ԵՄ-ն պատրաստակամ է շարունակել մեծածավալ աջակությունը ՀՀ դատաիրավական բարեփոխումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդարադատության ոլորտում Հայաստանը հստակ առաջընթաց է գրանցել նաև ԵՄ շոշափելի աջակցության շնորհիվ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին դեպտեմբերի 7-ին հայտարարել է արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը՝ Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպանԱնդրեա Վիկտորինի հետ հանդիպման ժամանակ։
Արդարադատության նախարարության տեղեկացմամբ՝ Անդրեասյանը վերահաստատել է ՀՀ կառավարության նվիրվածությունը ժողովրդավարական արժեքներին և օրենքի գերակայությանն ու հպարտությամբ ընդգծել, որ ԵՄ-ն արդեն երկար տարիներ Հայաստանի առանցքային գործընկերն է արդարադատության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների հարցում։
«Դեսպան Վիկտորինը շնորհավորել է Կարեն Անդրեասյանին նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, կարևորել Հայաստանում 2021 թվականին անցկացված ժողովրդավարական ընտրություններն ու պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել ԵՄ մեծածավալ աջակցությունը՝ ուղղված դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումներին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ձևավորման ու Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, նաև ոստիկանության բարեփոխումների ընթացքին ու Հայաստան-ԵՄ ձևավորված համագործակցության լավ ավանդույթներն էլ ավելի խորացնելու պատրաստակամություն են հայտնել։

ЕС готов продолжить масштабную помощь Армении в судебно-правовой сфере
Армения добилась значительного прогресса в области правосудия благодаря ощутимой поддержке ЕС. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил 7 декабря министр юстиции Карен Андреасян во время встречи с главой делегации Евросоюза в Армении, послом Андреа Викторин.
Андреасян подтвердил приверженность правительства Армении демократическим ценностям, верховенству закона и с гордостью подчеркнул, что ЕС на протяжении многих лет является ключевым партнером Армении в реформировании системы правосудия.
Посол Викторин поздравила Карена Андреасяна с назначением на пост министра, отметила важность демократических выборов в Армении в 2021 году и выразила готовность продолжить широкомасштабную поддержку судебной реформы со стороны ЕС.
В ходе встречи стороны коснулись формирования Комитета по предотвращению коррупции и Комитета по борьбе с коррупцией, процесса реформирования полиции и выразили готовность к углублению добрых традиций сотрудничества Армения-ЕС.