Շիրակի մարզում կներդրվի երթուղային միասնական ցանց
ԳՅՈՒՄՐԻ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզում կներդրվի երթուղային միասնական ցանց: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության որոշմամբ սպասարկման մեկ օպերատոր ունեցող միասնական երթուղային ցանց պետք է ունենան բոլոր մարզերը: Նմանատիպ ցանց արդեն գործում է Արմավիրի մարզում: Ըստ այդ որոշման Շիրակում ներմարզային ու միջմարզային ուղևորափոխադրումներն իրականացնելու է մեկ ընկերություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Շիրակի մարզպետարանի տրանսպորտի և ճանապարհաշինության բաժնի պետ Խաչատուր Խնձրցյանը Շիրակի մարզի նոր երթուղին մշակված է: Այս պահին Շիրակի մարզում գործում է 14 ընկերություն, որոնք սպասարկում են 51 ներմարզային ու 16 միջմարզային երթուղի: Նոր որոշման համաձայն` այս ընկերությունների տրանսպորտային միջոցները շահագործումից դուրս կգան: «Ներկա պահին շահագործվող ոչ մի տրանսպորտային միջոց չի բավարարում որոշմամբ սահմանված կարգի պահանջներին: Մենք պարտադրված պահանջ ունենք՝ երթուղային ցանցում կիրառել մինչև 25 նստատեղ ունեցող տրանսպորտային միջոց և ամենաքիչը մինչև 10 տարվա շահագործմամբ: Այսինքն` նոր երթուղային ցանցում աշխատելու են 18-25 տեղանոց տրանսպորտային միջոցներ, որոնք ավտոբուսներ են և միկրոավտոբուսային երթուղիները ամբողջությամբ վերանում են»,-նշեց Խաչատուր Խնձրցյանը` հավելելով, որ միասնական ցանցի ստեղծմամբ, մարզի բոլոր համայնքներում ուղևորափոխադրումների խնդիրը կլուծվի:

В Ширакской области будет внедрена совместная маршрутная сеть
ГЮМРИ, 18 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС: Совместная маршрутная сеть будет введена в Ширакской области. Как сообщает «Арменпресс», по решению правительства все регионы должны иметь общую маршрутную сеть с одним оператором услуг. Аналогичная сеть уже действует в Армавирской области. Согласно этому решению, одна компания будет осуществлять прямые внутрирегиональные и межрегиональные перевозки в Шираке.
Как сообщил «Арменпресс»начальник управления транспорта и дорожного строительства администрации Ширакской области Хачатур Хндзрцян, разработан новый маршрут Ширакской области. В настоящее время в Ширакской области работают 14 компаний, которые обслуживают 51 внутриобластный и 16 межрегиональных маршрутов. Согласно новому решению, техника этих компаний будет снята с эксплуатации.
«Ни один из находящихся в эксплуатации транспортных средств не соответствует требованиям установленного постановлением порядка. У нас есть обязательное требование использовать в маршрутной сети автомобиль вместимостью до 25 мест со сроком эксплуатации не менее 10 лет. Иными словами, в новой маршрутной сети будут работать 18-25-местные автомобили,т.е., именно автобусы, а микроавтобусы будут полностью ликвидированы», - сказал Хачатур Хндзрцян, добавив, что создание совместной сети решит проблему прямых перевозок во всех населенных пунктах региона.