ԲԴԽ-ն մերժեց Դավիթ Գրիգորյանին պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարձրագույն դատական խորհուրդը մերժեց Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ Արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանի միջնորդությունը (խմբ. Միջնորդությունը ներկայացնելու պահին կատարել է Արդարադատության նախարարի պարտականությունները):
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, որոշումն հրապարակեց ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանը: Որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից և վերջնական է:
Դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու համար դիմող կողմը հիմք է ընդունել կայքերից մեկում հրապարակված հարցազրույցը դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի հետ, որտեղ նա խոսել էր Սահմանադրական դատարանի կողմից ենթադրյալ սահմանադրական կարգի տապալման ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը Սահմանադրությանը հակասող ճանաչելու որոշման մասին:

ВСС отклонил ходатайство о привлечении Давида Григоряна к ответственности
ЕРЕВАН, 16 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Высший судебный совет отклонил ходатайство заместителя министра юстиции Кристине Григорян о привлечении к ответственности судьи суда первой инстанции Еревана (исполнявшего обязанности министра юстиции на момент подачи ходатайства) Давида Григоряна.
Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщил и.о. председателя ВССГагик Джангирян. Решение вступает в силу с момента публикации и является окончательным.
Для привлечения судьи к дисциплинарной ответственности заявитель ссылался на интервью с судьей Давидом Григоряном, опубликованное на одном из сайтов, в котором он рассказал о решении Конституционного суда о признании статьи 300.1 Уголовного кодекса РА неконституционной.
Давид Григорян был судьей, рассматривавшим дело второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.