Սուբվենցիոն ծրագրով Սպանդարյանում կառուցվում է ոռոգման համակարգ
ԳՅՈՒՄՐԻ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համայնքների տնտեսական և սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակներում մեկնարկել են Շիրակի մարզի Սպանդարյան համայնքի ոռոգման ներքին ցանցի համակարգի կառուցման աշխատանքները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ծրագրի նախնական արժեքը 25 մլն 378 հազար դրամ է, որից 16 մլն 495 հազարը պետությունն է հատկացնելու։
Մինչ այժմ համայնքում ոռոգումն իրականացվել է բնական առուներով, ոռոգման սեզոնին ջրային կորուստները հասել են 50 տոկոսի։ «Ոռոգման նոր համակարգի գործարկումը կնպաստի համայնքում գյուղատնտեսական աշխատանքների բարելավմանը, մոտ 5 հա ավել ցանքատարածքներ կդառնան ոռոգելի»,- «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Շիրակի մարզպետարանի Տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պարտականությունները կատարող Արաքսյա Կիրակոսյանը։
Արդեն իրականացվել են խրամուղու փորման աշխատանքները, ընթացքի մեջ է կիսախողովակների տեղադրումը։ 1022 մ հողային առուները կփոխարինվեն մետաղական կիսախողովակներով:

По субвенционной программе в Спандаряне строится ирригационная система
В рамках программы субсидий, направленной на развитие экономической и социальной инфраструктуры общин, началось строительство системы внутренней ирригационной сети общины Спандарян Ширакской области.
Как передает Арменпресс, первоначальная стоимость программы составляет 25 млн 378 тысяч драмов, из которых 16 млн 495 тысяч будет выделено государством.
До сих пор орошение в поселке осуществлялось речной водой, потери воды за поливной сезон достигли 50%.
«Новая ирригационная система будет способствовать улучшению сельскохозяйственной деятельности в общине, около 5 гектаров пахотных земель станут орошаемыми», - в беседе с Арменпресс сказала и.о. главы управления информации и общественных связей Ширакской областной администрации Араксия Киракосян.