ՌԴ-ն և ՀՀ-ն կարող են համատեղ լուծել տնտեսությանը և համավարակին վերաբերող հարցերը․ Օվերչուկ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը պատրաստ է օգնել Հայաստանին համատեղ ջանքերով հաղթահարել տնտեսական ճգնաժամը և պանդեմիան։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Երևանում Armenia Business Forum-ի շրջանակում «Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցություն. Հեռանկարային նախագծեր» խորագրով քննարկման ժամանակ ասաց ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«ՌԴ և ՀՀ տնտեսական համագործակցությունը բավականին խոր արմատներ ունի։ Համատեղ ջանքերով կարող ենք միմյանց օգնել գտնել այնպիսի գլոբալ մարտահրավերների պատասխաններն, ինչպիսիք են տնտեսական ճգնաժամը, համավարակը։ Միասին մենք կարող ենք հասնել լավագույն արդյունքների և անգամ գերազանցել դրանք։ Այս տարվա ընթացքում արդեն իսկ նկատում ենք դրական արդյունքներ համատեղ առևտրի շրջանակներում՝ 17 տոկոսից մի փոքր ավելին»,- նշեց Օվերչուկը։
Նրա խոսքով, սակայն, ապրանքաշրջանառության ներկայիս արդյունքները չեն կարող գոհացնել ռազմավարական գործընկերներին, քանի որ հնարավոր է ավելի լավ, և պետք է անել ավելի լավ։
«Մենք լուրջ ներուժ ունենք, որպեսզի համատեղ առևտրի, ներդրումների ոլորտներում աճ գրանցենք, իսկ ամենակարևորը՝ մենք ունենք համագործակցության արդյունավետ գործիքներ։ ՌԴ և ՀՀ ձեռնարկատերերը պետության կողմից աջակցություն են ստանում, հնարավորություն կա ռուսական ինստիտուտների գործիքակազմն օգտագործելու։ Այս ամենը նպաստում է նրանց բիզնեսների զարգացմանը»,- ասաց ՌԴ փոխվարչապետը։
Նա հույս հայտնեց, որ բիզնես ֆորումի շրջանակում Հայաստանն իր համար նորովի կբացահայտի Ռուսաստանը։ Օվերչուկի պնդմամբ՝ ՌԴ-ն կարող է արդյունավետ լուծումներ առաջարկել տրանսպորտային, էներգետիկ և սոցիալական ենթակառուցվածքների համար։
«Մենք կանխատեսում ենք, որ այսօրվա միջոցառման արդյունքներով, կլինեն նոր համատեղ նախագծեր, որոնք թույլ կտան լուրջ քայլ անել երկկողմ հարաբերություններում»,- ընդգծեց Օվերչուկը և կոչ արեց երկու երկրների գործարար շրջանակներին ուսումնասիրել բացվող բոլոր հնարավորությունները՝ բոլոր ոլորտներում։

Armenia, Russia can jointly solve issues related to economy and pandemic – Russian Deputy PM
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Russia is ready to support Armenia to overcome the economic crisis and the pandemic through joint efforts, ARMENPRESS reports Russian Deputy FM Alexey Overchuk said during the discussion themed ‘’Armenian-Russian economic cooperation: Promising projects’’ held in Yerevan in the sidelines of Armenia Business Forum.
"The economic cooperation between Russia and Armenia has rather deep roots. Through joint efforts, we can help each other find answers to global challenges such as the economic crisis and the pandemic. Together we can achieve the best results and even surpass them. This year we already see positive results in the joint trade - a bit over 17%’’, Overchuk said.
According to him, however, the current results of the trade turnover cannot be satisfying for the strategic partners, as it is possible to do better, and it is necessary to do better.
"We have a serious potential to record growth in joint trade and investments, and most importantly, we have effective tools for cooperation. Russian and Armenian entrepreneurs receive support from the state, there is an opportunity to use the tools of Russian institutions. All this contributes to the development of their businesses," said the Russian Deputy Prime Minister.
He expressed hope that within the framework of the business forum, Armenia will rediscover Russia for itself. According to Overchuk, Russia can offer effective solutions for transport, energy and social infrastructure.
"We expect that based on the results of today's event, there will be new joint projects that will allow us to take a serious step in bilateral relations," Overchuk said, calling on the business circles of the two countries to study all the opportunities in all areas.