Կառավարությունը լրացուցիչ տուրք է սահմանել պղնձի և մոլիբդենի խտանյութերի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը որոշել է արտահանմանարտահանման լիցենզիոն տուրք կիրառել պղնձի և մոլիբդենի խտանյութերի և որոշ հարակից ապրանքների նկատմամբ, ինչի արդյունքում արտահանման ծավալների պահպանման դեպքում 2021 թվականի ընթացքում ՀՀ պետբյուջեն կստանա լրացուցիչ 30-35 միլիարդ դրամ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը:
«Հաշվի առնելով, որ Հայաստանի Հանրապետության ընդերքը պետական սեփականություն է, միջազգային շուկաներում պղնձի և մոլիբդենի գներն ավելի քան 50 տոկոսով աճել են անցած տարվա միջին գների նկատմամբ, ներկա ռոյալթիների գանձման համակարգը չի ապահովում այսպիսի շահույթների արդար բաշխումը ՀՀ քաղաքացիների ու հանքարդյունաբերողների միջև, ինչպես նաև այն, որ մեր պետության առջև կան լուրջ մարտահրավերներ, որոնց հնարավոր է դիմագրավել հավելյալ ռեսուրսներով, ՀՀ կառավարությունը որոշել է արտահանմանլիցենզիոն տուրք կիրառել պղնձի և մոլիբդենի խտանյութերի և որոշ հարակից ապրանքների նկատմամբ, ինչի արդյունքում արտահանման ծավալների պահպանման դեպքում ՀՀ պետբյուջեն կստանա լրացուցիչ 30-35 միլիարդ դրամ 2021 թվականի ընթացքում»,- ասել է Քերոբյանը:

Government sets additional fee on copper and molybdenum concentrates
YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. The government of Armenia has decided to set an export duty on copper and molybdenum concentrates and some adjacent products, as a result of which the state budget will get additional 30-35 billion drams in 2021 if export volumes are maintained, Caretaker Minister of Economy Vahan Kerobyan said.
“Given that the entrails of Armenia are state-owned and the prices of copper and molybdenum have increased in international markets by over 50% against the average prices of the previous year, the current royalties collection system doesn’t ensure the fair distribution of these profits between the citizens of Armenia and the miners, as well as the fact that currently our country is facing serious challenges which are possible to resist with additional resources, the Armenian government decided to impose an export customs duty on copper and molybdenum concentrates and some adjacent products, as a result of which the state budget will get additional 30-35 billion drams in 2021 in case of preservation of export volumes”, Mr. Kerobyan said.