COVID-19. Քաղաքացիների գրանցման էլեկտրոնային համակարգը պատվաստումային մյուս շարժական կետերում ևս կգործարկվի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում COVID-19-ի դեմ պատվաստումային շարժական խմբերի մոտ հերթերը կարգավորելու համար արդեն մի քանի օր է գործարկվել է էլեկտրոնային գրանցումների համակարգ: Այն ունի քաղաքացիների գրանցման երեք պատուհան: Մեկը նախատեսված է ՀՀ քաղաքացիների, մյուսը կացության քարտ ունեցողների, մյուսը՝ ոչ ՀՀ քաղաքացիների` օտարերկրացիների համար: Առողջապահության ազգային ինստիտուտի աշխատակից, էլեկտրոնային գրանցումների համակարգի գործընթացը համակարգող Լուսինե Հովհաննիսյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ համակարգն առաջնահերթություն է տալիս ՀՀ քաղաքացիներին, հետո կացության քարտ ունեցող անձանց, վերջում նոր օտարերկրյա քաղաքացիներին:
«Եթե ինչ-որ մի պահի ունենք գրանցված օտարերկրյա քաղաքացիներ, ու այդ ժամանակ մոտենում է ՀՀ քաղաքացին, ապա վերջինիս գրանցելու դեպքում, համակարգն առաջնահերթ կանչում է ՀՀ քաղաքացուն: Համակարգը հուլիսի 17-ից Հյուսիսային պողոտայի շարժական կետում լիարժեք գործում է, այս օրերին անխափան աշխատել է, որևէ խնդիր չի եղել»,-ասաց մասնագետը:
Օտարերկրացիներին գրանցելու համար նախ ստուգվում է նրանց՝ Հայաստանում 10 օր և ավելի լինելու հանգամանքը: Ըստ նոր փոփոխությունների՝ օտարերկրացին կարող է Հայաստանում պատվաստվել, եթե 10 օր և ավելի Հայաստանում է:
«Տեղում ստուգվում են Հայաստան մուտք գործելու տվյալները: Եթե տեսնում ենք, որ անձը 10 օր և ավելի Հայաստանում է, ապա նոր գրանցում ենք: Մեկ օր պակաս լինելու դեպքում չենք գրանցում: Ասեմ, որ համակարգն ունի «Պատվաստում» և «Խորհրդատվություն» բաժիններ: Այսինքն՝ խորհրդատվության համար էլ մարդիկ գրանցվում են, երբ հերթը հասնում է, նոր մոտենում են»,-հավելեց Լուսինե Հովհաննիսյանը:
Մասնագետը նշեց, որ Հյուսիսային պողոտայում գտնվող պատվաստումային շարժական կետում գործարկված էլեկտրոնային համակարգի արդյունավետությունը տեսնելով` պատասխանատուները մտադիր են այն գործարկել նաև Երևանի մյուս շարժական կետերում ևս: Անկախ նրանից օտարերկրացիների հոսք կլինի, թե ոչ, մասնագետները կարծում են, որ համակարգն արդյունավետ է, և ճիշտ կլինի այդ փորձը տարածել նաև մյուս շարժական կետերում:
Առողջապահության ազգային ինստիտուտի աշխատակից, պատվաստումային շարժական կետի աշխատանքները համակարգող թիմի անդամ Հայկ Միլիտոնյանը նշեց, որ համակարգի գործարկման արդյունքներն առաջին իսկ օրվանից տեսանելի են: Նախ դրանից առաջ եղած մեծաքանակ կուտակումները այժմ չկան, հետո էլ հերթերը կանոնակարգված առաջ են գնում:
«Չկան կուտակումներ, չկա աղմուկ, չկա խուճապ, ամեն ինչ կանոնակարգված է: Պատվաստվող անձը մոտենում է, վերցնում է կտրոնը սպասում իր հերթին: Այն հասնելուն պես պատվաստվում է: Դա հեշտացնում է պատվաստման ամբողջ գործընթացը՝ առաջին հերթին պատվաստվողների ու բժիշկների համար»,-ասաց Հայկ Միլիտոնյանը:
Երևանում գործող պատվաստումային շարժական կետերից ամենաակտիվը Հյուսիսային պողոտայում տեղակայվածն է, որովհետև զբոսաշրջիկներին հիմնականում այդ կետն է ծանոթ: Հայկ Միլիտոնյանը նշեց, որ մյուս կետերում նույնպես ակտիվ շարժ կա: Հատկապես, երևում է դա տեղացիների շրջանում, գալիս են թե առաջին դեղաչափ, թե երկրորդ դեղաչափ ստանալու:
ՀՀ առողջապահության նախարարության փոխանցած տվյալների համաձայն, Երևանում գործող 5 շարժական պատվաստումային կետերում օրվա կտրվածքով միջինը պատվաստվում է 150-200 անձ: Շարժական պատվաստումային կետեր գործում են նաև Վանաձորում, Կապանում, Գյումրիում:
