ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:IDBank-ը հունիսի 1-ին տոն է պարգևել Արցախի սահմանամերձ գյուղերի երեխաներին։ Կարմիր գյուղ, Սարուշեն, Կարմիր Շուկա, Խերխան, Քարահունջ գյուղերից 220 երեխայի համար կազմակերպվել է այց Ստեփանակերտ, որտեղ փոքրիկները Վահրամ Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում մանկական ներկայացում են դիտել։ Այնուհետև երեխաները անակնկալ նվերներ են ստացել։
Ծրագիրն իրականացվել է IDBank-ի ֆինանսավորմամբ։ Նախաձեռնությունը պատերազմից հետո Սարուշենում հաստատված Վաչե Վարդանյանինն է, ում խոսքով պատերազմից հետո երեխաներն աջակցության կարիք ունեն։ «Ի սկզբանե նախատեսված էր անակնկալ մատուցել 100 երեխայի, սակայն աստիճանաբար սկսեցին դիմել տարբեր գյուղերից, և արդյունքում IDBank-ը 200-ից ավել երեխաների տոն պարգևեց։ Հատկանշական է, որ իմ ֆեյսբուքյան գրառումից րոպեներ անց արձագանքեցին IDBank-ի աշխատակիցները։ Որքանով տեղյակ եմ, բարեգործական միջոցառմանը մասնակցել է ինչպես Բանկի անձնակազմը, այնպես էլ Բանկը»,- ասել է Վաչե Վարդանյանը։
IDBank-ի ֆինանսավորմամբ մյուս միջոցառումը կրկին Արցախում է մեկնարկել, սակայն շարունակվելու է նաև Սյունիքում։ «Երգով ու սիրով» խորագրի ներքո անցկացվող «Թիկունքը՝ մշակույթ, սահմանը՝ կենտրոն» ծրագրի շրջանակում մայիսի 29-ից հունիսի 5-ն անցկացվող փառատոնը կազմակերպվել է ԿԳՄՍ նախարարության և «Հայաստանի փոքրի երգիչներ» մանկական ֆիլհարմոնիայի կողմից։ Ծրագիրն ընդգրկում է Սիսիան, Գորիս, Կապան, Քաջարան, Մեղրի քաղաքների և հարակից Խնձորեսկ և Շինուհայր գյուղերի, Ստեփանակերտի և Մարտունու գործող երգչախմբերի երեխաներին։
«Որոշեցինք նախաձեռնել այս փառատոնն ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների, նաև՝ շնորհիվ նման միջոցառումների կարևորությունը գիտակցող կազմակերպությունների, ինչպիսին IDBank-ն է։ Բիզնեսի դերն ընդհանրապես շատ մեծ է մշակույթի, գիտության, կրթության զարգացման գործում։ Երգով լինի, թե խոսքով, ուշադրությամբ, ջերմությամբ պիտի փորձենք ուժ ու հույս տալ մարդկանց, որոնք ծանրագույն օրեր են ապրել և ապրում», - նշել է «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավարՏիգրան Հեքեքյանը։

On June 1, events were held with the financing of IDBank
![On June 1, events were held with the financing of IDBank](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2021/06/1054165.jpg)
YEREVAN, JUNE 2, ARMENPRESS.On June 1, IDBank presented a holiday to children of the border villages of Artsakh. A visit to Stepanakert was organized for 220 children from the villages of Karmir Shuka, Karmir gyugh, Sarushen, Kherkhan, Karahunj, where the children watched a children's play at the Vahram Papazyan State drama theater. Then the children were presented with gifts.
The program was implemented with the financing of IDBank. The initiative belongs to Vache Vardanyan from Sarushen, according to whom the children need support after the war. “Initially it was planned to surprise 100 children, but gradually they began to apply from different villages, as a result IDBank presented the holiday to more than 200 children. It is noteworthy that a few minutes after my publication on Facebook, the answer from IDBank employees followed: as far as I know, both the Bank's staff and the Bank participated”, Vache Vardanyan said.
Another event with the support of IDBank also started in Artsakh, but continues in Syunik. The festival, which is held from May 29 to June 5 within the framework of the "Тhe rear is the culture, the border is the center" program, called "With Song and Love", was organized by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports and the Children's Philharmonic Society "Little singers of Armenia". The program includes children from acting choirs from the cities of Sisian, Goris, Kapan, Kajaran, Meghri, the villages of Khndzoresk, Shinuhayr, as well as Stepanakert and Martuni.
We decided to organize this festival despite all the difficulties, also thanks to the support of companies that understand the importance of the issue, such as IDBank. In general, the role of business is great in the development of culture, science and education. Whether it be with a song, a word, attention or warmth, we must support people who have gone and are going through the hardest days", the artistic director of the "Little Singers of Armenia" choir Tigran Hekekyan noted.