Ադրբեջանական զինծառայողների արարքները պարունակում են հանցագործության հատկանիշներ. ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական զինծառայողների կողմից 2021 թ. մայիսի 17-ին ՀՀ զինված ուժերի ծառայողների իրավունքները կոպիտ խախտող արարքները, ինչպես ակնհայտ երևում է հրապարակված տեսանյութից, բացահայտ պարունակում են հանցագործության հատկանիշներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ ընդգծելով, որ ՀՀ զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության ու վերականգման հարցը պետք է լուծվի քրեական վարույթի շրջանակներում:
«Անգամ եթե ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ծառայողական քննություն իրականացնի, միևնույն է` դա չի կարող փոխարինել քրեական վարույթի իրականացումը»,-նշել է նա:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն այս հարցով գրություն կհասցեագրի իրավապահ մարմիններին՝ անելով հատուկ արձանագրում՝ պետական մարմինները, հատկապես ճգնաժամային իրավիճակում, ուղղակի պարտավոր են հասարակությանը տրամադրել օպերատիվ և հավաստի ինֆորմացիա, որպեսզի կեղծ նյութերն ու ապատեղեկատվությունը հնարավորություն չունենա զարգանալու, իսկ պաշտոնյաները պարտավոր են զերծ մնալ հասարակությանը մոլորեցնելու և վիրավորանքներով ուղեկցվող հայտարարություններով բաժանարար գծերը խորացնող արատավոր պահվածքից:
«Բացի այն, որ դրանք պատասխանատու պետական մարմինների` հանրության հետ հաղորդակցվելու անհեռատես քաղաքականությունը արդարացնելու արհեստական փորձեր են, ավելի են մեծացնում անվստահությունը պաշտոնյաների արարքների նկատմամբ»,-վստահ է ՀՀ ՄԻՊ-ը:

Поведение азербайджанских военнослужащих содержит признаки преступления: Омбудсмен Армении
Действия, совершенные азербайджанскими военнослужащими 17 мая 2021 года, грубо нарушающие права служащих Вооруженных сил Республики Армения, как свидетельствует опубликованный ими видеоматериал, определенно содержат признаки преступления. Как передает «Арменпресс», об этом заявил Омбудсмен Республики Армения Арман Татоян, подчеркнув, что вопрос защиты и восстановления прав военнослужащих Армении должен быть решен в рамках уголовного производства.
“Даже если Министерство обороны Армении проведет служебное расследование, все равно оно не сможет заменить осуществление уголовного производства”, - отметил он.
Защитник прав человека Республики Армения по этому вопросу направит правоохранительным органам письмо, сделав специальные комментарии. “Государственные органы, особенно в кризисной ситуации, обязаны предоставлять общественности оперативную и достоверную информацию, чтобы ложные материалы и дезинформация не могли бы распространяться, а чиновники обязаны воздерживаться от порочного поведения, усугубляющего разделительные черты, делать заявления, сопровождающиеся оскорблениями и дезинформацией.
Помимо того, что это искусственные попытки оправдать недальновидную политику ответственных государственных органов по общению с общественностью, они также усиливают недоверие к действиям чиновников”, - убежден Омбудсмен Республики Армения.