Դատարանը վերացրեց Սեդրակ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում (Շենգավիթի նստավայր), նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով քննությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դատարանը հարկ համարեց նիստի ժամանակ անդրադառնալ պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի ներկայացրած միջնորդությանը, այն է՝ Սեդրակ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքը վերացնելը: Պաշտպան Խուդոյանը նշեց՝ խնդիրը կայանում է նրանում, որ վարույթ իրականացնող մարմինը կալանք է դրել Սեդրակ և Լևոն Քոչարյանների գույքի վրա՝ այդ որոշումով համարելով, որ վերջիններիս գույքը պատկանում է Ռոբերտ Քոչարյանին:
«Դեռևս նախաքննության փուլում վարույթ իրականացնող մարմինը՝ դատախազությունը, մասնակիորեն հրաժարվել է այդ մոտեցումից, և կալանքի մի մասը վերացվել է, սակայն Սեդրակ Քոչարյանինը՝ ոչ: Կարծում եմ, որ մինչ այս պահը շարունակում են խախտվել Սեդրակ Քոչարյանի իրավունքները, և այդ կալանքն ամբողջությամբ վերացնելու անհրաժեշտություն կա: Որևէ կերպ չի հաստատվել այն հանգամանքը, որ այլ անձի է պատկանում այդ գույքը: Սեդրակ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքը որևէ կերպ չի կարող նպաստել սույն քրեական գործի քննությանն ու դատավարական նպատակներին»,- նշեց Խուդոյանը:
Մեկ այլ պաշտպան՝ Հայկ Ալումյանն էլ ասաց, որ Եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածով սահմանվում է արդար դատաքննության իրավունքը, որի բաղկացուցիչ մասն է իրավական որոշակիության սկզբունքը:
«Ներկայում կա օրինական ուժի մեջ մտած, ընդ որում չբողոքարկված դատական ակտ, որով Սեդրակ Քոչարյանի գույքի վրա կալանք դնելը ճանաչվել է ոչ օրինական, և դրանով խախտվել է նրա իրավունքը: Միջնորդությունն աներկբա պետք է բավարարվի առանց որևէ վերապահման»,- նշեց Ալումյանը:
Արմեն Գևորգյանի փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը նույնպես ասաց, որ պետք է Սեդրակ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքը վերացվի:
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը քննարկումից հետո հայտնեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքը մասնակի վերացվեց:
«Կալանքը կպահպանվի այն չափով, որն անհրաժեշտ է դատական ծախսերի հնարավոր բռնագանձման և հնարավոր բռնագրավումի ապահովման նպատակով»,- նշեց Դանիբեկյանը:
Դատարանը որոշեց նաև վերացնել նախաքննական մարմնի գույքի վրա կալանք դնելու մասին 2018 թվականի որոշումը՝ Սեդրակ Քոչարյանի շարժական և անշարժ գույքի, ֆինանսական միջոցների, բաժնետոմսերի, արժեթղթերի և արխիվների, ինչպես նաև «Թարգեթ» ՍՊԸ և «Նաիրի ինշուրանս» ապահովագրական ընկերության բանկային հաշիվներին առկա գումարների վրա դրված կալանքը:
Նախորդ տարի սեպտեմբերին դատավոր Աննա Դանիբեկյանը մասնակի վերացրել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի և բանկային հաշիվների վրա դրված արգելանքը։ Ըստ դատական ակտի՝ կալանքը շարունակում է գործել Ռ․ Քոչարյանին պատկանող տան և 235 մլն դրամի նկատմամբ։ Այդ տունը Ռոբերտ Քոչարյանին տրամադրվել է պետության կողմից՝ որպես պաշտոնաթող նախագահի, իսկ բանկային հաշվեհամարներին գումար է փոխանցվել ԲՖԿ «Սիստեմա»-ից, որտեղ Ռ․ Քոչարյանը զբաղեցնում էր անկախ տնօրենի պաշտոնը։

Суд снял арест с имущества Седрака Кочаряна
ЕРЕВАН, 17 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. В суде общей юрисдикции Еревана (резиденция Шенгавит) под председательством судьи Анны Данибекян продолжается судебное разбирательство по делу второго президента РА Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера Армена Горгяна.
Как сообщает «Арменпресс», суд посчитал необходимым сослаться на поданное в ходе заседания ходатайство защитника Ованеса Худояна о снятии ареста с имущества Седрака Кочаряна. Защитник Худоян отметил, что проблема заключалась в том, что орган, ведущий производство, наложил арест на имущество Седрака Левона Кочаряна, считая, что имущество последнего принадлежит Роберту Кочаряну.
«Еще на предварительном следствии орган, ведущий производство, прокуратура, частично отказался от такого подхода, часть задержания была снята, а с Седрака Кочаряна - нет. Я считаю, что права Седрака Кочаряна нарушаются до сих пор, необходимо полностью отменить это задержание. То, что недвижимость принадлежит другому лицу, никак не подтверждено. Арест имущества Седрака Кочаряна никоим образом не может способствовать расследованию этого уголовного дела и судебным целям», - сказал Худоян.
Другой адвокат, Айк Алумян, сказал, что статья 6 Европейской конвенции устанавливает право на справедливое судебное разбирательство, неотъемлемой частью которого является принцип правовой определенности.
«В настоящее время есть вступивший в силу и не обжалованный судебный акт, согласно которым конфискация имущества Седрака Кочаряна признана незаконной, что нарушает его право. Посредничество должно быть удовлетворено без каких-либо оговорок», - сказал Алумян.
Адвокат Армена Геворгяна Эрик Алексанян также заявил, что необходимо снять арест с имущества Седрака Кочаряна.
После обсуждения судья Анна Данибекян заявила, что арест с имущества Роберта Кочаряна частично снят.
«Содержание под стражей будет поддерживаться в объеме, необходимом для обеспечения возможной конфискации судебных издержек и возможной конфискации», - сказал Данибекян.
Суд также постановил отменить решение органа предварительного следствия от 2018 года о наложении ареста на имущество Седрака Кочаряна на суммы, заложенные на банковские счета движимого и недвижимого имущества, финансовых средств, акций, ценных бумаг и архивов, а также ООО «Таргет» и страховой компании "Наири Иншуранс".
В сентябре прошлого года судья Анна Данибекян частично сняла запрет на имущество и банковские счета второго президента Армении Роберта Кочаряна.Согласно судебному акту, арест продолжает действовать в отношении принадлежащего Р. Кочаряну дома и 235 млн драмов. Этот дом был предоставлен Роберту Кочаряну государством в качестве президента в отставке, а на банковские счета перечислена сумма от АФК «Система», где Роберт Кочарян занимал должность независимого директора.