Արցախին ՀՀ-ն 10 տարվա ընթացքում ամեն տարի 10 մլրդ դրամ աջակցություն կտրամադրի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կառավարությունների միջև կկնքվի համաձայնագիր, որով Հայաստանը 10 տարվա ընթացքում կհատկացնի տարեկան լրացուցիչ մինչև 10 մլրդ դրամ՝ պատերազմի հետևանքով նյութական վնաս կրած ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց պետական ֆինանսական աջակցության նպատակով։ Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին որոշումն ընդունվեց կառավարության նիստում:
Որոշման հիմնավորման մեջ, մասնավորապես, ասված է. «Համաձայն Արցախի Հանրապետության կառավարության որոշման՝ շահառուի գույքի՝ հասարակական և արտադրական նշանակության շենք-շինությունների, մարդատար ավտոմեքենաների, բեռնատար ու 9 և ավելի նստատեղ ունեցող մարդատար մեքենաների, շինարարական և գյուղատնտեսական տեխնիկայի, հիմնական և շրջանառու միջոցների, մսատու և կաթնատու կովեր ու մեղվափեթակների, պտղատու այգիների փաստացի կորստի դիմաց պետական ֆինանսական աջակցությունը կտրամադրվի դրամական օգնության ձևով և/կամ գանձապետական տարեկան 10% եկամտաբերությամբ և մարման 5 տարի ժամկետով հասարակ մուրհակների տրամադրմամբ:
Աջակցության գումարի մինչև 5 միլիոն ՀՀ դրամը կտրամադրվի դրամական օգնության ձևով, իսկ 5 միլիոն ՀՀ դրամը գերազանցող մասը՝ մուրհակների տրամադրմամբ, որոնց թողարկումը, տրամադրումը, շրջանառությունը, հաշվառումն ու մարումը իրականացվելու է Արցախի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված կարգով:
Արցախի Հանրապետության տարածքում գործարար ծրագրի իրականացման, հարկային, վարկային և այլ կրեդիտորական պարտավորությունների կատարման դեպքերում մուրհակը կարող է մարվել մինչև ժամկետի լրանալը:
Կառավարության որոշման համաձայն՝ եթե ծրագրի շահառուին տրամադրվել է նաև պետական աջակցություն վարկային պարտավորությունների կատարման համար, ապա այս միջոցառման շրջանակում աջակցությունը կտրամադրվի գույքի կորստի գնահատված չափի և վարկային պարտավորությունների համար տրամադրված աջակցության դրական տարբերության դեպքում՝ միջոցառմամբ սահմանված չափերով:
Միևնույն ժամանակ, նախատեսվում է քաղաքացիների հիփոթեքային, սպառողական և բիզնես (այդ թվում` գյուղատնտեսական գործունեության նպատակով անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց տրամադրված) վարկերի և փոխառությունների դիմաց առաջացած պարտավորությունների մասնակի կամ լրիվ փոխհատուցում՝ ըստ սահմանված շահառուների խմբերի, աջակցության չափերի և ժամկետների՝ առաջիկա երեք տարիների համար։

В течение 10 лет на содействие Арцаху ежегодно будет выделяться по 10 млрд драмов
Между правительствами Республики Армения и Республики Арцах будет подписано соглашение, согласно которому Армения течение 10 лет для оказания финансового содействия физическим и юридическим лицам, понесшим материальный ущерб в результат войны ежегодно будет выделять Арцаху по 10 млрд драмов. Как сообщает Арменпресс, это решение принято на заседании правительства.
В обосновании решения, в частности, говорится: “ Согласно решению правительства Республики Арцах, за фактическую потерю имущества бенефициара - зданий и сооружений общественного и производственного назначения, легковых автомобилей, грузовых и пассажирских машин, строительной и сельскохозяйственной техники, основных и оборотных средств, мясных и молочных коров, пчелиных пасек, фруктовых садов, государственное финансовое содействие будет предоставлено в виде денежного содействия и/или казначейских с годовой доходностью 10% и сроком погашения на 5 лет с предоставлением простых векселей.
До 5 млн драмов из суммы содействия будет выделено в форме денежной помощи, а часть, превышающая 5 млн драмов, с предоставлением векселей, выпуск, предоставление, оборот, учет и погашение которых будет осуществляться в порядке, установленном правительством Республики Арцах.
При осуществлении бизнес-плана на территории Республики Арцах, выполнения налоговых, кредитных и других кредиторских обязательств вексель может быть погашен до истечения срока.
Согласно решению правительства, если бенефициару программы было предоставлено и государственное содействие для выполнения кредитных обязательств, то в рамках данного мероприятия содействие будет оказано в случае положительной разницы между оцененным размером потери имущества и предоставленного содействия по кредитным обязательствам в размерах, установленных мероприятием.
В то же время, предусматривается частичная или полная компенсация обязательств граждан по ипотечным, потребительским и бизнесовым кредитам и займам (в том числе предоставленным физическим лицам, не являющимся индивидуальными предпринимателями сельскохозяйственной деятельности) в соответствии с определенными группами бенефициаров, размерам и срокам поддержки на ближайшие три года.