Կյանքից հեռացել է արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կյանքից 82 տարեկան հասակում հեռացել է ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնում է Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
«Կյանքից հեռացել է ԱՐՄԱՆ ՆԱՎԱՍԱՐԴՅԱՆԸ՝ իմ 30 տարվա սիրելի ավագ ընկերը, փորձառու դիվանագետ-միջազգայնագետը և հետաքրքիր անհատականությունը»,- գրել է նա:
Արման Նավասարդյանը ծնվել է Երևանում՝ 1939 թվականի ապրիլի 6-ին: Սովորել է Վալերի Բրյուսովի անվ. պետական լեզվաբանական համալսարանում՝ 1956-1960 թվականներին, ԽՍՀՄ արտգործնախարարության դիվանագիտական ակադեմիայում, 1974-1976, այնուհետև նաև՝ 1988-1989 թթ.:
Խորհրդային տարիներին դիվանագիտական տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել՝ Ալժիրում, Սենեգալում, իսկ 1989-1990 թթ. ԽՍՀՄ ԱԳՆ տեղեկատվության և աշխատանքի կազմակերպման վարչության պետն էր: Արման Նավասարդյանը՝ 1991-1993 թթ. նշանակվել է ՀՀ ԱԳՆ փոխարտգործնախարար, իսկ 1993-1998 թթ. նշանակվել է ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ավստրիայում՝ համատեղության կարգով Հունգարիայում, ՀՀ ներկայացուցիչ ԵԱՀՄ-ում և ՄԱԿ-ի Վիեննայի գրասենյակում: Այնուհետև՝ 1998-2001 թթ. զբաղեցրել է ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնը Լիբանանում: Սկսած 2013-ից, Արման Նավասարդյանը Հայ-Ռուսական համալսարանի իրավունքի և քաղաքականության ինստիտուտի միջազգային հարաբերությունների և համաշխարհային քաղաքականության ամբիոնի վարիչն էր: Ուներ արտակարգ և լիազոր դեսպանի դիվանագիտական աստիճան: Տիրապետում էր ռուսերեն, ֆրանսերեն, անգլերեն լեզուների: Ամուսնացած էր, ուներ երկու որդի։

Ушел из жизни Чрезвычайный и полномочный посол Арман Навасардян
В возрасте 82 лет ушел из жизни Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения Арман Навасардян.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщил директор Института археологии Национальной академии наук Армении Рубен Сафрастян.
«Ушел из жизни АРМАН НАВАСАРДЯН, мой дорогой друг, старший товарищ в течение 30 лет, опытный дипломат-международник, интересная личность», - написал он.
Арман Навасардян родился 6 апреля 1939 года в Ереване.Учился в Государственном лингвистическом университете имени Валерия Брюсова (в 1956-1960 годах), в Дипломатической академии МИД СССР (в 1974-1976 годах, затем также в 1988-1989 годах).
В советские годы занимал различные дипломатические должности — в Алжире и Сенегале, а в 1989–1990 гг.он был начальником Управления информации и организации труда МИД СССР.
В 1991-1993 гг.был назначен заместителем министра иностранных дел РА, а в 1993-1998 гг.— Чрезвычайным и полномочным послом Республики Армения в Австрии, по совместительству – в Венгрии. Был представителем Республики Армения в ЕАЭС и в Представительстве ООН в Вене.
Затем в 1998-2001 гг.Арман Навасардян был Чрезвычайным и полномочным послом Республики Армения в Ливане.
С 2013 г.Арман Навасардян возглавлял кафедру международных отношений и мировой политики Института политики и права Армяно-Российского университета.Имел дипломатический ранг Чрезвычайного и полномочного посла.Владел русским, французским и английским языками.Был женат, имел двух сыновей.