«Expo 2020 Dubai». հայկական արտադրողները համաշխարհային խոշորագույն ընկերությունների հետ նույն հարթակում կհայտնվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2021 թ․հոկտեմբերի 1–ից 2022 թ․ մարտի 31–ը Դուբայում կայանալիք «Expo 2020 Dubai»-ի շրջանակում կանցկացվի «Արտադրված է Հայաստանում» (Made in Armenia) քառօրյա ցուցահանդեսը, որին կարող են մասնակցել հայկական ընկերություններն ու արտադրողները։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնում են, որ այս ցուցահանդեսը հնարավորություն կտա ոչ միայն հայկական ապրանքներն ու ծառայությունները ներկայացնել համաշխարհային շուկայում, այլև ստեղծել նոր ամուր բիզնես կապեր, հանդիպել օտարերկրյա պոտենցիալ գործընկերների ու ներդրողների հետ։
Էքսպոյի ընթացքում մասնակից ընկերությունների ներկայացուցիչները հնարավորություն կունենան մասնակցելու կազմակերպիչների կողմից անցկացվող վորքշոփերի, որոնց շրջանակում հրավիրյալ մասնագետները մանրամասն կծանոթացնեն ԱՄԷ-ի և Պարսից ծոցի համագործակցության երկրների շուկաներ մուտք գործելու գաղտնիքներին ու ուղիներին։
Գործարար կապեր ձեռք բերելու և բիզնես շփումների իրականացման լավագույն հարթակներից մեկն էլ B2B պորտալն է, որում գրանցվելով՝ հայկական ընկերությունները կհայտնվեն համաշխարհային խոշորագույն ընկերությունների հետ նույն հարթակում։
Նախարարության վստահեցմամբ, հայկական ընկերությունների համար գործարար աշխարհին ներկայանալու ևս մեկ հնարավորություն է արտահանման կատալոգը/ամսագիրը․ դրանում ներառված կլինեն Էքսպոյի մասնակից հայկական ընկերությունների գործունեության, ոլորտի, արտադրատեսակների մասին տեղեկություններ։ Կատալոգը հասանելի կլինի «EXPO 2020 Dubai»-ի մասնակից 190–ից ավելի երկրների գործարարներին։
Ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության կազմակերպման աշխատանքների ընդհանուր համակարգումն իրականացվում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից։ ՀՀ վարչապետի որոշմամբ՝ «Դուբայ ԷՔՍՊՈ - 2020»-ին Հայաստանի մասնակցության կազմակերպման աշխատանքների ընդհանուր համակարգման նպատակով գլխավոր հանձնակատարն է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը։
«EXPO 2020 Dubai»-ի հայաստանյան կազմակերպչական թիմը մասնակից ընկերությունների համար կկազմակերպի նաև բիզնես հանդիպումներ, որոնք կարող են անցկացվել «Արտադրված է Հայաստանում» էքսպոյի տարածքում հատուկ դրա համար առանձնացված հատվածում։
Շուրջ 2880 մ2 զբաղեցնող ցուցահանդեսային տարածքում իրենց ապրանքներն ու ծառայությունները կարող են ներկայացնել հետևյալ ոլորտներում գործող հայկական ընկերությունները՝
Սննդամթերք և խմիչք (գինի),
Թեթև արդյունաբերություն,
Թանկարժեք զարդեր (ոսկերչություն),
ՏՏ և բարձր տեխնոլոգիաներ
Կրեատիվ, մեդիա, կինոարտադրություն
Այլ
Համաշխարհային էքսպոն աշխարհի ամենահին ցուցահանդեսային միջոցառումներից մեկն է։ Այն անցկացվում է յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ․ որևէ խոշոր քաղաք 6 ամիս շարունակ հյուրընկալում է աշխարհի բոլոր երկրներին, որոնք ներկայանում են իրենց ամենագրավիչ կողմերով։ «ԷՔՍՊՈ 2020 ԴՈՒԲԱՅ»–ին մասնակցում է 192 երկիր, ինչը մինչ այժմ կազմակերպված էքսպոների մեջ ռեկորդային ցուցանիշ է։ Կազմակերպիչներն ակնկալում են 25 մլն տեղացի և արտասահմանյան այցելուներ։

«Expo 2020 Dubai»: армянские производители будут на одной площадке с крупнейшими мировыми компаниями
ЕРЕВАН, 16 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. 2021 ․ в рамках выставки «Expo 2020 Dubai», которая состоится с1 октября 2021 по 31 марта 2022 гг․ в Дубае, состоится четырехдневная выставка «Сделано в Армении», в которой могут принять участие армянские компании и производители.
Как сообщает «Арменпресс», Министерство экономики РА сообщает, что данная выставка даст возможность не только представить армянские товары и услуги на мировом рынке, но и установить новые прочные деловые связи, встретиться с потенциальными зарубежными партнерами и инвесторами.
В ходе ЭКСПО представители компаний-участников получат возможность принять участие в проводимых организаторами воркшопах, в рамках которых приглашенные специалисты подробно ознакомят с секретами и путями выхода на рынки ОАЭ и стран Содружества Персидского залива.
Одной из лучших площадок для деловых контактов и деловых контактов является портал B2B, при регистрации на котором армянские компании появятся на одной платформе с крупнейшими компаниями мира.
По мнению министерства, экспортный каталог/журнал - это возможность для армянских компаний заявить о себе в деловом мире ․ В нем будет представлена информация о деятельности, сфере и продукции армянских компаний, участвующих в выставке. Каталог будет доступен бизнесменам из более чем 190 стран-участниц «EXPO 2020 Dubai».
Общую координацию организации участия Армении в выставке осуществляет Министерство экономики РА. Решением Премьер-министра Республики Армения министр экономики Республики Армения является главным комиссаром по общей координации организации участия Армении в «EXPO 2020 Dubai».
Армянская команда организаторов «EXPO 2020 Dubai» также организует деловые встречи для компаний-участников, которые могут быть проведены на выставке «Сделано в Армении» в специальном разделе.
Армянские компании, работающие в следующих сферах, могут представить свои товары и услуги на выставочной площади около 2880 кв.м:
Еда, напитки (вино),
Легкая промышленность,
Дорогие украшения (бижутерия),
IT и высокие технологии,
Туризм,
Креатив, медиа, кинопроизводство,
Другое.
Всемирная выставка - одно из старейших выставочных мероприятий в мире. Она проводится раз в пять лет: какой-либо крупный город на протяжении 6 месяцев принимает все страны мира, которые представляются своими наиболее привлекательными сторонами. В выставке "EXPO 2020 Dubai" участвуют 192 страны, что является рекордным показателем в организованных до сих пор выставках. Организаторы ожидают 25 млн местных и зарубежных посетителей.