Առողջապահության նախարարի 2021 թվականի ապրիլի 23-ի թիվ 1393-Լ հրամանում կատարվել են փոփոխություններ և լրացումներ։ Ըստ այդմ, ՀՀ-ում գտնվող օտարերկրյա քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց շրջանում կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ անվճար պատվաստումների քաղաքականությունը փոփոխվել է։ 2021 թվականի հուլիսի 15-ից նշված անձանց շրջանում պատվաստումներն իրականացվելու են միայն ՀՀ-ում վերջիններիս 10 օր և ավելի գտնվելու դեպքում՝ «Աստրա Զենեկա» պատվաստանյութով:

COVID-19: электронная система регистрации граждан будет действовать и в мобильных пунктах вакцинации
В Армении уже несколько дней работает электронная система регистрации, которая регулирует очереди, образующиеся у мобильных пунктов, вакцинирующих от COVID-19. Имеется три окна регистрации граждан. Одно предназначено для граждан РА, другое - для лиц, имеющих вид на жительство и третье - для иностранцев. Сотрудница Национального института здравоохранения и координатор системы электронной регистрации Лусине Ованнесян сообщила «Арменпресс», что приоритет отдается гражданам РА, затем лицам, имеющим вид на жительство, и в конце иностранным гражданам.
«Система действует с 17 июля на мобильном пункте Северного проспекта, и работает без перебоев», - сказала Лусине Ованнесян.
При регистрации иностранцев проверяется факт их нахождения в Армении более 10 дней. Согласно новым изменениям, иностранец может быть вакцинирован в Армении, если он находится в Армении более 10 дней.
«Данные о въезде в Армению проверяются на месте. Мы регистрируем, если человек находится в Армении 10 и более дней. В системе есть разделы «Вакцинация» и «Консультации». Регострация идет и на консультации», - добавила Лусине Ованнесян.
Специалист отметила, что, видя эффективность электронной системы, запущенной на мобильном пункте вакцинации на Северном проспекте, они намерены запустить ее и на других передвижных пунктах Еревана. Независимо от того, будет ли наплыв иностранцев, эксперты считают, что система эффективна, и было бы правильно распространить этот опыт и на другие мобильные точки.
Сотрудник Национального института здоровья и член команды, координирующей работу мобильного центра вакцинации Айк Милитонян, отметил, что результаты работы системы стали видны с первого же дня. Во-первых, те большие толпы, которые были раньше, теперь не существуют, и очереди стали упорядоченными.
«Нет скоплений, нет шума, нет паники, все регулируется. Человек подходит, берет купон и ждет своей очереди. Это облегчает весь процесс вакцинации. В первую очередь для вакцинирующихся, также и для врачей», - сказал Айк Милитонян.
Самый активный из мобильных центров вакцинации в Ереване находится на Северном проспекте, потому что туристы в основном знакомы с этим местом. Айк Милитонян отметил, что активность есть и на других пунктах. Это касается и местных жителей, которые приходят, чтобы получить и первую и вторую дозу.
По данным Минздрава Армении, в 5 мобильных пунктах вакцинации в Ереване ежедневно вакцинируются в среднем 150 - 200 человек. Мобильные центры вакцинации есть и в Ванадзоре, Капане и в Гюмри.
В приказ Министра здравоохранения от 23 апреля 2021 года № 1393-Л внесены изменения и дополнения. Соответственно, изменилась политика бесплатных прививок от COVID-19 для иностранных граждан и для лиц, не имеющих гражданства Республики Армения. С 15 июля 2021 года вакцинация указанных лиц вакциной «Астра Зенека» будет проводиться только в случае их пребывания в Армении более 10 дней.