Միջազգային փոստային առաքանու մեջ հայտնաբերվել է «Մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց. հարուցվել է քրգործ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունը շարունակում է անզիջում պայքարը թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի` Հայաստանի Հանրապետության սահմանով անօրինական տեղափոխման ուղղությամբ:
Օրերս Մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության և Արևմտյան մաքսատուն-վարչության աշխատակիցները համատեղ հայտնաբերել են «ՀայՓոստ» ՓԲ ընկերության փոստի փոխանակման կենտրոնում իրականացրած մաքսային հսկողության արդյունքում ԱՄՆ-ից Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծված միջազգային փոստային առաքանու միջից 24 գրամից ավելի ընդհանուր քաշով «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոցի նմանվող սպիտակ բյուրեղանման զանգված, որը թաքցված է եղել հիշյալ առաքանու մեջ գտնվող սպորտային բաճկոնի գրպանում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Նշված դեպքով Մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների և Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկվել են մի շարք անհետաձգելի օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ: Մասնավորապես, «Վերահսկելի մատակարարում և գնում» օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման արդյունքում Երևանի «ՀայՓոստ» ՓԲ ընկերության սպասարկման կենտրոններից մեկում «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոցի պարունակությամբ առաքանին ստանալուց հետո բռնվել և Մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչություն բերման է ենթարկվել առաքանին ստացող ԱՄՆ քաղաքացի Կ.Գ-ն: Վերջինս, ՊԵԿ Քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել է:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղքն ապացուցված չէ օրենքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

В международном почтовом грузе обнаружен препарат типа «метамфетамин»: возбуждено уголовное дело
Управление по борьбе с контрабандой продолжает бескомпромиссную борьбу с незаконным провозом наркотиков и психотропных веществ через границу Республики Армения.
Сотрудники Департамента по борьбе с контрабандой и Западного таможенного управления в международном почтовом отправлении недавно обнаружили белую наркотическую массу типа метамфетамина весом более 24 граммов, ввезенном из США в Республику Армения в почтовом обменном центре Айпост: она была спрятана в кармане спортивной куртки.
Об этом Арменпресс сообщили в отделе по связям с общественностью Комитета государственных доходов.
Сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и Службы национальной безопасности был проведен ряд неотложных оперативно-розыскных мероприятий.В частности, в результате оперативно-розыскного мероприятия «Контролируемая доставка - покупка», в одном из сервисных центров ЗАО «Айпост» обнаружен товар, содержащий «метамфетамин», ив отдел по борьбе с контрабандой был доставлен гражданин США К.Г., получивший этот товар.Он был задержан в рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном управлении Комитета государственных доходов по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА.