Վահան Քերոբյանը և Մաքսիմ Ռեշետնիկովը պայմանավորվել են ստեղծել տնտեսական համագործակցության նոր ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում հուլիսի 8-ին կայացել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի հանդիպումը ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովի հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ՀՀ և ՌԴ տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները։ Այս համատեքստում Մաքսիմ Ռեշետնիկովն առաջարկել է մշակել տնտեսական համագործակցության նոր ծրագիր, որով այսուհետ կհամակարգվեն բոլոր համատեղ ներդրումային ծրագրերը: Հաշվի առնելով, որ երկու երկրների միջև երկարաժամկետ տնտեսական համագործակցության նախորդ ծրագիրը ավարտվել է 2020 թվականին, նախարար Ռեշետնիկովն ընդգծել է նոր երկարաժամկետ ռազմավարական փաստաթուղթ ունենալու անհրաժեշտությունը:
Ներդրումային նախագծերի մշակման նպատակով Վահան Քերոբյանը և Մաքսիմ Ռեշետնիկովը պայմանավորվել են ստեղծել ներդրումային համագործակցության գծով համատեղ աշխատանքային խումբ, որը կգլխավորեն երկու կողմերի փոխնախարարներ:
Գործընկերներն անդրադարձել են Հայաստանի և ՌԴ-ի միջև փոխադարձ առևտրի խոչընդոտների վերացմանը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել առևտրի խոչընդոտներին՝ կապված ՌԴ-ում Եվրասիական տնտեսական միության տեխնիկական կանոնակարգերով սահմանված պահանջների հետ կապված գինիների նկատմամբ լրացուցիչ պահանջների հաստատման հետ:
Նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը ռուս գործընկերոջը ներկայացրել է երկկողմ առևտրի ոլորտում առկա թաքնված խոչընդոտները, որոնք դժվարացնում են ապրանքների և ծառայությունների ազատ տեղաշարժը: Մասնավորապես՝ նա նշել է, որ Ռուսաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունները Հայաստանի հետ առևտրի ժամանակ դեռևս հարկային դժվարությունների են հանդիպում:
Հանդիպման ընթացքում Վահան Քերոբյանն ընդգծել է Ռուսաստանի Դաշնության տարածաշրջանային կառավարությունների հետ ուղիղ համագործակցության կարևորությունը՝ նշելով Սվերդլովսկի մարզի հետ հուլիսի 6-ին ստորագրված համաձայնագիրը՝ առևտրատնտեսական ոլորտում արտաքին տնտեսական հարաբերությունների իրականացման մասին։ Մաքսիմ Ռեշետնիկովն իր խոսքում կարևորել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև միջտարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդումը և առաջարկել ակտիվացնել տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները։
Անդրադառնալով ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցությանը` կողմերը համակարծիք են եղել, որ անհրաժեշտ է ուժեղացնել երկու երկրների միջև ինտեգրացիոն գործընթացները` օգտագործելով ԵԱՏՄ ողջ ներուժը: Նրանք քննարկել են էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության, ինչպես նաև ԵԱՏՄ տարածքում երկու երկրների արտադրանքի՝ մետաղագործության, քիմիական արդյունաբերության և գինեգործության ոլորտների ապրանքների համատեղ իրացման հարցերը։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է համատեղ լոգիստիկ կենտրոն ստեղծելու հարցը, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր ևս։
ՌԴ-ն ՀՀ առաջատար առևտրային գործընկեր է` ապահովելով հանրապետության արտաքին առևտրաշրջանառության գրեթե 30,3 տոկոսը: 2015 թվականի հունվարին Հայաստանի ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո և մինչև համավարակը երկկողմանի առևտուրն աճել է 2 անգամ` 1,26 մլրդից մինչև 2,51 մլրդ ԱՄՆ դոլար:

Ваан Керобян и Максим Решетников договорились о новой программе экономического сотрудничества
8 июля исполняющий обязанности министра экономики РА Ваан Керобян в Москве встретился с министром экономического развития Российской Федерации Максимом Решетниковым. Как передает «Арменпресс», Министерство экономики Армении сообщило, что в ходе встречи стороны обсудили перспективы расширения экономического сотрудничества между Арменией и Россией. В этом контексте Максим Решетников предложил разработать новую программу экономического сотрудничества, которая отныне будет согласовывать все совместные инвестиционные программы. Учитывая, что предыдущая программа долгосрочного экономического сотрудничества между двумя странами завершилась в 2020 году, министр Решетников подчеркнул необходимость нового долгосрочного стратегического документа.
Ваан Керобян и Максим Решетников договорились о создании совместной рабочей группы по инвестиционному сотрудничеству для разработки инвестиционных проектов, которую возглавят заместители министров с обеих сторон.
Партнеры обратились к вопросу устранения препятствий для взаимной торговли между Арменией и Россией. Особое внимание было уделено барьерам в связи с установлением дополнительных требований к винам, установленным техническими регламентами Евразийского экономического союза в России.
Исполняющий обязанности министра Ваан Керобян представил своему российскому коллеге скрытые препоны в сфере двусторонней торговли, которые мешают свободному перемещению товаров и услуг. В частности, он отметил, что малые и средние предприятия России в торговле с Арменией по-прежнему сталкиваются с налоговыми проблемами.
В ходе встречи Ваан Керобян подчеркнул значение прямого сотрудничества с региональными правительствами Российской Федерации, отметив подписанное 6 июля со Свердловской областью соглашение об осуществлении внешнеэкономических связей в торгово-экономической сфере. Максим Решетников также подчеркнул необходимость укрепления межрегионального сотрудничества между Россией и Арменией и активизации работы межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Касаясь сотрудничества в рамках ЕАЭС, стороны договорились о необходимости усиления интеграционных процессов между двумя странами с использованием всего потенциала ЕАЭС. Обсуждались вопросы сотрудничества в сфере энергетики, а также совместных продаж продукции двух стран в ЕАЭС - металлургии, химической промышленности и вина. В ходе встречи обсуждался вопрос создания совместного логистического центра, а также ряд других вопросов, представляющих взаимный интерес.
Россия является ведущим торговым партнером Армении, обеспечивая почти 30,3% внешнеторгового оборота республики. С момента присоединения Армении к ЕАЭС в январе 2015 года двусторонний товарооборот увеличился вдвое с 1,26 млрд долларов до 2,51 млрд долларов.