ԶՀԿ-ի գործադիր խորհրդի անդամ ընտրվելը մեծ հնարավորություն է բացում ՀՀ-ի համար. մանրամասներ Աթենքից
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2021-2025թթ. ժամանակահատվածի համար ՄԱԿ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գործադիր խորհրդի անդամ Հայաստանի ընտրվելը կարևոր ձեռքբերում է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի միջազգային համագործակցության վարչության պետ Սոնա Հովհաննիսյանը, ով այժմ Աթենքում մասնակցում է ՄԱԿ ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանի 66-րդ նիստին և այնտեղից մանրամասներ ներկայացրեց:
«Սա շատ կարևոր ձեռքբերում է, խորհրդի անդամ դառնալը մեծ հնարավորություններ է բացում մեզ համար: Նախկինում մենք մասնակցում էինք գործադիր խորհրդի նիստերին, սակայն ձայնի իրավունք չունեինք: Հիմա մենք կարող ենք անմիջական մասնակցություն ունենալ քննարկումներին, մեր ձայնը լսելի դարձնել: Սա առաջին հերթին մեզ ձայնի իրավունք է տալիս»,-ասաց Սոնա Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով, դրանից բացի, խորհրդի անդամ դառնալը հնարավորություն է տալիս մոտիկից ու խորությամբ ծանոթանալ կազմակերպության գործունեությանը, ծրագրերին, այն ամենին ինչ իրականացվում է: Խորհրդի անդամ դառնալու հաջորդ կարևոր հնարավորությունն այն է, որ պայմաններ են ստեղծվում խորացնել համագործակցությունը բուն կազմակերպության հետ, իսկ այն զբոսաշրջության ոլորտի խոշոր կառույց է, որը համախմբում է 150-ից ավելի երկրի: Լավ հնարավորություն է համագործակցությունը խորացնելու նաև գործադիր խորհրդում ընդգրկված պետությունների հետ: Այսինքն՝ բազում հնարավորություններ է տալիս:
«Գործադիր խորհրդում քննարկվում են կազմակերպության գործունեության հետ կապված հարցերը: Կազմակերպությունն ունի տարբեր կոմիտեներ: Հիմա մենք, խորհրդի անդամ լինելով, հնարավորություն ենք ստանում ամեն կոմիտեում իրականցված աշխատանքին ավելի մոտիկից ծանոթանալ: Եվ ոչ միայն ծանոթանալ, այլև հնարավորություն ենք ձեռք բերում մեր մասնակցությունն ունենալ տվյալ ծրագրերին»,-ասաց Սոնա Հովհաննիսյանը:
Հայաստանն այս օրերին մասնակցում է ՄԱԿ ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանի 66-րդ նիստին: Հաջորդ կարևոր ձեռքբերումն այն է, որ 2022 թ-ին ՄԱԿ ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային հանձնաժողովի 67-րդ նիստը անց է կացվելու Հայաստանում:
«Մենք մասնակցում ենք Եվրոպայի տարածաշրջանային հանձնաժողովի նիստին, որտեղից անդամակցության հայտ է ներկայացրել 8 երկիր գործադիր խորհրդում ընդգրկվելու համար: Անցել է 5-ը, այդ թվում, Հայաստանը: Այստեղ ես կցանկանայի նշել, որ մեր դիվանագիտական կառույցները շատ լուրջ աշխատանք են տանում, բանակցություններ են վարվում տարբեր պետությունների հետ, բացի այդ, հաշվի են առնվել մեր վերցված պարտավորությունները»,-հավելեց Սոնա Հովհաննիսյանը:

Избрание членом Исполнительного совета ЮНВТО открывает для Армении прекрасные возможности: подробности из Афин
Избрание Армении членом исполнительного совета Всемирной туристской организации ООН (ЮНВТО) на 2021-2025 гг. является важным достижением. Об этом в беседе с Арменпресс сказала начальник отдела международного сотрудничества Комитета по туризму министерства экономики Армении Сона Ованнисян, которая в Афинах принимает участие в 66-м заседании Комиссии ЮНВТОпо Европе.
«Это очень важное достижение, членство в совете открывает для нас большие возможности. Мы раньше принимали участие в заседаниях исполнительного совета, но не имели права голоса. Теперь мы можем принимать непосредственное участие в обсуждениях, чтобы наши голоса были услышаны. Прежде всего, это дает нам право голоса», - сказала Сона Ованнисян.
По ее словам, кроме того, вступление в совет дает возможность ознакомиться с деятельностью организации, программами, всем, что реализуется. Еще одна важная возможность члена совета - создание условий для углубления сотрудничества с самой организацией, которая представляет собой крупную туристическую структуру, объединяющую более 150 стран. Это также хорошая возможность для углубления сотрудничества с государствами, входящими в исполнительный совет. То есть открылось много возможностей.
«В исполнительном совете обсуждаются вопросы, связанные с деятельностью организации. В организации действуют различные комитеты. Теперь, как член правления, мы имеем возможность ознакомиться с работой, проводимой в каждом комитете. Мы не только знакомимся, но и получаем возможность участвовать в этих программах», - сказала Сона Ованнисян.
В настоящее время Армения принимает участие в 66-м заседании Комиссии ЮНВТОпо Европе. Следующее важное достижение - в 2022 году 67-е заседание Комиссии ЮНВТОпо Европе.