Մխիթար Զաքարյանը կմնա կալանքի տակ. Վերաքննիչ դատարանը մերժել է պաշտպանների բողոքը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանի նախագահությամբ, մերժել է Մեղրիի նախկին համայնքի ղեկավար, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մխիթար Զաքարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին դատարանի որոշման դեմ փաստաբանի բողոքը՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը թողնելով անփոփոխ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է նրա պաշտպան Երեմ Սարգսյանը: Զաքարյանը կշարունակի մնալ կալանավորված:
Զաքարյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 308 րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը): Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը որոշել է բավարարել Մեղրի համայնքի նախկին ղեկավար, «Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակի 17-րդ համար Մխիթար Զաքարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համաձայնություն տալու մասին դատախազության միջնորդությունը: Մխիթար Զաքարյանը կալանավորվել է հուլիսի 13-ին:
Մխիթար Զաքարյանը հուլիսի 9-ին հրաժարական է տվել Մեղրիի քաղաքապետի պաշտոնից: Իր հրաժարականը նա բացատրել է աշխատանքը հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով ձևավորվելիք խորհրդարանում շարունակելու ցանկությամբ:

Мхитар Закарян останется под арестом: Апелляционный суд отклонил иск его адвоката
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Рузанны Барсегян отклонил иск адвоката на решение суда об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении бывшего руководителя общины Мегри, депутата парламентской фракции «Айастан» Мхитара Закаряна, оставив решение суда общей юрисдикции Еревана неизменным.
Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал его защитник Ерем Саркисян.
Мхитар Закаряну предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 (злоупотребление должностными полномочиями) и части 1 статьи 314 (служебный подлог) Уголовного кодекса РА. Центральная избирательная комиссия Армении приняла решение удовлетворить ходатайство прокуратуры о возбуждении уголовного преследования в отношении бывшего руководителя общины Мегри, 17-го номера по избирательному списку блока «Айастан» Мхитара Закаряна, и дала согласия на избрание ареста в качестве меры пресечения. Мхитар Закарян был арестован 13 июля.
Мхитар Закарян 9 июля подал в отставку с поста мэра Мегри. Свою отставку он объяснил желанием продолжить свою деятельность в Парламенте, который будет сформирован по итогам внеочередных парламентских выборов 20 июня.