Չինաստանն ակնկալում է հայկական բիզնեսի ակտիվացում չինական շուկայում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարությունը Հայաստանի հետ քննարկում է ավելի սերտ համագործակցության քայլեր։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ-ում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնը։
«Մենք աշխատում ենք, որպեսզի չինացի ներդրողներ ներգրավենք Հայաստանում։ Ներկա պահին մենք քննարկում ենք համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով. աշխատում ենք, որպեսզի ավելացնենք զբոսաշրջային հոսքը Չինաստանից Հայաստան։ Հույս ունենք նաև, որ հայկական բիզնեսի ակտիվություն կնկատվի չինական շուկայում։ Հայկական արտադրության ապրանքները շատ են դուր գալիս չինացի ժողովրդին, այդ թվում ալկոհոլային խմիչքները։ Մեր երկրում շատ են սիրում հայկական կոնյակն ու գինին, ինչպես նաև մեզ հետաքրքրում է այստեղ արտադրվող պղինձն ու շատ այլ բաներ»,- նշեց դեսպանը։
Դեսպանի խոսքով՝ ՀՀ-ի և ՉԺՀ-ի միջև նախատեսված բազմաթիվ նախաձեռնություններ չեն կայացել, քանի որ նախորդ տարվանից ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսի համավարակ սկսվեց, ինչպես նաև տեղի ունեցավ Արցախյան պատերազմը։
Ֆան Յոնն ընդգծեց, որ հաջորդ տարի նշվում է Հայաստանի և Չինաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, և այդ ժամանակահատվածում երկրները կաջակցեն և օգնել են միմյանց։
«Հայաստանի և Չինաստանի միջև հաստատվել են բարեկամական հարաբերություններ, համագործակցության մակարդակը բարձր է։ Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման սկզբին ապրանքաշրջանառությունը եղել է 200 հազար դոլար, իսկ անցած տարի այն մոտեցել է 1 մլրդ դոլարի։ Մեզ համար բարեկամական երկրի հետ համագործակցության նպատակը երկրի բնակչության կենսամակարդակի բարձրացմանը և զարգացմանը նպաստելն է։ Մենք պատրաստ ենք կիսել զարգացման մեր փորձը Հայաստանի հետ»,- ընդգծեց Ֆան Յոնը։

Китай ожидает активизации армянского бизнеса на китайском рынке
ЕРЕВАН, 2 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Правительство Китайской Народной Республики обсуждает шаги по более тесному сотрудничеству с Арменией.
Как сообщает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал Чрезвычайный и Полномочный Посол Китая в Армении Фан Йон.
«Мы работаем над привлечением китайских инвесторов в Армению. На данный момент мы обсуждаем сотрудничество по разным направлениям. Мы работаем над увеличением потока туристов из Китая в Армению. Мы также надеемся, что армянская деловая активность будет наблюдаться на китайском рынке. Китайцы очень любят армянские продукты, в том числе спиртные напитки. Армянский коньяк и вино очень популярны в нашей стране, так же как нас интересует производимая здесь медь и многое другое», - сказал посол.
По словам посла, многие инициативы, предусмотренные между Арменией и Китаем, не состоялись, так как эпидемия коронавируса началась во всем мире в прошлом году, а также произошла Арцахская война.
Фан Йон подчеркнул, что в следующем году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Китаем, в течение которых страны поддерживали и помогали друг другу.
«Между Арменией и Китаем установились дружеские отношения, уровень сотрудничества высокий. В начале установления дипотношений товарооборот составлял 200 тысяч долларов, а в прошлом году приблизился к 1 миллиарду долларов. Для нас цель сотрудничества с дружественной страной - способствовать повышению и развитию уровня жизни населения страны. Мы готовы поделиться своим опытом развития с Арменией», - подчеркнул Фан Йон.