ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:IDBank-ը հունիսի 1-ին տոն է պարգևել Արցախի սահմանամերձ գյուղերի երեխաներին։ Կարմիր գյուղ, Սարուշեն, Կարմիր Շուկա, Խերխան, Քարահունջ գյուղերից 220 երեխայի համար կազմակերպվել է այց Ստեփանակերտ, որտեղ փոքրիկները Վահրամ Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում մանկական ներկայացում են դիտել։ Այնուհետև երեխաները անակնկալ նվերներ են ստացել։
Ծրագիրն իրականացվել է IDBank-ի ֆինանսավորմամբ։ Նախաձեռնությունը պատերազմից հետո Սարուշենում հաստատված Վաչե Վարդանյանինն է, ում խոսքով պատերազմից հետո երեխաներն աջակցության կարիք ունեն։ «Ի սկզբանե նախատեսված էր անակնկալ մատուցել 100 երեխայի, սակայն աստիճանաբար սկսեցին դիմել տարբեր գյուղերից, և արդյունքում IDBank-ը 200-ից ավել երեխաների տոն պարգևեց։ Հատկանշական է, որ իմ ֆեյսբուքյան գրառումից րոպեներ անց արձագանքեցին IDBank-ի աշխատակիցները։ Որքանով տեղյակ եմ, բարեգործական միջոցառմանը մասնակցել է ինչպես Բանկի անձնակազմը, այնպես էլ Բանկը»,- ասել է Վաչե Վարդանյանը։
IDBank-ի ֆինանսավորմամբ մյուս միջոցառումը կրկին Արցախում է մեկնարկել, սակայն շարունակվելու է նաև Սյունիքում։ «Երգով ու սիրով» խորագրի ներքո անցկացվող «Թիկունքը՝ մշակույթ, սահմանը՝ կենտրոն» ծրագրի շրջանակում մայիսի 29-ից հունիսի 5-ն անցկացվող փառատոնը կազմակերպվել է ԿԳՄՍ նախարարության և «Հայաստանի փոքրի երգիչներ» մանկական ֆիլհարմոնիայի կողմից։ Ծրագիրն ընդգրկում է Սիսիան, Գորիս, Կապան, Քաջարան, Մեղրի քաղաքների և հարակից Խնձորեսկ և Շինուհայր գյուղերի, Ստեփանակերտի և Մարտունու գործող երգչախմբերի երեխաներին։
«Որոշեցինք նախաձեռնել այս փառատոնն ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների, նաև՝ շնորհիվ նման միջոցառումների կարևորությունը գիտակցող կազմակերպությունների, ինչպիսին IDBank-ն է։ Բիզնեսի դերն ընդհանրապես շատ մեծ է մշակույթի, գիտության, կրթության զարգացման գործում։ Երգով լինի, թե խոսքով, ուշադրությամբ, ջերմությամբ պիտի փորձենք ուժ ու հույս տալ մարդկանց, որոնք ծանրագույն օրեր են ապրել և ապրում», - նշել է «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավարՏիգրան Հեքեքյանը։

1-го июня IDBank подарил праздник детям приграничных сел Арцаха. Был организован визит в Степанакерт для 220 детей из сел Красный Базар, Красное село, Сарушен, Херхан, Караундж, где дети посмотрели детский спектакль в Государственном драматическом театре имени Ваграма Папазяна. Затем детям были вручены подарки.
Программа была реализована при финансировании IDBank-а. Инициатива принадлежит, переселившемуся в Сарушен после войны, Ваче Варданяну, по словам которого детям нужна поддержка после войны. «Изначально планировалось преподнести сюрприз 100 детям, но постепенно стали поступать заявки из разных сел, в результате IDBank подарил праздник более чем 200 детям. Примечательно, что через несколько минут после моей публикации в Facebook-е последовал ответ от сотрудников IDBank-а: насколько мне известно, в благотворительной акции участвовал как персонал Банка, так и Банк», - сказал Ваче Варданян.
Следующее мероприятие при поддержке IDBank-а также стартовало в Арцахе, но продолжится в Сюнике. Фестиваль, который проводится с 29-го мая до 5-го июня в рамках программы «Тыл - культура, граница - центр» под девизом «С песней и любовью», был организован Министерством образования, науки, культуры и спорта и детской филармонией «Маленькие певцы Армении». Программа включает ребят из действующих хоров Сисиана, Гориса, Капана, Каджарана, Мегри, сел Хндзореск, Шинухайр, а также Степанакерта и Мартуни.
Мы решили организовать этот фестиваль несмотря на все трудности, также благодаря поддержке компаний, понимающих важность такого рода мероприятий, как, например, IDBank. Вообще, роль бизнеса велика в развитии культуры, науки и образования. Будь то песней, словом, вниманием или теплом, мы должны поддержать людей, которые пережили и переживают тяжелейшие дни", - отметил художественный руководитель хора "Маленькие певцы Армении" Тигран Экекян.