимости отметить достойно. Это решение возмутило многих как в политической сфере, так и в общественной. Многие требовали отмены празднования 21 сентября, тем более что премьер в своем выступлении назвал мероприятие «красочным».
Тем не менее, 21 сентября на Площади Республики был отмечен День Независимости Республики Армения. По словам премьер-министра, он в первую очередь был посвящен памяти наших павших героев, отдавших свои жизни за независимость, безопасность и суверенитет Армении и Арцаха.
«Арменпресс» обсудил эту тему с вице-спикером НС Рубеном Рубиняном. Затронули и тему начала эпохи мира.
- Господин Рубинян, в последнее время довольно много обсуждался вопрос празднования Дня Независимости в послевоенных условиях. Как Вы оценили бы вчерашнее празднество?
- Мне кажется, решение отметить 30-летие Независимости именно таким образом было правильным, поскольку, в конце концов, все наши лишения не только за эти тридцать лет, но и за несколько предшествующих веков были именно для независимости. Я считаю, что таких обсуждений вообще не должно было быть. Мы не должны утратить нашу решимость строить свободную независимую родину. Наши предки веками боролись за то, чтобы мы сегодня могли отмечать этот день. Думаю, вчерашнее празднество было со вкусом, сдержанным и уместным.
- Сейчас много говорят об открытии эпохи мира, но мы постоянно наблюдаем инциденты, которые ставят под сомнение эти возможности, хотя бы недавний инцидент с двумя жителями Касаха, произошедший под Воротаном.
- Да, к сожалению, за это время мы не раз становились свидетелями множества деструктивных слов и шагов, которые заставляют нас думать, что открытие эры мирного развития нереально. Но я считаю, что нам нужно иметь крепкие нервы и, исходя из наших государственных интересов, терпеливо продвигать нашу повестку дня. В этом контексте, наверное, стоит пытаться придавать значение даже небольшим позитивным шагам. Хотя бы в том случае, о котором вы упомянули. Отрицательным фактом является то, что наши заблудившиеся граждане были задержаны представителями азербайджанских Вооруженных сил или правоохранительных органов. Но положительным было то, что практически через полтора дня Азербайджан их вернул, более того, по их собственным показаниям, во время пребывания в Азербайджане к ним относились не плохо. Мы надеемся, что такие шаги создают возможности продвигаться вперед в повестке мира.