Խորհրդարանը հաստատեց 2020-ի պետբյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովն ընդունեց 2020 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին ԱԺ որոշման նախագիծը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ որոշման նախագիծն ընդունվեց ԱԺ արտահերթ նիստում, որը գումարվել էր պատգամավորների նախաձեռնությամբ:
Այն քվեարկությամբ ստացավ 72 կողմ, 4 դեմ, 2 ձեռնպահ ձայներ:
Նախորդ օրը ԱԺ նիստում պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելիս ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանը, մասնավորապես, ներկայացրել էր որոշ թվային ցուցանիշեր:
Միջին գնաճը նախորդ տարի գտնվել է կառավարելի միջակայքում, կազմել 1.2 տոկոս: Փաստացի արձանագրվել են 1 տրլն 561 մլրդ դրամ եկամուտներ, 1 տրլն 895 մլրդ դրամ ծախսեր և 334 մլրդ դրամ դեֆիցիտ:
Պետական պարտքը կազմել է շուրջ 7 մլրդ 969 մլն դոլար, որի շրջանակում կառավարության պարտքը եղել է 7 մլրդ 509 մլն դոլար: Նախարարի պաշտոնակատարը նշել էր, որ պարտքը իր հարաբերական մեծությամբ հատել է այն շեմը, որը գնահատվում է որպես կառավարելի միջակայք, այդուհանդերձ, վստահեցրել, որ առաջիկա 5 տարում տնտեսական ծրագրերը հնարավորություն կտան տնտեսական աճի պոտենցիալը մեծացնել այն չափով, որ պարտքի բեռը նվազի և պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցությունը վերադառնա 60 տոկոսից ցածր միջակայք: Կառավարության պարտքի մեջ արտաքին պարտքը ունի նշանակալի կշիռ՝ 5 մլրդ 593 մլն դոլար:

Парламент Армении утвердил годовой отчет о выполнении госбюджета на 2020 год
Национальное собрание Республики Армения приняло проект постановления НС «Об утверждении годового отчета об исполнении государственного бюджета на 2020 год». Как сообщает «Арменпресс», проект постановления был принят на внеочередном заседании НС, созванном по инициативе депутатов.
За него проголосовали 72 депутата, при 4 против и 2 воздержавшихся.
Накануне, и. о. министра финансов Атом Джанджугазян, представляя на заседании НС годовой отчет об исполнении государственного бюджета, представил некоторые цифровые показатели.
Средняя инфляция в прошлом году находилась в управляемом диапазоне в 1,2 процента. Зарегистрировано 1 трлн 561 млрд драмов доходов, 1 трлн 895 млрд драмов расходов и дефицит в 334 млрд драмов.
Государственный долг составил около 7 миллиардов 969 миллионов долларов, из которых долг правительства составил 7 миллиардов 509 миллионов долларов. Исполняющий обязанности министра отметил, что долг в относительном выражении превысил порог, который оценивается как управляемый диапазон. Однако заверил, что в ближайшие 5 лет экономические программы дадут возможность увеличить потенциал экономического роста в такой мере, чтобы снизить долговое бремя и вернуть соотношение долг-ВВП ниже 60 %. Внешний долг составляет значительную долю государственного долга - 5 миллиардов 593 миллиона долларов.